U

Ubezpieczenia podróżne w czasie pandemii koronawirusa

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich zawsze pilnuję podczas przygotowań do podróży, jest kupienie ubezpieczenia. Nieważne gdzie i na ile jadę, moim zdaniem to ogromnie ważne żeby czuć się bezpiecznie podczas podróży. Szczególnie ważne wydaje mi się to teraz, podczas epidemii koronawirusa.


Zapytałam więc Magdalenę Kajzer, eksperta porównywarki ubezpieczeń Rankomat.pl, o wskazówki dotyczące ubezpieczenia podróżniczego w czasie pandemii i o to, jak najlepiej się przygotować.

Czy może Pani opowiedzieć o tym, czy i w jaki sposób zmieniły się ubezpieczenia od początku epidemii koronawirusa? Czy firmy zaczęły mieć inne polisy, czy są jakieś zmiany formalne itd?

W momencie wybuchu epidemii w Chinach większość ubezpieczycieli wyłączyła odpowiedzialność w rejonach objętych nagłym wzrostem zakażeń. Odmrożenie turystyki spowodowało jednak, że ubezpieczyciele postanowili obejmować ochroną zachorowania na koronawirusa. Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na Covid-19 w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. W przypadku ubezpieczenia kosztów rezygnacji niektóre towarzystwa obejmują sytuacje, w których osoba ubezpieczona zachoruje na Covid-19 jeszcze przed wyjazdem.

Załóżmy, że wykupiłam wyjazd, ubezpieczyłam się i przed wyjazdem zamknięte zostały granice kraju, do którego miałam jechać. Czy mogą mi zostać zwrócone potencjalne koszta, albo czy istnieją polisy ubezpieczające na takie przypadki?

Nie spotkaliśmy się z ubezpieczeniem, w ramach którego zostałyby zwrócone poniesione koszty wyjazdu w razie zamknięcia granic.

A jeśli jestem za granicą i został mi uniemożliwiony powrót do kraju? Czy są ubezpieczenia, które zwrócą mi koszta dłuższego pobytu?

Jeżeli zachorujemy za granicą na Covid-19 i zachorowanie zostanie potwierdzone diagnozą lekarską, to niektórzy ubezpieczyciele zwracają koszty transportu do kraju po zakończonym leczeniu. W przypadku kwarantanny osoby zdrowej nie znamy oferty obejmującej pokrycie kosztów dłuższego pobytu za granicą.

Jak najlepiej się przygotować na takie nowe sytuacje?

Przed wyjazdem trzeba na bieżąco sprawdzać komunikaty wydawane przez polskie służby oraz przez władze kraju, do którego planuje się wyjazd. W tym celu warto zaprzyjaźnić się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Można tam sprawdzać informacje dotyczące ograniczeń związanych z podróżowaniem do wszystkich państw świata.

Warto też poświęcić trochę więcej czasu wyborowi odpowiedniego ubezpieczenia oraz zdecydować się na wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia.

Czy istnieją już ubezpieczenia od zarażenia się koronawirusem?

Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę w razie zachorowania na koronawirusa – zostaną pokryte koszty leczenia i hospitalizacji, jeśli u osoby ubezpieczonej zostanie zdiagnozowany i potwierdzony testem Covid-19. Na rynku dostępne są także ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, które oferują zwrot pieniędzy w razie nagłego zachorowania na koronawirusa przed wyjazdem za granicę.


Magdalena Kajzer jest ekspertem portalu Rankomat.pl – porównywarki cen ubezpieczeń. Od lat polecam

Wywiad ukazał się również w moim ebooku „Jak planować podróże”.

Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Dawid says:

    Wirus Covid-19 wciąż się rozprzestrzenia, a liczba chorych stale rośnie. W kolejnych krajach wprowadzane są restrykcje związane m.in. z transportem lotniczym czy kontrolami osób przyjezdnych.

  2. Kwestia ubezpieczeń podróżniczych w czasach koronawirusa jest bardzo ważna. Byłam ostatnio w biurze podróży i pierwszą kwestią o jaką pytałam to możliwość wykupienia ubezpieczenia w razie zachorowania czy też pozytywnego wyniku testu przed wylotem.

  3. Monika says:

    Z tym covidem to straszna sprawa, ale fajnie, że niektóre biura mają w podstawowym ubezpieczeniu ubezpieczenie w wypadku covid. I to całkiem dobre, akurat ja musiałam skorzystać na wakacjach z Itaką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.