N

Niedziela Palmowa w Portugalii

Jak wygląda Niedziela Palmowa w Portugalii? Oczywiście święci się prawdziwe palmy i przyozdabia nimi kościoły!

Około 80% mieszkańców Portugalii uważa się za Katolików, chociaż jedynie 20% z nich uczestniczy we Mszy Świętej. Mieliśmy szczęście trafić do Sintry podczas Niedzieli Palmowej (Domingo de Ramos), kiedy to kościoły wewnątrz i na zewnątrz przyozdabiane są palmami. Nie byłam przyzwyczajona do tego widoku bo w Polsce mamy przecież „palmy” wykonane z wierzby, trawy i bibuły, ale przecież w Portugalii nie brakuje prawdziwych palm i to logiczne, że używa się właśnie ich.

 

 

Tradycje wielkanocne są jednak żywe przede wszystkim na portugalskich wsiach i w małych miastach. W Lizbonie Wielkanoc jest dla większości osób czasem odpoczynku i spotkań ze znajomymi. Pracownicy biur mają wtedy wolne, ale życie bardziej przypomina czas weekendu i sklepy pozostają otwarte.


W Portugalii w Niedzielę Palmową wręcza się drobne upominki swoim rodzicom chrzestnym, tradycyjnie gałązki oliwne, ale oczywiście teraz słodycze. Domy i krzyże przyozdabia się też kwiatami, które w tym czasie kwitną najpiękniej. Jest też bardzo dużo miejscowych tradycji, na przykład w niektórych północnych częściach kraju ludzie nie mogą robić prania po Niedzieli Palmowej, bo to oznaka braku szacunku dla cierpienia Jezusa.

Najciekawiej i najbardziej nietypowo Wielkanoc świętuje się w Bradze. Tam co roku odbywają się wielkie procesje mnichów odzianych w czarne szaty, inscenizacje Drogi Krzyżowej i wiele, wiele więcej. To największe wydarzenie katolickie w Portugalii więc jeśli jesteście wierzący, jak najbardziej warto przemyśleć wyprawę do Bragi w czasie Wielkanocy.

KategoriePortugalia
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.