Najciekawsze festiwale muzyczne w Europie

Zdjęcia i tekst: Aleksandra Bogusławska

Wakacyjna pogoda sprzyja słuchaniu muzyki na świeżym powietrzu. Dla niektórych wizyta na festiwalu stała się wręcz punktem obowiązkowym każdego lata i mnóstwo ludzi podróżuje teraz specjalnie po to, by wziąć udział w festiwalu. Dzisiaj wyszukałam dla Was kilka ciekawych, kilka nietypowych i kilka zupełnie popularnych europejskich festiwali!

Czytajcie koniecznie do końca, bo tam czeka na Was super KONKURS od Zalando!

Edinburgh Fringe, Szkocja – sierpień

To największy festiwal w Europie, bo trwający cały miesiąc (!) w Edynburgu. Obejmuje szerokie spektrum sztuk, od teatru przez muzykę i książki, ale chyba najpopularniejsza część to ta komediowa: na szkockich scenach występują wtedy najpopularniejsi komicy anglosaskiego świata. Nawet jeśli nie lubicie komedii to i tak warto wpaść, podczas Fringe jest mnóstwo innych ciekawych wydarzeń, np. codzienne pokazy fajerwerków!

Tomorrowland, Belgia – lipiec

Ogromny festiwal muzyki elektronicznej w Belgii. Słynie z występów największych gwiazd oraz niesamowitych scen jakie są budowane dla artystów. Co roku cały wystrój jest inny i projektuje się kompletnie szalone, magiczne atrakcje.

Exit Fest, Serbia – lipiec

Chociaż mało się o nim słyszy, Exit jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych festiwali na świecie, wygrał mnóstwo międzynarodowych nagród a jego fani uważają fortecę Petrovaradin, w której festiwal się odbywa, za najlepsze miejsce do słuchania muzyki.
Super sprawa z Exit jest taka, że prowadzony jest przez organizację non-profit pomagającą młodzieży w Serbii.

Amsterdam Woods Festival, Holandia – sierpień

Mniejszy, bardziej lokalny festiwal na którym być może nie występują największe gwiazdy popu, ale europejscy indie wykonawcy. Amsterdam Woods oferuje też unikalną atmosferę, bo odbywa się w przepięknym parku-lesie Amsterdamse Bos.

Guca Trumpet Festival, Serbia – sierpień

To dopiero atrakcja! Serbski festiwal orkiestr dętych to wielka, niesamowita impreza która odbywa się w Guca już od ponad pięćdziesięciu lat. Na wydarzenie zjeżdża się mnóstwo bałkańskich zespołów wykonujących szaloną muzykę, a w trakcie organizowany jest konkurs na najlepszą orkiestrę – choć chyba nie sama wygrana, a dobra zabawa jest ważna. Bałkańskimi trębaczami był zachwycony sam Miles Davies, który po wizycie na festiwalu stwierdził, że „nie widział, że można tak grać na trąbce”.

Pinkpop Festival, Holandia – lipiec

Najstarszy festiwal poświęcony muzyce pop i rock i jeden z największych na świecie. Szczyci się tym, że na to trzydniowe wydarzenia zapraszane są gwiazdy największego formatu, w tym roku np. Red Hot Chili Peppers, Major Lazer, Lianne la Havas.

Primavera Sound, Hiszpania i Portugalia – czerwiec

Festiwal który ma miejsce na półwyspie Iberyjskim, więc idealnie się nadaje na wakacje :) „Większa” i popularniejsza Primavera jest w Barcelonie, ja w zeszłym roku odwiedziłam jej młodszą siostrę w Porto i było super: trzydniowa impreza do rana, super koncerty (Mac deMarco i Antony and the Johnsons), mnóstwo innych atrakcji. Podobało mi się na tym festiwalu bardzo, bo atmosfera była rozluźniona i widać było, że artyści dobrze się czują na scenie.

Graspop Metal Meeting, Belgia – czerwiec

Największa impreza wielbicieli metalu, na którym występowali m.in. Iron Maiden, Moonspell czy My Dying Bride. Teren festiwalu podobno nie jest wielki, ale i tak co roku przyciąga ponad 150 tysięcy fanów ciężkiej muzyki.

Montreux jazz festival, Szwajcaria – lipiec

Jeden z największych i najbardziej znanych festiwali jazzowych, ma miejsce co roku u wybrzeży jeziora Genewskiego. Na początku występy tam mieli muzycy wyłącznie jazzowi, ale z czasem zaczęto również zapraszać artystów z innych środowisk, np. Franka Zappę, Led Zeppelin czy Deep Purple.
Oprócz koncertów organizowane są również warsztaty i wykłady, więc jeśli zajmujecie się muzyką to jest to dobre miejsce by poćwiczyć z mistrzami!

Polskie Festiwale:

Unsound – październik

Niezwykłe wydarzenie muzyki elektronicznej i eksperymentalnej w Krakowie, co roku kręci się wokół jednego motywu przewodniego w muzyce i stylistyce.

Festiwal Kultury Żydowskiej – czerwiec

Wielki festiwal na krakowskim Kazimierzu, organizują nie tylko koncerty ale również wydarzenia promujące kulturę żydowską, jak warsztaty kaligrafii czy wycinanek.

Off Festiwal – sierpień

Wielki polski festiwal muzyki alternatywnej, co roku w Katowicach. Najlepszy (moim zdaniem) wybór artystów!

Festiwal Muzyki Filmowej – maj

Kolejny świetny festiwal, i znowu w Krakowie (cóż poradzę, w Krakowie są naprawdę dobre wydarzenia!). Podczas wielu lat istnienia festiwalu wystąpili na nim najwięksi kompozytorzy muzyki filmowej, np. Ennio Morricone oraz wielka gwiazda: Joe Hisaishi.

Przystanek Woodstock – sierpień

Tego wydarzenia w Kostrzynie nad Odrą chyba nikomu nie muszę przedstawiać ;) Bezpłatny dla widzów festiwal podczas którego nie tylko gra muzyka, ale są również organizowane spotkania z osobami publicznymi i wystawy.

Open’er – lipiec

Najbardziej znany polski festiwal! Co roku w Gdyni, co roku gwiazdy największego formatu, co roku mnóstwo uczestników i dobra zabawa :)


Festiwale to przede wszystkim muzyka, ale również niepowtarzalna moda. Uczestnicy specjalnie na tę okazję wybierają niesamowite ubrania i dodatki, które nie krępują ruchów tanecznych, ale które pozwalają też jak bardziej się wyrazić – w końcu są wakacje i festiwal to najlepsze miejsce, by to uczcić! Propozycje świetnych stylówek oraz DIY znajdziecie na festiwalowej stronie Zalando, tam też odbywa się właśnie super KONKURS w którym do wygrania są 3x bony o wartości 500zł do wydania na Zalando! Trwa on do końca miesiąca, powodzenia!


Wpis inspirowany jest modą festiwalową na Zalando.

Proszę nie promuj swoich linków w komentarzach, dzięki!

 • Monika Sza

  Świetna lista *.* o większości nigdy nie słyszałam, a teraz chcę pojechać na WSZYSTKIE!

  • Super! Starałam się wybierać takie ciekawsze i żeby dla każdego coś się znalazło :)

 • Alicja Grochalos
  • Zabrakło jeszcze spooooro, to nie jest kompletna lista festiwali w Europie tylko propozycje które wydawały mi się najciekawsze :)

 • A jeszcze taka Ozora na Węgrzech. I oczywiście Boom – w dodatku nie byle gdzie, bo w „Twojej” Portugalii :)

 • Eliza Dec

  Melt, Melt, Melt! Nie jest w sumie największy, ani pewnie najlepszy, ani najtańszy – ale jaki klimat! Odbywa się w Ferropolis w Niemczech, muzeum maszyn przemysłowych. I to nie jakichś tam pił czy frezarek, tylko ogromnych, gigantycznych sprzętów do grzebania w ziemi!