1

10+ darmowych presetów do Lightroom – idealnych do zdjęć podróżniczych

Dzisiaj znalazłam specjalnie dla Was 10 świetnych presetów które dobrze się sprawdzą na zdjęciach z podróży! Są bardzo w „moim” stylu i często stosuję je do wstępnej obróbki swoich zdjęć.

Ponieważ robię zdjęcia w RAWach, zazwyczaj na samym początku używam Adobe Lightroom. To potężny program do wywoływania RAWów i obróbki kolorystycznej zdjęć. Na początku Lightroom wydawał mi się strasznie skomplikowany i „nie do ogarnięcia”, ale naprawdę warto poświęcić czas na jego naukę bo daje ogromne, niesamowite wręcz możliwości niedostępne w innych programach.

Ja tę naukę zaczęłam trochę „od tyłu” bo ściągając presety do Lightrooma. Co to są presety? To takie wcześniej zdefiniowane zestawy ustawień. W pewien sposób można je porównać do filtrów na Instagramie, tylko zamiast nakładać coś na zdjęcie, zmieniają one je „w głębi”. Presety są tworzone przez innych fotografów i pozwalają na uzyskanie określonego efektu dosłownie jednym kliknięciem. Oczywiście nie powinno to być jedyne co robimy ze zdjęciem, w większości przypadków samo kliknięcie nie robi nam idealnej fotografii. Właśnie tak się jednak uczyłam programu, klikałam, patrzyłam co się zmieniło i potem kombinowałam dalej.

Wybrałam jednak dla Was 10+ presetów które super wyglądają na zdjęciach z podróży i są za darmo!


Skyfall

Klimatyczny preset który dobrze zadziała jeśli pogoda nie rozpieszcza i niebo jest białe. Skyfall barwi je na różowo i dodaje ciepła do fotografii (tylko uwaga, bo jest dość mocny). Moim zdaniem najlepiej się sprawdza na zdjęciach z gór.

Pobierz tutaj


Nate Cam

To paczka 10 presetów inspirowanych aplikacją na telefon VSCO. Ponieważ VSCO to filtry na zdjęcia z telefonu, niektóre presety są nieco za mocne, ale i tak do każdego zdjęcia można znaleźć coś ładnego, zmieniającego klimat.

Pobierz tutaj

Ja korzystam też z płatnych presetów z tej strony i jestem strasznie zadowolona, szczególnie z K-chrome.


Bold Color

Ten opcja dodająca dramatyzmu, kontrastu i koloru. Jednocześnie jest dość naturalna. Najlepiej sprawdza się na zdjęciach robionych z wysokich budynków, kiedy kolory są nieco wyblakłe.

Pobierz tutaj


Lips of Wine

Wprowadza ciepło i różową poświatę do zdjęć, zmiękcza cienie i usuwa czarny z fotografii co dodaje „nostalgii”. Lips of Wine najlepiej działa na zdjęciach które są dość jasne, np. zrobione w pełnym słońcu.

Pobierz tutaj

Lips of Wine i Skyfall są moje ulubione, ale tutaj jest ponad 30 innych presetów do pobrania za darmo!


Color Love

To jest taki „preset-nie-preset” idealny dla tych którzy nie lubią przesadnie obrobionych, przekolorowanych zdjęć. Świetnie wygląda na każdym zdjęciu bo dodaje po prostu więcej kontrastu i nasyca kolory.

Pobierz tutaj


Summer Love

Dodaje mnóstwo ciepła, przywołując klimat wakacji. Moim zdaniem warto potem zwiększyć samemu kontrast na fotografii bo sam preset jest bardzo blady.

Pobierz tutaj


Dawning

Służy praktycznie wyłącznie do zdjęć wykonanych rano, ale za to jaką ten preset robi magię! Koloruje zdjęcie na fioletowo i żółto, wyciąga dużo z cieni i po prostu zmienia fotografię nie do poznania… w dobry sposób :)

Pobierz tutaj


Vibrant HDR

To jest również dla wielbicieli „naturalnych” zdjęć, ale… nie do końca. Wyciągamy nim wszystkie kolory i nadajemy fotografii mocny efekt HDR.

Pobierz tutaj


SleekLens: The Starter Pack

Bardzo duża paczka presetów oraz pędzli do Lightrooma dzięki którym możemy kilkoma klikami wyczarować zdjęcie o jakim marzymy. Warto przeklikać różne opcje żeby wybrać swoje ulubione, tutaj jest też dostępny film w którym dokładnie jest wytłumaczone do tego ta paczka służy. Na powyższym zdjęciu użyłam bardzo ładnego Summer Bloom (tak, lubię ciepłe kolory na zdjęciach).

Pobierz tutaj


Couple

Nadaje nieco chłodniejszych barw, co ciekawie może wyglądać na fotografiach z południowych krajów. Przypomina mi nieco zdjęcia z filmów analogowych.

Na tej samej stronie można również pobrać inne presety, mi się też bardzo podoba Mostly Clear.

Pobierz tutaj


Efekty mogą się różnić w zależności nie tylko aparatu, ale też miejsca, pory dnia, światła, obiektu fotografowanego. Presety są konfigurowane na wielu zdjęciach, ale nie są przewidziane wszystkie przypadki i bardzo możliwe, że na Waszych zdjęciach będą wyglądać po prostu słabo. W takim przypadku warto wstępnie obrobić zdjęcie a potem… po prostu samemu spróbować je skonfigurować, traktując te presety raczej jako sugestie i początek pracy w Lightroomie. Powodzenia!

KategorieBez kategorii
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Świetny zbiór! Ja się jakoś nie mogę przekonać do takich filtrów, zawsze klikam i klikam i klikam.. i jakoś mi nie podchodzi. Najbardziej podobała mi się „dramaturgia” w starych Google Photos (teraz jest dostępne w snapseed), ale koniec końców i tak kończę edycję samodzielnie przesuwając wszystkie suwaki w każdym programie…

    Chyba jeszcze nie znalazłam swojego ulubionego filtra :D (a że i fotograf ze mnie taki na pół gwizdka… jeszcze ;) )

    1. foto-filtry says:

      Dobre presety są wykonywane pod dany zestaw zdjęć – przykładowo zachody słońca podkreślające czerwień i pomarańcz. Niestety nie oznacza to, że zawsze wystarczy 1 kliknięcie. Filtry są o tyle fajne, że dają możliwość lekkiej edycji pod siebie i nie ma w tym nic dziwnego :)

  2. Agnieszka/zależna w podróży says:

    Powiem Ci Ola, że chyba nigdy się do presetów nie przekonam. Obudziłam się dzisiaj rano z zamiarem pouczenia się, ale jak wybieram preset na zdjęcie, to stwierdzam, że jest tak paskudnie, że nie chce mi się grzebać w ustawieniach presetu i zeruję wszystko i robię po swojemu. Ale pewnie wynika to z braku wprawy.

    1. Dzieje się tak, dlatego iż często te darmowe presety nie są dobrze dopracowane tzn. ktoś zapisał ustawienia takiego presetu w oparciu o zaledwie kilka swoich zdjęć np wykonanych lustrzanką. Później taki nowicjusz pobiera sobie taki darmowy presecik i okazuje się, że nie pasuje prawie do każdego zdjęcia.

      Koniecznie trzeba zrobić większy reaserch, aby dokopać się do fajnych presetów. Zazwyczaj te dobre kosztują kilka groszy.

      Pozdrawiam
      Tomasz z Przechowane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.