N

Nie tylko porto: czego spróbować w Portugalii?

Ach, wino w Portugalii… To temat dłuższy i głębszy niż rzeka Douro, bo przecież tam produkuje się i pije wino już od tysiącleci. Od czegoś jednak trzeba zacząć, mam więc dla Was mini-przewodnik po winach i innych trunkach których koniecznie musicie spróbować w Portugalii!

Ogromnym plusem wina w Portugalii jest przede wszystkim jego cena. Świetne wino kupimy już za 2 euro (a nawet jeszcze mniej), ważne żeby było portugalskie i w szklanej butelce. Przyznam szczerze, że kupując alkohole w Portugalii nigdy nie trafiłam źle i zawsze mi smakowało (może to portugalskie słońce?). Także luz, bez problemu coś znajdziecie dla siebie.

Wino w Portugalii sprzedaje się wszędzie. Wystarczy, że znajdziecie Pingo Doce czy inny większy spożywczak, nawet jeśli jest wyprodukowane dla Jeronimo Martins to i tak będzie pyszne. Oczywiście istnieją też sklepy specjalistyczne sprzedające lepsze trunki, nie polecam tylko kupować wina w sklepikach z pamiątkami, bo tam będzie najdroższe. Możecie też próbować wina w restauracji, kieliszek kosztuje od 2 euro.

W Porto polecam sklepik Garrafeira do Carmo, gdzie możecie wybrać spośród setek najlepszych portugalskich alkoholi. Sprzedają tam alkohole z nieco wyższej półki, a i tak ceny rzadko przekraczają 15 euro za butelkę. Można je zresztą zamówić z ich strony (nie jestem koleżanką właściciela, polecam bo lubię to miejsce).

To czego spróbować w Portugalii? Lecimy!


Porto

Najpopularniejsze i najbardziej znane wino z Portugalii: porto, port-wine, portwajn. Nazwa chroniona, może być robione tylko w Portugalii. Jest wzmacniane, do sfermentowanych winogron o mocy 7% dodaje się spirytusu winnego. Produkt końcowy ma ok. 20% alkoholu. Potem porto pakuje się do beczki, transportuje do Vila Nova da Gaia gdzie dojrzewa.

Podstawowe rodzaje porto:

  • Ruby – mocno czerwone, bardzo słodkie wino butelkowane po dwóch latach w beczce. Najtańsze, za to przepyszne.
  • Tawny – leżakuje powyżej 3 lat, jest bardziej wytrawne, korzenne i o złoto-brązowym zabarwieniu. Tawny często mieszane jest z różnych roczników, stąd bywa 10, 20, 30-letnie (tzn. w butelce jest wino zmieszane z różnych roczników np. z ostatnich 10 lat). Rodzajem tawny z podanym „prawdziwym” rocznikiem jest colheita.
  • Vintage – wino z absolutnie najlepszych roczników (jaki rocznik najlepszy? Ustala specjalna komisja), najdroższe. Takie wino może dojrzewać po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.

O wszystkich rodzajach porto możecie o poczytać tutaj. Porto jest zazwyczaj z winogron czerwonych, rzadziej z białych. Jak najlepiej poznać porto? Oczywiście w porcie Porto! Serio, w Porto są dziesiątki winiarni organizujących degustacje (od 10 euro), podczas których spróbujecie różnych rodzajów tego trunku i opowiedzą Wam dokładnie o procesie jego powstawania.

Najpopularniejsze marki porto to: Offley, Cockburns, Grahams, Ferreira, Taylor’s, Kopke.

+ Madera (madeira)

Z portugalskiej wyspy pochodzi inne wino wzmacniane, madeira. Nieco podobne w smaku do porto, charakteryzuje je dojrzewanie „na ciepło”, kiedy wino podgrzewa się do 40-50 stopni aby szybciej fermentowało.


Vinho Verde

Nawet jego nazwa, czyli „zielone wino”, sugeruje już z czym będziemy mieli do czynienia. Vinho verde pochodzi z regionu Minho na samej północy kraju (tam, gdzie Braga) i jest młode, świeże, lekko musujące i zazwyczaj białe. Nie jest to szczep winogron, a sposób wytwarzania trunku. Większość vinho verde trzeba pić póki są świeże, czyli mają od 8 do 18 miesięcy. Bardzo polecam, jest wspaniałe!

