P

Porto – praktyczne informacje

Wybierasz się do Porto? Oto garść praktycznych informacji których potrzebujesz przed wyjazdem.

Jak poruszać się po Porto

Porto ma świetną komunikację publiczną którą można dojechać w dowolne miejsce: autobusy oraz metro. Pojazdy są nowe, czyste i szybkie. Miasto ma jednak bardzo surową politykę w stosunku do gapowiczów, kara to ok. 100 euro za osobę. W Twoim interesie jest przypilnowanie biletu, później nie ma absolutnie żadnych tłumaczeń, a kontrole są bardzo częste.

Bilety na metro i autobusy są wspólne i najlepiej kupić je w automatach na przystankach metra, stacjach kolejowych, sklepikach „Loja Andante” lub u kierowcy (tylko autobusu! Nie dostajemy wtedy karty Andante!). Automaty łatwo zauważyć bo są duże i mają napis „Andante”, jest też opcja języka angielskiego.

 

Metro w Porto to nie jest „prawdziwe” metro z całą siecią pod ziemią, bardziej przypomina tramwaj i większość stacji jest naziemnych.

Wszystkie bilety (prócz tego od kierowcy) są kartą z napisem „Andante” i mają w środku czipy które przed każdym przejazdem przykładamy do żółtych czytników w pojazdach albo przy słupkach na stacjach metra. W metrze nie ma bramek, więc trzeba zawsze pamiętać o znalezieniu czytnika słupka. Kartę przykładamy również wtedy, gdy się przesiedliśmy z innej stacji.

Jeden bilet przypada na jedną osobę – podczas kupowania przy języku angielskim jest opcja „two titles” i turyści często myślą że kupują bilet na dwie osoby, gdy tymczasem znaczy to „dwa przejazdy” na tej karcie. Za kartę Andante trzeba zapłacić 0,60 euro, ale wykorzystujemy ją przez cały pobyt.

Koszt biletów:

Kupiony u kierowcy (tylko autobusu): 1,90 euro
Z2: 1,20 euro
Z3: 1,55 euro
Z4 (ten wybierzemy podczas podróży na i z lotniska): 1,95 euro
Bilet 24-godzinny Z2: 4,15 euro

Aktualne ceny biletów są na stronie Metro do Porto

Kolejka linowa spod mostu Dom Luis na jego szczyt kosztuje 2,50 euro.

Zony w Porto

Na poniższej mapce macie podział miasta na zony, nie zwracajcie tutaj uwagi na nazwy (tzn. C6 czy N11). Bilet wybieramy w zależności od tego przez ile stref będziemy podróżować.

Bilety zaczynają się od Z2, która pozwala na podróżować w zonie w której obecnie jesteście + wszystkich zonach z nią graniczących. Jeśli potrzebujecie pojechać jeszcze dalej, to trzeba mieć Z3 (który pozwala na podróż w zonie w której jesteście + wszystkich z nią graniczących + graniczących z tymi graniczącymi). Strefy rozchodzą się „kołowo”, tak jak na tym obrazku. Nieważne więc gdzie wsiadamy w środek transportu, ważne przez ile stref jedziemy.

Przykładowo, z lotniska (Aeroporto) do stacji Trindade w centrum potrzebujemy biletu Z4, bo zaczynamy w N10, przejeżdżamy przez C5, następnie C2 a potem C1.

Wygodnie podróż można zaplanować na tej stronie, sugeruje ona trasę i podpowiada jaki bilet należy kupić.

Jeśli będziesz jeździć tylko w centrum i nad ocean, to prawdopodobnie wystarczy wybrać „Zona 2”. Zona jest przypisywana do karty i nie można jej zmienić dopóki nie wykorzystamy wszystkich przejazdów z danej zony. Gdy to się stanie, można jednak zmienić zony. Kartę Andante można w każdej chwili doładować na stacjach metra.

Skasowany bilet jest ważny przez jedną godzinę, tzn. w takim czasie możemy się przesiąść na dowolną inną linię w danej zonie, ale za każdym razem trzeba kartę przyłożyć do czytnika. Jeśli planujecie oszczędzić pieniądze na podróży z lotniska, kupić bilet na dwie zony i potem się przesiąść w połowie drogi to muszę Was rozczarować: kontrolerzy wiedzą gdzie i kiedy pierwszy raz skasowaliście bilet ;)

W mieście istnieją również bilety 24-godzinne i 3-dniowe, musicie jednak pamiętać o skasowaniu ich przy każdym wejściu do pojazdu. Mimo napisu Andante, takich kart nie można już dalej doładowywać po skończeniu 24 godzin. Więcej informacji tutaj.

porto-tramwaj

Czasy odjazdów autobusów w Porto są podane „mniej-więcej” i najlepiej być na przystanku ok. 5 minut przed przyjazdem autobusu. Jeśli się spieszysz i planujesz korzystać z komunikacji miejskiej, daj sobie duży zapas czasu bo autobus może się spóźnić. Nie ma z tym takiego problemu w przypadku metra. Aktualne rozkłady jazdy metra są dostępne na stronie Metro do Porto, rozkłady autobusów na STCP (trzeba sobie wybrać linię, kierunek i przystanek aby wyświetlić rozkład). Aby znaleźć połączenia metro, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie MdP.

Wszystko brzmi bardzo skomplikowanie ale tak naprawdę jest dość łatwo się połapać :)


W mieście dostępne są również 3 linie tramwajowe, aktualnie są one przede wszystkim dla turystów i prowadzą przy najważniejszych zabytkach. Przejazd kosztuje 2,50 euro. Jeżdżą bardzo rzadko, niestety nie ma w internecie rozkładu ich jazdy. Najbardziej polecam trasę wzdłuż rzeki, która prowadzi do Foz do Douro czyli ujścia Douro. Więcej informacji o tramwajach tutaj.

Autobusy nocne w Porto

Metro jeździ w Porto mniej-więcej do godziny 1:30. Od godziny 0:30 do 6 rano kursują za to autobusy nocne. Oznaczone są one literką M po numerze, na przykład 1M. Mapa tras autobusów nocnych dostępna jest tutaj. Nocne kursują co godzinę i kosztują tyle samo, co dzienne.

Do centrum Porto z lotniska (i w drugą stronę) można się dostać autobusem nocnym 3M. Potrzebujecie na niego zwykłego biletu i jeśli jedziecie do końca linii, to potrzebujecie strefy Z4. Poniżej rozkład jazdy linii z lotniska do Aliados (centrum miasta) i do lotniska.

Generalnie kierowcy nocnych strasznie szybko jeżdżą i nie oglądają się na nikogo, więc bądźcie na przystanku z 15 minut przed czasem – nie żartuję.

Taksówki w Porto

Jeśli jesteście w Porto większą grupą, to bardzo opłaca się jeździć taksówkami które są w tym mieście bardzo tanie, np. przejazd z centrum nad ocean to około 5 euro, co za cztery osoby wychodzi mniej niż autobus. Koszt przejazdu do centrum z lotniska to ok. 15-20 euro.


Pieszo po Porto

Porto nie jest dużym miastem i praktycznie do każdej atrakcji da się dojść pieszo. Do oceanu z centrum miasta jest 6,5 km które da się pokonać wzdłuż rzeki, trasa jednak nie zawsze jest dobra bo prowadzi obok ruchliwej ulicy.

Porto, zwłaszcza przy rzece, jest dość strome więc osoby z ograniczoną sprawnością ruchową oraz z wózkiem dziecięcym mogą mieć problemy w poruszaniu się po dzielnicy Ribeira (zwłaszcza podnoże katedry do rzeki). Spacer wzdłuż Douro i zwiedzanie innych zabytków jak najbardziej wchodzi w grę, spod stóp mostu Dom Luis kursują też kolejki linowe do wyższych partii miasta.

Przyjazd do Porto

Jeśli przylatujesz do lotniska w Porto, aby dostać się do centrum miasta (Trindade, Avenida dos Aliados) potrzebujesz kupić bilet na metro Zona 4. Szukaj dużych automatów z napisem „Andante” przy stacji metro i pamiętaj, że nie ma tam bramek ani kasowników w pojeździe, więc musisz wypatrywać słupków z czytnikami tych kart. Na lotnisku jest też informacja turystyczna w której mogą Ci pomóc z biletami i gdzie prawdopodobnie dostaniesz darmową mapkę miasta.

Jadąc pociągiem z Lizbony do Porto, dotrzesz na stację Porto Campanha. Na stacji oraz przy metrze są tam automaty biletowe, potrzebujesz karty tylko na Zonę 2 aby dostać się do miasta.

Zakwaterowanie w Porto

Porto jest stosunkowo tanim miastem, więc z łatwością można znaleźć tam hotele i hostele w bardzo przyzwoitych cenach nawet w samym sercu miasta. Jeśli chodzi o spokojne dzielnice blisko centrum to najfajniejsze są Boavista, Massarelos, Cedofeita. W dzielnicach nad oceanem jest super, ale poza sezonem może tam być zimno i bardzo wilgotno.

Szukaj najlepszych noclegów w PORTO!

Co zobaczyć w Porto

Przewodnik po najfajniejszych miejscach w Porto + trasę zwiedzania znajdziesz w tym poście.


Czego (koniecznie) spróbować w Porto

Charakterystycznymi przysmakami w Porto są:

  • porto – czyli port wine, oczywiście. Spławiane łodziami rabelos z dolin Douro, dojrzewa u ujścia rzeki w ogromnych piwnicach zajmujących południowy brzeg. Jest słodkie, bardzo mocne pachnące beczką. Nawet jeśli nie lubisz alkoholu, polecam wypić mały kieliszeczek w Vila Nova da Gaia.
  • francesinha – kanapka z czterema rodzajami mięsa, frytkami, serem i jajkiem sadzonym. Wymyślona dla marynarzy, stanowi typowe danie barowe a piwny sos do niej podawany jest sekretem każdej restauracji. Podobno najlepsza francesinha jest w Bradze (w kawiarniach Taberna Belga), natomiast w Porto polecane są: Restaurante Yuko Tavern (Rua de Costa Cabral 2331), Café Cervejaria Diu (Rua da Boavista 651). Są trochę daleko od centrum, ale Portugalczycy specjalnie wyprawiają się właśnie tam by przyjąć swoje dwa tysiące kalorii.
  • świeże ryby i owoce morza – nawet jeśli nie lubisz owoców morza, w Porto musisz ich spróbować. W tym mieście jest największy port rybny w Portugalii (Matosinhos) i świeże rybki tam smakują tak z 6 razy lepiej niż cokolwiek co jadłam w Polsce. W Porto masz okazję na nowo poznać i pokochać morskie przysmaki. Po prostu spróbuj, najlepiej w Matosinhos.

KategoriePortugalia
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Gosia says:

    Właśnie wróciliśmy z Portugalii, z krótkiego, intensywnego urlopu we dwoje. Spędziliśmy w Lizbonie 2 dni (wraz z objazdówką okolicy) i w Porto 1 dzień, a pobyt tam zaplanowałam właśnie w oparciu o Twój wspaniały blog! W Lizbonie nocowaliśmy w hostelu Bons Dias (przy stacji Rossio), a w Porto w hostelu Almada, blisko głównej stacji metra Trindade. Oba obiekty miały dobre ceny i super opinie na booking.com i my również jesteśmy bardzo zadowoleni. Spędziliśmy cudowny czas: dużo chodziliśmy i zobaczyliśmy mnóstwo wspaniałych miejsc oraz zabytków i z jednej strony mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu, ale z drugiej strony wciąż mamy niedosyt i planujemy tam jeszcze wrócić w przyszłym roku o cieplejszej porze. Poza tym 3 dni to zdecydowanie za mało. Kiedy robi się tam na tyle ciepło, żeby móc popluskać się w oceanie i poopalać na plaży, ale nie wpaść w największy tłum turystów? Jakoś z początkiem maja? Będzie można liczyć na jakiś wpis o Maderze? Dziękujęmy ślicznie za wszystko!! Pozdrawiamy.

    1. Aleksandra says:

      Hej, dzięki wielkie za miłe słowa, strasznie się cieszę że udało mi się Wam pomóc! :) Jeśli chodzi o pogodę to tak, w maju już się robi gorąco ale pluskanie w oceanie to koniec maja albo czerwiec dopiero, woda musi mieć czas żeby się dobrze ogrzać :)
      Niestety nie byłam na Maderze więc nie będzie wpisu o tej wyspie na razie, chociaż chętnie bym pojechała ;) Pozdrawiam!

  2. Bardzo fajne porady :)… W Porto miałam okazje byc tylko na kilka godzin niestety bo szybko musiałam zmierzać na autobus do Lisbony.. Koniecznie muszę tam się wybrać kiedy na dłużej pozwiedzać te winnice.. Taka mała moja obsesja ;)..

  3. Jolanta Jankowskaà says:

    Cieszę się ,że trafiłam na ten blog.Wlasnie wróciliśmy z Porto.Plan zwiedzania(mieliśmy wydrukowany) i wszystkie inne wskazówki dotyczące transportu,kulinariow,pobytu nad oceanem sprawdziły się w 100%.Porto jest piękne,pyszne i słoneczne.Ludzie sympatyczni.Polecamy takze zwiedzanie na własnych nogach,chociaz przejażdżka metrem,tramwajem nr 1 była bardzo przyjemna,podobnie jak podroz statkiem po rzece Duro czy wjazd kolejka.Wizyty w winiarniach,w Majestic cafe -oczywiscie kawa z lodami waniliowym i parkach były sympatyczne.Przez chwilę poczuliśmy się jak dzieci w Sea life,odbylismy wielogodzinny spacer wzdłuż oceanu ,by wrócić zabytkowym tramwajem do centrum Porto.Jedlismy posiłki jak tubylcy,byla poranna kawa z escapada,zupy,sardynki czy dorsz na lunch ,a kolacje…obfite i pyszna.Pozostaja zdjęcia,filmy i pomysły na tapas inne fajne potrawy.
    Dziekuje i pozdrawiamJolanta Jankowska z mężem.

    1. Dla takich komentarzy warto pisać bloga! :) Dziękuję bardzo za opinię i strasznie się cieszę, że mogłam Pani towarzyszyć w wyjeździe do Porto, zwłaszcza że z tego co Pani pisze, wakacje bardzo się udały :) Pozdrawiam serdecznie!

  4. Ola H says:

    Mam takie pytanie odnośnie „Occasional tickets” w Porto. Na stronie jest napisane, że można wykupić bilety ważne przez 24h i obejmują strefy, które sobie można wybrać już przy zakupie. Jednak zastanawia mnie, czy te bilety obejmują wszystkie linie metra, a także autobusów itp? Tej informacji na stronie niestety nie ma :(
    Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    1. „Occasional Ticket” to jest po prostu ta karta Andante o której pisałam wyżej, a jest ona na każdy środek transportu w Porto :) Ze strony stcp.pt: With the Andante you can travel in STCP, Metro do Porto, CP- Porto Urban Trains and in some private bus operators. The price of the journey depends only on the full journey and not on the modes of transportation or on the number of boardings you make.
      It is modern, practical and economic – several modes of transport, one single ticket

      1. Ola H says:

        Aaa, to super, czyli mogę śmiało sobie taką kartę wyrobić kiedy już będę na miejscu.
        Dziękuje za informację, świetny blog, a zdjęcia przepiękne!
        Powodzenia! :)

    1. Byłam w Porto w listopadzie i była super pogoda, ale tydzień po moim wyjeździe zaczęło okropnie lać – różnie się zdarza! Porto jest na północy Portugalii, więc to nie jest pogodowy pewniak, dlatego ubierz się ciepło i weź parasolkę, ale może będzie na Ciebie czekać niespodzianka w postaci pięknej pogody ;)

  5. Małgorzata Dorota Bojar says:

    pytałam o dzielnicę w której mamy miejscówkę -Rua Padre António Vieirai o ewentualnie jakieś ciekawostki w tejże okolicy, na pewno poczytam bloga – są w nim cenne informacje dla nas :)

  6. Jerzy says:

    Witam. Na wakacje wybieram się do Porto. Zakładamy podróż samochodem ale jest też opcja, że polecimy samolotem i tu pojawia się kilka pytań o które chciałbym zapytać. Ryanair ląduje w Porto o 23.55. metro jest czynne do 1.30. Do centrum dojadę. A jak dalej dostać się na Rua do Darol w dzielnicy Fox do Douro. Wyłączając taksówki.

  7. tak. Można go też doładowywać, nie trzeba brać nowego. Tylko tego kupowanego w pojeździe nie da się doładować. Generalnie jak nie wiesz gdzie kupić na lotnisku albo się boisz że zapomnisz jak to działa, to w informacji turystycznej na lotnisku Ci wszystko wyjaśnią :)

  8. kurczę dość duże wymagania co do lokalizacji, ale generalnie Porto to nie jest duże miasto więc gdziekolwiek w obrębie centrum będzie ok i będzie blisko. Mi się na przykład fajnie mieszkało w okolicach Praça de Carlos Alberto bo mega blisko a jednocześnie troszkę na uboczu, polecałabym też mieszkanie nad rzeką ale nie Ribeira na pewno, tylko trochę bardziej na zachód. Co do dziecka to naprawdę nie mogę nic polecić bo mam zero doświadczenia z dziećmi, poczytaj proszę posty o Porto na blogu bo dość dokładnie jest tam opisane jakie są odległości, jaki teren itd ;)
    http://duze-podroze.pl/co-zobaczyc-w-porto

    1. Natalia says:

      Udało mi się znaleźć sensowne noclegi w takich lokalizacjach: R. de Mouzinho da Silveira, Rua de Santa Catarina, R. do Alferes Malheiro albo okolice Praça de Mouzinho. Jeżeli znajdziesz chwilę żeby coś z tego polecić/wykluczyć będę bardzo wdzięczna! Czytałam już chyba wszystkie posty o Porto i z pewnością ruszymy Twoimi szlakami, nawet poza Porto jeżeli pogoda pozwoli;)

  9. Dani says:

    Cześć. Świetny blog, ale to na początek. Mam praktyczne pytanie. Widzę, że metro odjeżdża ostatnie 0:39 z Porto do centrum, a przylot mamy 23:55. Ile czasu potrzebuję, by realnie przejść przez lotnisko i dostać się na stację metra (no i kupić bilet jeszcze zona 4)? Czy jest realne uwinąć się w owe 44 minuty z wszystkim, czy raczej zapomnieć o ostatnim metrze i już szykować myśli na taxi? Z góry dziękuję!

    1. Lotnisko w Porto nie jest duże więc jeśli nie będzie opóźnień i nie będziesz mieć bagażu nadawanego to powinieneś zdążyć spokojnie na metro. Bilet kupisz bardzo szybko w automacie przy stacji. Generalnie ta godzina odjazdu metra jest dostosowana do ostatniego lotu ;)

    2. Monika Kowalczyk says:

      Cześć! Wróciłam wczoraj z Portugalii. Pierwszy samodzielnie organizowany wyjazd. Między innymi dzięki Twojej stronie wszystko wyszło super!
      Leciałam takim samym samolotem, niestety nasz lot był opóźniony i nie zdążyliśmy na ostatnie metro linii E, ale przespacerowaliśmy się kawałek do stacji Verdes (ok 15 min.) i spokojnie dojechaliśmy do centrum metrem linii B :) Zawsze jest jakieś wyjście awaryjne!
      Pozdrawiam wszystkich! :D

  10. Ala says:

    Cześć, chciałabym zapytać o wypożyczanie samochodu, czy są wypożyczalnie, które nie pobierają kaucji, może znasz jakieś? Będę wdzięczna za odpowiedź,
    Cudowny blog, przydatne wskazówki i przepiękne zdjęcia! Pozdrawiam!

    1. Nie, niestety nie znam żadnych takich wypożyczalni, wiem że za granicą jest bardzo ciężko wynająć auto bez kaucji. Żeby ją zmniejszyć można wykupić dodatkowe ubezpieczenie za kilka euro dziennie, wtedy kaucja jest znacznie mniejsza.
      Pozdrawiam! :)

  11. Mateusz says:

    Hej. Czy dobrze jest mieszkać w Foz de Douro? Chciałbym tam mieszkać tydzień w wakacje ze względu na bliskość do plaży. Jak wygląda dojazd z i na lotnisko oraz dojazdy do centrum?

  12. tak, wydanie karty to 0,50 euro. Nie wiem czy pierwszy bilet będzie na 4 strefy, to wtedy gdy jedziesz z lotniska ale bilety od pierwszego dnia działają normalnie, jeśli o to pytasz. Tak, jak będziesz chciał jechać na 2 strefy to kupujesz kilka biletów w tej strefie i jeździsz póki się nie wyczerpią. KARTY NIE DA SIĘ DOŁADOWAĆ BILETAMI NA KILKA ZON ANI RÓŻNYMI RODZAJAMI BILETÓW, na jednej masz bilety na jedną zonę (2 lub 3 lub 4 itd). Można zmienić zonę na karcie, ale tylko wtedy gdy wszystkie bilety z poprzedniej zony się wyczerpią. Czyli tak trzeba wcześniej zaplanować, że np. raz jedziesz w zonie 2 to kupujesz ile biletów potrzebujesz, a za dwa dni rano chcesz pojechać zoną 3 więc idziesz do automatu, nie masz już biletów z poprzedniej zony więc zmieniasz kartę na zonę 3 i kupujesz nową ilość biletów. To nie jest tak trudne jak się wydaje ;)

    Bilety na pociągi – zależy jak daleko jadą. W zasięgu metra wszystkie bilety kupuje się i zmienia w automacie.

  13. Jojo57 says:

    Dzień dobry, gratuluję interesującego bloga w dodatku napisanego ładnym językiem, to rzadkość!:) Czy mogłaby Pani nam powiedzieć do której sa otwarte restauracje w Porto, np. w poniedziałek?

  14. Tak, Z4 na jeden przejazd (1 Title). Tak jak pisałam wyżej, „Skasowany bilet jest ważny przez jedną godzinę, tzn. w takim czasie możemy się przesiąść na dowolną inną linię w danej zonie, ale za każdym razem trzeba kartę przyłożyć do czytnika” – to chyba odpowiada na resztę Twoich pytań ;)

    1. kubdoh says:

      Oczywiście, wytłuszczone słabiej widać ;-) jeszcze tylko dopytam o zmianę peronu/platformy, będzie dosyć późno więc chciałbym uniknąć nerwówki :) zostaje tam gdzie wysiadłem z E czy gdzieś wędruje, żeby wsiąść w D?

      1. nie wiem jak to wygląda na tej konkretnej stacji, ale „metro w Porto” to są tramwaje a nie prawdziwe metro więc na 90% nigdzie nie musisz iść (tylko sprawdź kierunek w którym jedzie D), ale naprawdę nie pogubisz się i nie będzie problemu i biegania, spokojnie ;)

  15. Pingback:Porto – Pani Voyager

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.