K

Korfu – Co Zobaczyć? Atrakcje, Plaże, Zwiedzanie

Korfu co zobaczyc

Korfu słynie z pięknych krajobrazów, klimatycznych piaszczystych plaż i wielu koniecznych do odwiedzenia zabytków. Wybierając się na wyspę, warto zarezerwować kilka dni na zwiedzanie przepięknych miasteczek, które pozwolą prawdziwie poczuć klimat malowniczej Grecji. Co zatem warto zobaczyć na Korfu, z jakich atrakcji warto skorzystać i jakie są najpiękniejsze plaże wyspy? Czytaj dalej jeśli planujesz odwiedzić Korfu lub właśnie jesteś na wyspie i szukasz pomysłów na wycieczki!

Polecane hotele na Korfu

Najbardziej podobało mi się wchodnie wybrzeże wyspy: nieco mniej tam wieje, a temperatura powietrza i wody jest wyższa, niż na zachodzie. Minusem jednak jest fakt, że na zachody słońca trzeba sobie dojechać, no i poza sezonem jest tam nieco ciemniej (bo góry zasłaniają słońce). Nie jest to jednak ogromny problem.

Oprócz tego wybór dobrego miejsca noclegowego zależy od Waszych preferencji i możliwości transportu. Jeśli nie planujecie wynajmu samochodu, to najlepiej jest oczywiście nocować w mieście Korfu, z którego są dobre połączenia transportem publicznym do wielu miejsc wymienionych w tym poście. Jednak tamtejsze ceny za pokój hotelowy będą o wiele wyższe, niż poza miastem – nawet 3 razy wyższe!

Jeśli chodzi o miasta „kurortowe”, to poza sezonem można tam jechać bez zmartwień o ilość osób, ale oczywiście w sezonie nastawiajcie się na hordy Brytyjczyków. Co do plaż, to największe ich skupisko zdaje się być na północno-wschodniej części Korfu – jest ich tam nie tylko dużo, ale są szerokie i na pewno nie zabraknie na nich miejsc.

Wybrane przeze mnie hotele na Korfu:

Szukaj najlepszych noclegów na KORFU!

Korfu – malownicza grecka wyspa i jej klimat

Korfu (z greckiego Kerkyra) jest najdalej wysuniętą na północ wyspą w całej Grecji. Obfite, występujące od listopada do marca deszcze, wpływają na wzrost zachwycającej roślinności, dzięki której Korfu otrzymała nazwę najbardziej zielonej z greckich wysp. Latem temperatury na Korfu sięgają około 25-30 stopni Celsjusza, co daje doskonałe warunki zarówno do wypoczynku na plaży, jak i do aktywnego zwiedzania wyspy. Co ciekawe, z lotniska Korfu do stolicy wyspy można dostać się pieszo – to tylko ok. 2 kilometrów.

Różnorodny krajobraz Korfu gwarantuje piękne widoki. Są tu nie tylko piaszczyste plaże i błękitne morze, ale też malownicze góry, klify i schowane między wzgórzami winiarnie. Poza cudowną naturą i zachwycającym wybrzeżem warto także zwiedzić charakterystyczne miasteczka i wioski, które umożliwiają poznanie wyspy i jej historii.

Co trzeba zobaczyć na Korfu?

Korfu to blisko 600 km2 powierzchni, co daje mnóstwo fajnych miejsc do odwiedzenia. Wyspa położona jest w miejscu, gdzie stykają się wody Morza Adriatyckiego i Jońskiego. Z niektórych części Korfu można ujrzeć albańskie góry i wybrzeże Albanii (a w niektórych miejscach nawet trzeba uważać by nie złapać zasięgu albańskiej sieci komórkowej! Albania jest poza Unią więc nawet kilka kilobajtów Internetu to spory koszt). Przemierzając wyspę, z pewnością nie umkną oku liczne gaje oliwne i winiarnie, tętniące życiem kurorty, ale też małe miasteczka, gdzie życie wydaje się stać w miejscu. Od czego zatem zacząć zwiedzanie Korfu?

#1 Miasto Korfu – stolica wyspy

Korfu położone jest w centralnej części wyspy. Architektura miasta przywodzi na myśl przede wszystkim włoskie budynki, co jest wynikiem panowania na wyspie przez prawie 400 lat Wenecji. Znakiem rozpoznawalnym stolicy są przede wszystkim wąskie uliczki, małe placyki i wiele stylów architektonicznych. Warto wiedzieć, że poza Włochami, na wyspie panowały także rządy francuskie i brytyjskie, i każdy z nich pozostawił po sobie charakterystyczne miejsca.

Przykładowo, wzdłuż ulicy Liston znajduje się rząd klimatycznych kawiarni, co przypomina francuską Rue de Ravioli. Z kolei położony na Starym Mieście Plac Spianada wyróżnia się zawsze równo przystrzyżoną trawą, na której mieszkańcy wieczorami grają w krykieta. Warto zaznaczyć, że całe Stare Miasto Korfu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie stolicy Korfu warto rozpocząć od Starej Fortecy. To z niej rozpościerają się wyjątkowe widoki na morze i miasto. Wejście kosztuje tylko kilka euro. Chcąc poczuć nieco włoskiego klimatu, warto odwiedzić Nową Wenecką Fortecę, oddaloną o 800 metrów od Placu Spianada. Tuż obok fortecy można zobaczyć pozostałości starej żydowskiej dzielnicy.

W centrum miasta znajdują się także Muzeum Archeologiczne i Muzeum Bizantyjskie, gdzie można ujrzeć najcenniejsze okazy wyspy znalezione w trakcie wykopalisk. Na południu stolicy warto odwiedzić jeden z największych zabytków starożytnego Korfu, a mianowicie Świątynię Artemidy. To pierwsza budowla, która była w całości zbudowana z kamienia i zawierała wszystkie elementy stylu doryckiego.

Ja jak zwykle polecam też zwyczajne spacerowanie po mieście w poszukiwaniu „swojego miejsca”. Korfu jest pełne uroczych zakątków, ławeczek z widokiem na morze, malutkich knajpek i zapomnianych uliczek. Atmosfera w mieście (poza głównymi deptakami) wydawała mi się bardzo rozluźniona i zachęcała do leniwych spacerów.

Miasto Korfu
Kościół na Korfu

#2 Vlacherna i Pontikonissi (Mysia Wyspa)

Już kilka kilometrów od miasta Korfu znajduje się kolejne charakterystyczne dla wyspy miejsce. Mowa o Vlachernie – pięknej cerkwi, którą łączy z lądem wąskie molo. Świątynia została wzniesiony w 1685 roku, a jej wyjątkowy, śnieżnobiały kolor fantastycznie komponuje się ze spokojnym morzem. Do cerkwi można dojechać komunikacją miejską lub własnym pojazdem. Będąc tam warto odwiedzić także punkt widokowy Kanoni, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wspomnianą świątynię.

Podziwiając Vlachernę, warto także odwiedzić pobliską wyspę Pontikonissi, zwaną Mysią Wyspą. Według legendy nazwa wyspy symbolizuje statek Odyseusza, który został zamieniony w kamień. Na Mysiej Wyspie można zobaczyć mały, klimatyczny kościółek z XII wieku. Rejs z Vlacherny na wyspę to koszt około 3 euro.

Ciekawostka: Wyjątkową, darmową atrakcję stanowi samo molo prowadzące do białej cerkwi. Można tu obserwować samoloty startujące i lądujące na lotnisku Korfu, które – wydawać by się mogło – lecą tuż nad głowami! To doskonała okazja do zrobienia zdjęcia ;)

Vlacherna
Vlacherna

#3 Cape Drastis (Przylądek Drastis)

Przylądek Drastis często określany jest najpiękniejszym miejscem na wyspie. To jedna z najdalej wysuniętych na północ części Korfu. Strome, o ciekawych kształtach, białe skały są wręcz skąpane w zachwycającym, turkusowym morzu – wyglądają przepięknie. Pośród laguny wydzielono bardzo małą plażę, do której prowadzi strome zejście. Cape Drastis to niewątpliwie must-have podczas wakacji na Korfu.

#4 Kanał Miłości w Sidari

Niedaleko Przylądka Drastis znajduje się kolejne wyjątkowe miejsce – Kanał Miłości (Canal D’Amour). To przepiękne formacje skalne, pośród których powstała klimatyczna, piaszczysta plaża. Warto odwiedzić to miejsce wcześnie rano, gdyż to jedna z najpopularniejszych atrakcji Korfu. Zgodnie z legendą, ten, kto przepłynie przez znajdującą się tam grotę, wkrótce pozna miłość swojego życia, natomiast pary, które przepłyną Kanał Miłości, trzymając się za ręce, pozostaną na zawsze razem. Polecałabym jednak nie sprawdzać legendy bo morze tam bywa bardzo niespokojne a skały są bardzo strome.

Szczerze co do Przylądku Drastis i Kanału Miłości – jeśli mieszkacie daleko od tych miejsc i nie macie wypożyczonego auta, to niewiele tracicie nie odwiedzając ich, na Korfu jest (moim zdaniem) wiele równie spektakularnych plaż, których pełną listę znajdziecie pod koniec tego wpisu. Na zachodnim wybrzeżu z atrakcji wygrywa u mnie Porto Timoni oraz klasztor Palaiokastritsa.

Przylądek Drastis
Przylądek Drastis
Kanał Miłości w Sidari
Kanał Miłości w Sidari

#5 Porto Timoni

Kolejny obowiązkowy punkt wyjazdu na Korfu to zatoka Porto Timoni, która dzieli się na dwie wyjątkowe plaże – wschodnią i zachodnią. To przesmyk pomiędzy dwoma wzgórzami, po którego stronach znajdują się zejścia do zatok z urokliwymi plażami.

By dostać się do Porto Timoni, trzeba najpierw dojechać do wioski Afionas (z tego co wiem dojeżdża tam transport publiczny), a potem podążać za turystami w stronę cypla. Plaże w Porto Timoni są przepiękne, ale szlak do nich prowadzący dość stromy i długi (co najmniej pół godziny), więc absolutnie odradzam klapki. Nie popełnijcie też mojego błędu i nie idźcie ścieżką do góry, tylko trzymajcie się wybrzeża bardziej po lewej stronie. Tak czy inaczej na to miejsce warto zarezerwować nawet cały dzień i na plażę zapakować jedzenie. A, no i sama wioska Afionas to chyba moje ulubione miejsce na Korfu, co za cudo!!!

Wioska Afionas
W wiosce Afionas
Afionas na Korfu
Porto Timoni
Porto Timoni

#6 Miasteczko Kassiopi

Kassiopi to małe miasteczko, znajdujące się na północnej części wyspy. Jego krajobraz zachwyci każdego, kto uwielbia minimalistyczną architekturę i niezatłoczone, wąskie uliczki. Wizytówką miasta są bielone domki i przycumowane w porcie żaglówki, które widnieją na niemalże wszystkich pocztówkach z Kassiopi. Na uboczu miasteczka znajduje się mała, klimatyczna plaża Bataria Beach, z której rozpościera się widok na góry Albanii.

Z miasta Korfu do Kassiopi prowadzi bardzo kręta ale też widowiskowa droga, wzdłuż której jest sporo ładnych plaż i uroczych wiosek. Polecam np. Katavolos, Kalami (w tym miejscu mieszkał Gerald Durrell słynący z książek o Korfu) i plażę Avlaki.

#7 Najstarsza wioska na Korfu – Palea Perithia

8 kilometrów od Kassiopi znajduje się kolejne warte odwiedzenia miejsce. To wioska Palea Perithia, którą zbudowano na zboczach najwyższej góry na wyspie, Pantokrator. Pierwsze zabudowania można ujrzeć na wysokości 650 metrów. W czasach bizantyjskich (a więc w XIV wieku) wioska służyła mieszkańcom wyspy jako schronienie przed atakami piratów i groźnymi chorobami przenoszonymi przez nadbrzeżne komary.

Przez wiele lat wioska była opuszczona, dlatego zobaczycie tam wiele zrujnowanych budynków. Od 2010 zaczęła ponownie zdobywać popularność wśród mieszkańców i turystów, głównie dzięki swojemu wyjątkowemu klimatowi i położeniu. Na centralnym placu Perithii można ujrzeć tawerny, a mieszkańcy wyspy starają się odnowić zabudowania i tchnąć w to miejsce nowe życie. Do wioski można dojechać tylko własnym pojazdem. Zwiedzanie Old Perithii jest darmowe. Warto poświęcić więcej czasu i obejrzeć nie tylko tawerny na placu głównym, ale także opuszczone domy, często z nieco mrocznym klimatem. Tutaj znajdziecie stronę wioski, na której jest opisana nieco jej historia oraz inicjatywy jej odnawiania.

#8 Kurort Benitses

Około 15 kilometrów na południe od stolicy Korfu znajduje się kurort Benitses. Niegdyś miasteczko było osadą rybacką, jednak dziś to dość popularne miejsce wypoczynkowe. Moim zdaniem jest to w miarę „zwyczajna” miejscowość, ale jest tam sporo kawiarni i restauracji, a boczne uliczki potrafią być naprawdę urocze.

#9 Przylądek Asprokavos

Asprokavos jest jedną z najdalej wysuniętych na południe części wyspy. To magiczny przylądek, z którego – jak twierdzą sami mieszkańcy Korfu – można oglądać najpiękniejsze zachody słońca. Położona u zbocza dość stromej góry ogromna, piaszczysta plaża to miejsce, gdzie nie docierają liczni podróżni, dlatego to doskonała lokalizacja wypoczynkowa. Po drodze polecam też zatrzymać się w Lefkimmi, rozluźnionym miasteczku położonym nad kanałem.

Kassiopi

Atrakcje Korfu

Poza niesamowitymi krajobrazami, Korfu to także liczne zamki, punkty widokowe, piękne góry i wiele innych atrakcji. Gdzie zatem warto się wybrać?

#10 Pałac Achillion

11 kilometrów od stolicy Korfu znajduje się warte odwiedzenia miasteczko Gastouri. Koniecznie należy tam zwiedzić pałac Achillion – rezydencję zbudowaną na polecenie cesarzowej Sissi. Budynek otoczony jest pięknymi, kolorowymi ogrodami, a w jednym z nich można ujrzeć 12-metrowy posąg Achillesa. Pałac wraz z zachwycającą naturą i rzeźbą to jedna z najciekawszych atrakcji wyspy.

#11 Zamek Angelocastro

W zachodniej części wyspy znajduje się majestatyczny zamek Angelocastro (tłum. zamek Aniołów). Jego ruiny leżą w pobliżu Paleokastritsy. Już sama droga do zamku, pełna zakrętów i niesamowitych widoków, jest doskonałą atrakcją. Sam zamek znajduje się na 300-metrowym klifie, który „wpada” do morza. We wschodniej części ruin znajduje się kaplica poświęcona świętemu Kyriakowi, a ze szczytu zamku rozpościera się przepiękna panorama zachodniej części wyspy i Morza Jońskiego.

Widok z Angelocastro

#12 Monastyr Mirtiotissas

Będąc na zachodzie wyspy, warto odwiedzić piękny klasztor Mirtiotissas. Budynek można zwiedzać od rana aż do zachodu słońca. Przy odrobinie szczęścia w okolicy klasztoru można ujrzeć też pawie. Nieco poniżej monastyru znajduje się mała, klimatyczna plaża. No i na zachodzie Korfu są, oczywiście, najpiękniejsze zachody słońca…

#13 Paleokastritsa

Paleokastritsa to wioska położona na zachodnim wybrzeżu Korfu. Skaliste wybrzeże z zatoczkami, w których skryły się piaszczyste i żwirowe plaże, otoczone jest pięknymi, zielonymi wzgórzami. Z Paleokastritsy często organizowane są rejsy, podczas których można zwiedzić zapierające dech w piersiach tzw. błękitne groty (Blue Eye Cave oraz Nausika Cave). Krystalicznie czysta, turkusowa woda wręcz sama zachęca do pływania pośród skał.

Paleokastritsę i jej niesamowite wybrzeże można także podziwiać z góry. Punkt widokowy znajduje się w wiosce Lakones, do której prowadzi malownicza droga. Ponadto warto odwiedzić niesamowity Klasztor Moni Theotokou, który dominuje nad miejscowością. To miejsce jest bardzo ładne i niezwykle popularne, ale zdecydowanie warto się wybrać. Poza małym muzeum kościelnym, w budynku znajduje się także tradycyjna tłocznia oliwy z oliwek, spod świątyni zaś można oglądać jedną z piękniejszych panoram Paleokastritsy. Chcąc jednak pozostać „na dole”, warto wybrać się także do niesamowitego beach baru La Grotta, który został zbudowany w skale.

Paleokastritsa

#14 Góry Pantokrator

Dla osób uwielbiających piesze wędrówki i wycieczki w góry doskonałym miejscem będą zdobiące wyspę szczyty Pantokrator. Najwyższa góra Korfu wznosi się na wysokość 906 metrów n.p.m. i prowadzą do niej dwie trasy – przez miejscowość Perithia lub poprzez miejscowości Pirgi, Spartilas i Sprinilas.

#15 Park wodny Aqualandia

Ci, którym mało będzie urokliwych plaż i oceanu, mogą też odwiedzić park wodny położony w samym sercu wyspy. Aqualandia liczy sobie aż 28 zjeżdżalni, mnóstwo basenów, jacuzzi i dmuchanych zamków. Szczególnie dobrze będą się tam bawić dzieci, no i warto też wybrać się w miesiące poza sezonem, gdy woda w morzu nie jest ciepła.


Plaże na Korfu

Doskonałą wizytówką Korfu są piękne plaże i jest ich na całej wyspie mnóstwo. Zebrałam jednak najpiękniejsze z nich, które warto odwiedzić.

Plaże na północy Korfu:

  • Avlaki Beach – To kamienista i długa plaża z łagodnym zejściem do morza. Dzięki temu, że Avlaki znajduje się w zatoce, krystalicznie czysta woda szybko się nagrzewa, zachęcając do spędzania czasu w morzu. Plaża jest codziennie sprzątana i można tu wynająć parasole lub leżaki. Idealna poza sezonem – nie ma tam wtedy dosłownie żywej duszy.
  • Bataria Beach – Niedaleko Avlaki można odwiedzić kolejną kamienistą, czystą i przyjemną plażę. Bataria Beach wyposażona jest w leżaki, parasole, toalety, prysznice i przebieralnie, jednak często około południa ciężko jest znaleźć na niej wolne miejsce.
  • Plaża przy Przylądku Drastis – Plaża, choć mała i skalista, zachwyca niezwykłymi kształtami i widokami. To doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.
  • Logas Beach (Sunset Beach) – To kolejna skalista plaża, z której rozpościera się niesamowity widok na Atlantyk i zachodzące słońce.
Agios Gordos

Plaże na południu Korfu:

  • Arkoudillas Beach – Wyjątkowa, piaszczysta plaża o długości 3 kilometrów. Wyróżnia ją krystalicznie czysta woda i małe zatłoczenie. Na plaży można wynająć leżaki i zakupić napój w pobliskim barze.
  • Plaża Secret Paradise – To dzika i szeroka plaża, na której zwykle można spotkać mało turystów. Prowadzi do niej wąska droga, jednak widoki zapierają dech w piersiach. Plaża jest mało popularna, dlatego raczej nie znajdziecie na niej leżaków lub parasoli.

Plaże we wschodniej części Korfu:

  • Bouka Beach – To mała, piaszczysta plaża, znajdująca się w pobliżu urokliwego miasteczka Lefkimmi.
  • Kontokali Beach – To piaszczysto-kamienista plaża, na której można wynająć leżaki i parasole. Kontokali została nagrodzona certyfikatem Błękitnej Flagi.
  • Barbati Beach – To spokojne, ciche i przede wszystkim czyste miejsce. Z Barbati rozpościera się piękny widok na morze i górę Pantokrator. Plaża pokryta jest białymi kamyczkami. W pobliskich tawernach można spróbować lokalnego wina lub zjeść świeże ryby.

Plaże w zachodniej części Korfu:

  • Agios Gordios – To jedna z najpiękniejszych plaż Korfu. Wyróżnia ją złocisty piasek, piękna, turkusowa woda i łagodne zejście do morza.
  • Porto Timoni Beach – Położone po obu stronach przesmyku niezwykłe żwirkowe plaże wręcz zachęcają do odpoczynku. Co ciekawe, plaża zachodnia wyróżnia się zdecydowanie cieplejszą wodą.
  • Plaże w Paleokastritsa – Paleokastritsa dzieli się na 6 zatoczek, w których znajdują się malownicze plaże. Są to: Agia Triada, Agios Petros, Spyridon, Alipa, Ampelaki oraz Platakia. To jedne z najlepszych plaż Korfu, otoczone portami, knajpkami i lazurowym morzem.
  • Plaża Issos – To szeroka, długa, piaszczysta plaża z wodnym placem zabaw dla dorosłych i dzieci. Issos jest idealnym miejscem do bezpiecznego, rodzinnego wypoczynku.
  • Plaża Marathia – To ogromna, piaszczysta plaża z certyfikatem Błękitnej Flagi. Cechuje się łagodnym zejściem do wody, która przez około 50 metrów od brzegu jest płytka. Znajdują się tu leżaki, parasole, prysznice, tawerny i wiele więcej, co sprawia, że Marathia jest jedną z częściej uczęszczanych przez turystów plaż.

Wybrane przeze mnie hotele na Korfu:

Szukaj najlepszych noclegów na KORFU!

Korfu – wyjątkowe wakacje na greckiej wyspie

Korfu to miejsce zarówno do spokojnego, jak i aktywnego wypoczynku. Niezwykła turkusowa i czysta woda, górzyste tereny i klimatyczne miasteczka sprawiają, że wyspa jest chętnie odwiedzana przez cały rok. Niemniej jednak najwyższe temperatury notuje się na Korfu w lipcu i sierpniu. Jeśli mniej zależy Wam na kąpieli w morzu a bardziej na spokojnym zwiedzaniu, to zima również jest dobrą opcją. Ja byłam na Korfu w październiku i było ok. 21 – 25 stopni, co stanowiło idealny balans dla mnie.

KategoriePrzewodniki
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.