Portugalskie wino białe i czerwone

W Portugalii jest mnóstwo szczepów wina rosnących wyłącznie w tym państwie, dlatego ci, którzy się znają: kupujcie szczepy których nie znacie. Laicy: szukajcie nazw szczepów które najbardziej portugalsko brzmią (Rabo de Ovelha, Baga de Louro, Roupeiro to tylko kilka przykładów).

Innym wyznacznikiem jakości jest napis DOC, czyli Denominação de Origem Controlada. To system certyfikacji regionów. Tak naprawdę w sklepie znajdziecie najwięcej wina z regionu w którym się właśnie znajdujecie, ale jeśli nie wiecie na co się zdecydować, to polecam region Douro z którego pochodzą najwspanialsze i najpopularniejsze wina o bogatym smaku.

Najpopularniejsze wina białe w Portugalii pochodzą z regionów północnych: Minho i Trás-os-Montes (północ przy granicy z Hiszpanią) oraz z Alentejo. Portugalia ma jednak najwięcej odmian wina czerwonego, które wyrabia się w całym kraju. Najpopularniejsze są te z regionu Douro, gdzie do ich wyrobu zaczęto wykorzystywać aromatyczne winogrona przeznaczane też na porto. Innymi znanymi regionami jest Dão i Alentejo.


Niektóre regiony winne Portugalii i ich najpopularniejsze szczepy winogron ?

  • Douro: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Barroca
  • Minho (vinho verde): Loureiro, Alvarinho, Arinto
  • Dão: Touriga Nacional, Jaen, Alfrocheiro
  • Lisboa: Castelão, Arinto, Touriga
  • Alentejo: Alicante Bouschet, Tinta Roriz, Roupeiro

W poszukiwaniu najlepszego wina przydadzą się te artykuły:


Moscatel

Jest to portugalska odmiana muskata, bardzo aromatycznego wina deserowego. Regiony słynące z jego produkcji to półwysep Setubal i Douro. Niektóre moscateis są dodatkowo wzmacniane innym alkoholem, mają wtedy ok. 20%.


Inne (pyszne) trunki

Ginja, ginjinha

Kwaśne wiśnie zanurza się w mocnym alkoholu, dodaje cukru i w ten sposób rodzi się ginja. Bardzo popularna zarówno wśród starszych, jak i młodszych Portugalczyków. Współcześnie popularnym sposobem picia ginjinhii jest nalewanie jej do kieliszków z czekolady. W Lizbonie jest też słynna knajpka-okienko A Ginjinha do którego wieczorami ustawiają się spore tłumy.

Licor Beirão

Na początku wytwarzany jako lekarstwo na bóle brzucha, jego dokładny skład jest tajemnicą firmy ale wiemy, że robi się go z ziół i nasion sprowadzanych z całego świata. Bierao ma 22%, pije się go z lodem lub w koktajlach.

Likiery owocowe

Najsłynniejsze pochodzą z Azorów, na przykład jeżynowy (amora), z marakui, bananów, ananasów. W Portugalii kontynentalnej popularny jest likier pomarańczowy oraz… kasztanowy.

Aguardente

Właśnie tym wzmacnia się porto! Ma ok. 35-40% i jest jak brandy lub koniak. Na Maderze aguardente z trzciny cukrowej jest mieszane z miodem i cytrynami, tworząc trunek poncha.


Który trunek najbardziej Wam smakował w Portugalii? Dajcie znać w komentarzach :)

Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Hrabina Weltmeister says:

    Wpis przeczytalam z wielką przyjemnością! Kiedy byłam w Portugalii byłam jeszcze zbyt młoda, żeby docenić portugalskie trunki. Teraz z chęcią bym tam wróciła i spróbowała przynajmniej tych najważniejszych. Póki co chyba zainwestuje w butelkę porto ?

  2. Magda says:

    Uwielbiam testowanie wina, chociaż nie dane mi było jeszcze próbować porto :) Chociaż ostatnio z RPA przywieźliśmy butelkę wina, które dojrzewało w butelkach po porto właśnie, podobno ma niezwykły czekoladowy smak – dam znać, jak sprawdzimy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *