N

Najciekawsze festiwale muzyczne w Europie

Wakacyjna pogoda sprzyja słuchaniu muzyki na świeżym powietrzu. Dla niektórych wizyta na festiwalu stała się wręcz punktem obowiązkowym każdego lata i mnóstwo ludzi podróżuje teraz specjalnie po to, by wziąć udział w festiwalu. Dzisiaj wyszukałam dla Was kilka ciekawych, kilka nietypowych i kilka zupełnie popularnych europejskich festiwali!

Czytajcie koniecznie do końca, bo tam czeka na Was super KONKURS od Zalando!

Edinburgh Fringe, Szkocja – sierpień

To największy festiwal w Europie, bo trwający cały miesiąc (!) w Edynburgu. Obejmuje szerokie spektrum sztuk, od teatru przez muzykę i książki, ale chyba najpopularniejsza część to ta komediowa: na szkockich scenach występują wtedy najpopularniejsi komicy anglosaskiego świata. Nawet jeśli nie lubicie komedii to i tak warto wpaść, podczas Fringe jest mnóstwo innych ciekawych wydarzeń, np. codzienne pokazy fajerwerków!

Tomorrowland, Belgia – lipiec

Ogromny festiwal muzyki elektronicznej w Belgii. Słynie z występów największych gwiazd oraz niesamowitych scen jakie są budowane dla artystów. Co roku cały wystrój jest inny i projektuje się kompletnie szalone, magiczne atrakcje.

Exit Fest, Serbia – lipiec

Chociaż mało się o nim słyszy, Exit jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych festiwali na świecie, wygrał mnóstwo międzynarodowych nagród a jego fani uważają fortecę Petrovaradin, w której festiwal się odbywa, za najlepsze miejsce do słuchania muzyki.
Super sprawa z Exit jest taka, że prowadzony jest przez organizację non-profit pomagającą młodzieży w Serbii.

Amsterdam Woods Festival, Holandia – sierpień

Mniejszy, bardziej lokalny festiwal na którym być może nie występują największe gwiazdy popu, ale europejscy indie wykonawcy. Amsterdam Woods oferuje też unikalną atmosferę, bo odbywa się w przepięknym parku-lesie Amsterdamse Bos.

Guca Trumpet Festival, Serbia – sierpień

To dopiero atrakcja! Serbski festiwal orkiestr dętych to wielka, niesamowita impreza która odbywa się w Guca już od ponad pięćdziesięciu lat. Na wydarzenie zjeżdża się mnóstwo bałkańskich zespołów wykonujących szaloną muzykę, a w trakcie organizowany jest konkurs na najlepszą orkiestrę – choć chyba nie sama wygrana, a dobra zabawa jest ważna. Bałkańskimi trębaczami był zachwycony sam Miles Davies, który po wizycie na festiwalu stwierdził, że „nie widział, że można tak grać na trąbce”.

Pinkpop Festival, Holandia – lipiec

Najstarszy festiwal poświęcony muzyce pop i rock i jeden z największych na świecie. Szczyci się tym, że na to trzydniowe wydarzenia zapraszane są gwiazdy największego formatu, w tym roku np. Red Hot Chili Peppers, Major Lazer, Lianne la Havas.

Primavera Sound, Hiszpania i Portugalia – czerwiec

Festiwal który ma miejsce na półwyspie Iberyjskim, więc idealnie się nadaje na wakacje :) „Większa” i popularniejsza Primavera jest w Barcelonie, ja w zeszłym roku odwiedziłam jej młodszą siostrę w Porto i było super: trzydniowa impreza do rana, super koncerty (Mac deMarco i Antony and the Johnsons), mnóstwo innych atrakcji. Podobało mi się na tym festiwalu bardzo, bo atmosfera była rozluźniona i widać było, że artyści dobrze się czują na scenie.

Graspop Metal Meeting, Belgia – czerwiec

Największa impreza wielbicieli metalu, na którym występowali m.in. Iron Maiden, Moonspell czy My Dying Bride. Teren festiwalu podobno nie jest wielki, ale i tak co roku przyciąga ponad 150 tysięcy fanów ciężkiej muzyki.

Montreux jazz festival, Szwajcaria – lipiec

Jeden z największych i najbardziej znanych festiwali jazzowych, ma miejsce co roku u wybrzeży jeziora Genewskiego. Na początku występy tam mieli muzycy wyłącznie jazzowi, ale z czasem zaczęto również zapraszać artystów z innych środowisk, np. Franka Zappę, Led Zeppelin czy Deep Purple.
Oprócz koncertów organizowane są również warsztaty i wykłady, więc jeśli zajmujecie się muzyką to jest to dobre miejsce by poćwiczyć z mistrzami!

Polskie Festiwale:

Unsound – październik

Niezwykłe wydarzenie muzyki elektronicznej i eksperymentalnej w Krakowie, co roku kręci się wokół jednego motywu przewodniego w muzyce i stylistyce.

Festiwal Kultury Żydowskiej – czerwiec

Wielki festiwal na krakowskim Kazimierzu, organizują nie tylko koncerty ale również wydarzenia promujące kulturę żydowską, jak warsztaty kaligrafii czy wycinanek.

Off Festiwal – sierpień

Wielki polski festiwal muzyki alternatywnej, co roku w Katowicach. Najlepszy (moim zdaniem) wybór artystów!

Festiwal Muzyki Filmowej – maj

Kolejny świetny festiwal, i znowu w Krakowie (cóż poradzę, w Krakowie są naprawdę dobre wydarzenia!). Podczas wielu lat istnienia festiwalu wystąpili na nim najwięksi kompozytorzy muzyki filmowej, np. Ennio Morricone oraz wielka gwiazda: Joe Hisaishi.

Przystanek Woodstock – sierpień

Tego wydarzenia w Kostrzynie nad Odrą chyba nikomu nie muszę przedstawiać ;) Bezpłatny dla widzów festiwal podczas którego nie tylko gra muzyka, ale są również organizowane spotkania z osobami publicznymi i wystawy.

Open’er – lipiec

Najbardziej znany polski festiwal! Co roku w Gdyni, co roku gwiazdy największego formatu, co roku mnóstwo uczestników i dobra zabawa :)


Festiwale to przede wszystkim muzyka, ale również niepowtarzalna moda. Uczestnicy specjalnie na tę okazję wybierają niesamowite ubrania i dodatki, które nie krępują ruchów tanecznych, ale które pozwalają też jak bardziej się wyrazić – w końcu są wakacje i festiwal to najlepsze miejsce, by to uczcić! Propozycje świetnych stylówek oraz DIY znajdziecie na festiwalowej stronie Zalando, tam też odbywa się właśnie super KONKURS w którym do wygrania są 3x bony o wartości 500zł do wydania na Zalando! Trwa on do końca miesiąca, powodzenia!


Wpis inspirowany jest modą festiwalową na Zalando.

KategorieBez kategorii
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Eliza Dec says:

    Melt, Melt, Melt! Nie jest w sumie największy, ani pewnie najlepszy, ani najtańszy – ale jaki klimat! Odbywa się w Ferropolis w Niemczech, muzeum maszyn przemysłowych. I to nie jakichś tam pił czy frezarek, tylko ogromnych, gigantycznych sprzętów do grzebania w ziemi!

  2. Marcin_BWZ says:

    Całkiem fajna lista, ale muszę nieco doprecyzować :) Mając ogromne problemy z kupnem biletu na Tomorrowland, byłem już dwukrotnie na niemieckim festiwalu Parookaville, który jest bardzo zbliżony tematycznie. Na dodatek ceny biletów są korzystniejsze. Dodając fakt, że impreza odbywa się przy malutkim lotnisku w Weeze, gdzie mamy bezpośredni połączenie z Bydgoszczy myślę, że może to być ciekawa alternatywa dla wielu zwolenników tego typu muzyki z Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *