S

Skania – restauracje wyborne

Nie wiedziałam, że Szwecja jest taka pyszna i teraz mi głupio! Odwiedzając Skanie spodziewałam się (oczywiście) klopsików, puree ziemniaczanego i sosu z żurawiny. Ewentualnie wszechobecnego łososia.


Zastałam natomiast nie tylko przepięknie urządzone knajpki, ale również jedzenie naprawdę wyśmienite: dania pełne świeżych warzyw, posypane delikatnymi kiełkami, świetny chleb i ser, a także słodkie dojrzałe owoce. Naprawdę, Skania to zaskoczenie za zaskoczeniem. Poniżej adresy miejsc, w których najadłam się wspaniale. Takich, dla których do Skanii warto jechać.


Molle Krukmakeri

Mölle Hamnallé 9, Mölle

Serwują tu wprawdzie kuchnię włoską, ale do takiego uroczego miejsca zdecydowanie warto pójść. Podczas dobrej pogody stoliki są na zewnątrz, ale przez resztę czasu jada się w zazielenionej werandzie, tuż pod winoroślami. Krukmakeri oznacza też miejsce wyrobu ceramiki, i właśnie ceramikę ręcznie robioną przez właścicieli można kupić na miejscu. W restauracji organizowane są przeróżne wydarzenia i festiwale. Molle Krukmakeri to legendarne miejsce w Skanii, do którego każdy musi przyjechać.

 

Tuna Krog

Landsvägen 253, wyspa Ven

Stary sklep przerobiony na restaurację, znajduje się na wyspie Ven. Nie wiem, czy kiedykolwiek byłam w bardziej uroczym miejscu, czułam się jakbym była w bajce. A świeże i pyszne jedzenie… mistrzostwo.

 

Wallåkra Stenkärlsfabrik

Drejarestigen, Vallåkra

Niespodzianka: drugie miejsce powiązane z ceramiką! O imponującej historii tej manufaktury ceramiki pisałam tutaj, ale obok fabryki jest też całkiem popularna restauracja podająca przepyszne dania. Usiedliśmy, zamówiliśmy pierwsze danie, potem kolejne, potem kolejne… najedliśmy się po uszy i wszystko było cudne. A poza tym sama restauracja jest śliczna. Polecam z całego serca.

 

Holy Greens Malmo

Gibraltargatan 6, Malmö

To miejsce znajduje się też w Malmo Saluhall, czyli hali targowej, pełnej sklepów, restauracji i różnych ciekawostek – jeśli będziecie w okolicy, to wpadnijcie. Holy Greens to chyba najpopularniejsza knajpa w tej hali, ustawiają się do niej długie kolejki ale warto: świetnie skomponowane sałatki, które nie są nudne, a inspirujące.

 

Lilla Kafferosteriet

Baltzarsgatan 24, Malmö

Lubię takie niewymuszone, klasyczne kawiarnie, w których spotykają się wszystkie pokolenia by wypić świetnie zaparzoną kawę i zjeść tradycyjne ciastko. Właśnie tak było w Lilla Kaffe w Malmo. Nic takiego, a jednak fajnie.

 

Hoganas Saluhall

Bruksgatan 36Z, Höganäs

Jeśli czytaliście ten post to wiecie, jak bardzo mnie zachwyciło mnie to miejsce. To stara fabryka ceramiki przerobiona na nowoczesną halę targową. Na dole świetne sklepy, duży spożywczy z organicznym jedzeniem i knajpka, a u góry: restauracja z prawdziwym „szwedzkim stołem” serwująca typowe szwedzkie jedzenie.

 


Więcej inspiracji restauracyjnych znajdziecie na VisitSkane.com – wiem, że to „oficjalny” przewodnik i możecie czuć że jest to bezosobowa strona, ale podczas wyjazdu ciągle z niej korzystałam i ani razu się nie rozczarowałam. Smaklig måltid!

KategorieJedzenie Szwecja
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.