P

Pomysły na jednodniową wycieczkę z Porto!

jednodniowa wycieczka z porto

W Porto jest sporo pięknych miejsc do zobaczenia i na pewno będziecie chcieli przeznaczyć kilka dni na przechadzki po mieście, ale dla tych którzy zostają na jeszcze dłużej mam sporo wspaniałych propozycji na wycieczki jednodniowe z Porto. Piaszczyste plaże, przeciekawe zabytki i degustacja win, tutaj jest wszystko!

Szukaj najlepszych noclegów w PORTO!

Na początek polecam zerknąć na post-przewodnik po Porto, by na pewno nic nie ominęło Was w moim ulubionym mieście:

…i lecimy!

Matosinhos

Może się wydawać, że to samo miasto i poza tym było w przewodniku, ale bardzo bardzo lubię Matosinhos i naprawdę zachęcam do wybrania się! Jest tam idealna plaża do nauki surfowania, najpyszniejsze owoce morza w Portugalii i niezwykły, bardzo rozluźniony klimat. Świetne miejsce odpoczynku od ciasnych ulic Porto. Można się też przejść przyjemną ścieżką w kierunku miasta, wzdłuż oceanu.

Czas dojazdu z Porto: 20 minut miejskim autobusem lub metrem


Aveiro

Niewielkie, ale urocze miasteczko nazywane „Portugalską Wenecją” z powodu swoich kanałów. Aveiro to dobre miejsce na spokojne spacery i bez problemu można je zwiedzić w jeden dzień. Miasto słynie również z salinhas czyli miejsc, w których produkuje się sól morską.

Aveiro nie leży nad oceanem, ale można stamtąd pojechać do Costa Nova, kurortu z plażami który jest znany z kolorowych domków w paski. Szczegóły dojazdu autobusem do Costa Nova są tutaj!

Sporo o Aveiro znajdziecie u Wioli, która mieszkała tam przez rok :)

Czas dojazdu z Porto: ok. 45 minut pociągiem.


Braga

Miasto znane z procesji Wielkopostnych oraz Sanktuarium Bom Jesus do Monte. Moim zdaniem Braga to też fajne miejsce by poznać życie „zwykłych” Portugalczyków, żyjących z daleka od turystycznych atrakcji. Idźcie na spacer po uliczkach Bragi, przysiądźcie na kawie w „A Brazileira”, przyglądnijcie się przedmiotom sprzedawanym na targu miejskim. Braga jest piękna.

BONUS: Mimo tego, że francesinha powstała w Porto, Portugalczycy zgodnie twierdzą, że najlepszą podają w Bradze. A najlepsza z najlepszych, według pewnego zaprzyjaźnionego Portugalczyka, jest w Taberna Belga 2, Rua Cónego Luciano Afonso dos Santos 14 lub Taberna Belga 1, Rua Cónego Luciano Afonso dos Santos loja 1A (to są dwie takie same knajpy).

Czas dojazdu z Porto: ok. 1 godzina pociągiem ze stacji Sao Bento

O tym, co zobaczyć w Bradze przeczytacie tutaj:


Guimaraes

Guimaraes miało ogromne znaczenie w historii Portugalii. Założone aż w IX wieku, Guimaraes jest uznane za miejsce urodzenia pierwszego króla Portugalii i pierwszą stolicę tego państwa. Do najciekawszych zabytków w mieście należą średniowieczny pałac diuków Braganza oraz X-wieczna twierdza.

Czas dojazdu z Porto: godzina i 15 minut (trzeba wyjechać jak najwcześniej bo w mieście jest sporo do zobaczenia).

Plan jednodniowej wycieczki po Guimaraes jest tutaj.


Dolina Douro

Jeśli jesteście na dłużej w Porto to do zrobienia koniecznie, wycieczki do doliny Douro nie można pominąć! Na stokach doliny, na specjalnych tarasach dojrzewają winogrona z których później robi się wino porto. Jest to jeden z najlepszych i najstarszych terenów uprawy winogron, doceniony i chroniony nawet przez UNESCO.

Wycieczkę do doliny Douro można odbyć statkiem (bilety kupuje się w wielu punktach w Porto, jest sporo opcji na każdą kieszeń i przy okazji można też zwiedzać winnice) albo samodzielnie, samochodem. Widoki są powalające! W dolinie jest też sporo szlaków pieszych i rowerowych po otaczających ją wzgórzach, naprawdę nie będziecie się nudzić.

Do Douro najlepiej wybrać się latem lub jesienią (ewentualnie późną wiosną), kiedy winogrona dojrzewają. Jesienią możecie też przy okazji podziwiać proces zbioru owoców i przygotowania ich do transportu do Porto.

Sporo informacji o dolinie Douro, wraz z propozycjami wycieczek, znajdziecie tutaj.


Capela de Senhor da Pedra

Plaże w okolicach Porto nie są tak malownicze co w Algarve, ani nawet tak jak te koło Lizbony. Za to plaża przy Senhor da Pedra jest jedną z najbardziej niesamowitych na świecie i przyciąga mnóstwo osób – głównie za sprawą stojącego przy niej kościoła tuż przy oceanie. Co za miejsce! Podobno charakterystyczna skała na której kościółek zbudowano służyła wcześniej rytuałom pogańskim – i podobno do tej pory mają one miejsce podczas pełni księżyca… Kto wie!

Czas dojazdu z Porto: ok. pół godziny pociągiem, wysiadka na stacji Miramar.

Inne ciekawe plaże w okolicach Porto znajdziecie tutaj.


Viana de Castelo

Jedno z najbardziej malowniczo położonych miast w Portugalii. Leży ono nad rozlewiskiem rzeki Limia, a najpiękniejszym zabytkiem, a zarazem symbolem Viany jest Sanktuarium de Santa Luzia na wzgórzu – coś przepięknego. Viana znana jest również ze swojego złotnictwa, przede wszystkim z przedmiotów w stylu filigrana: delikatnych, a jednocześnie bogato zdobionych. Na całym świecie znane i cenione są złote serduszka z Viany, taka pamiątka z Portugalii będzie czymś naprawdę wyjątkowym.

Czas dojazdu z Porto: godzina i 20 minut pociągiem ze stacji Porto Campahna


Ponte de Lima

Wioska reklamujące się jako „najstarsza w Portugalii”, bo założona w 1125 roku. Ponte de Lima swoją nazwę wzięło, oczywiście, od mostu na rzece Limia, ale oprócz tego wielką atrakcją wioski jest targ odbywający się tam co poniedziałek. Warto zaglądnąć do okolicznych dworków barokowych, ale w centrum Ponte de Lima udało się zachować średniowieczny charakter, a dodatkowego uroku dodają niewielkie ogrody.

Czas dojazdu z Porto: ok. godzina, ale niestety tylko autem!


Inne miejsca w okolicy Porto które warto zobaczyć:

 • Amarante – miasteczko podobne do Ponte de Lima, słynne z kamiennego mostu. Ważnym świętym w Amarante jest São Gonçalo, któremu poświęcony jest most oraz imponujący klasztor z czerwonymi dachówkami.
 • Barcelos – to miejsce znane jest z organizowanych tam targów oraz… stworzenia symbolu Portugalii: czarno-czerwonego kogutka.
 • Lamegowidoki z sanktuarium de Nossa Senhora dos Remédios w Lamego tego miasta w 100% przypominają mi Bragę! Kurczę, może nawet jest tam ładniej…
 • Chaves – miasteczko słynące jeszcze za czasów starożytnych ze swoich gorących źródeł, podobno najcieplejszych w Europie! Chaves miało również ogromną rolę obronną w historii Portugalii, skutecznie odparło ataki samego Napoleona Bonaparte.

Byliście w innych ciekawych miejscach w okolicy Porto? Bardzo chętnie dorzucę je do listy!

KategoriePortugalia
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

   1. Asia Sawicka says:

    Chciałam przeznaczyć dwa dni na dolinę Duoro, będąc w Porto. Dokąd najlepiej się wybrać? Pinhao czy jeszcze dalej? Będę jechać pociągiem.

 1. Agnieszka says:

  Już zakochałam się w Twoim blogu. Dzięki za informacje o Porto. W tamtym roku byłam w Lizbonie. I miasto i ludzie zaczarowali mnie. Wiem, że muszę tam wrócić – do Portuali, a Porto będzie idealnym kolejnym przystankiem.

 2. Braga jest piękna jesienią, gdy zakrywa ją jesienna mgła. Czaruje wtedy niesamowicie. W Vianie byłam na Erasmusie (z Porto szybciej, bo w godzinę, taniej i z wifi można się dostać autokarem odjeżdżającym z ulicy de Alexandre Herculano, jeśli dobrze pamiętam) i wiele z tych miejsc o których wspomniałaś odwiedziłam. Żałuję tylko, że nie dotarłam do Aveiro, bo wiele dobrego słyszałam o tej kolorowej miejscowości.

 3. Ania says:

  Hej! Wybieram się za dwa tygodnie do Porto i mój nocleg to jeden z Twoich->the lounge Inn . Czy możesz proszę powiedzieć jak dostać się tam z lotniska ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *