P

Parque das Nações i Oceanarium w Lizbonie: co warto zobaczyć!

Jest taka dzielnica w Lizbonie, która stanowi ogromny kontrast do starego miasta z jego wąskimi ulicami, tłocznymi knajpami fado i zgiełkiem Alfamy. Chodźcie poznać stolicę Portugalii z nieco innej perspektywy…

Oceanarium w Lizbonie

Do Parque das Nações traficie jeśli… interesuje Was życie podwodne. W tej dzielnicy bowiem znajduje się słynne Oceanarium w Lizbonie, którego sercem jest największe w Europie akwarium. Pływają w nim (i żyją w zgodzie) przeróżne gatunki, np. rekiny, samogłowy, płaszczki, ośmiornice itd. To takie miejsce, gdzie spokojnie można spędzić kilka godzin po prostu patrząc na powoli przepływające ryby – miałam tam wrażenie przebywania pod wodą.

Do Oceanarium warto wybrać się jak najwcześniej i nie w trakcie weekendu – wtedy można uniknąć ogromnych grup dzieci biegających po atrakcji.

Cena biletu do Oceanarium to 16,20 euro; aktualny cennik jest dostępny tutaj.

Parque das Nações

Dojeżdżając do Oceanarium, na pewno zauważycie duży kontrast między centrum Lizbony a Parque das Nações. W tym miejscu odbywało się Expo ’98, jednak po targach ta dzielnica nad brzegiem Tagu długi czas stała opuszczona, popadała w ruinę. W 2012 jednak przebudowano pozostałości po Expo i nadano im nowoczesny, ciekawy wygląd. Teraz jest to też dobre miejsce dla dzieci: ruch samochodowy w dzielnicy został ograniczony więc najmłodsi będą mogli się wyszaleć na szerokich chodnikach w cieniu palm.

Co zobaczyć, na co zwrócić uwagę:

 • Pavilhão do Conhecimento – muzeum nauki, ciekawe przede wszystkim dla najmłodszych i rodzin. Więcej informacji tutaj.
 • „Wodny” ogród – świetny zwłaszcza latem, można przeskakiwać po kamieniach w sadzawce i trochę orzeźwić przy fontannie. Rosną tam też piękne palmy.
 • Alameda dos Oceanos – zacieniona promenada ze stożkowymi fontannami.
 • Kładka przy rzece Tag – długi spacer nad wodą. Bardzo romantycznie.
 • Kolejka widokowa Teleférico de Lisboa – wspaniałe widoki na całą dzielnicę. Na początku wydawało mi się, że 6 euro za bilet „tam i z powrotem” to strata kasy, ale było naprawdę przepięknie.
 • Wieża Vasco da Gamy – najwyższa wieża w Lizbonie, mająca kształt żagla.
 • Most Vasco da Gamy – najdłuższy most w Europie.
 • Gare do Oriente – może nie jest to atrakcja do której warto jechać, ale przejeżdżając przez dworzec Oriente zwróćcie uwagę na jego niezwykłą architekturę!

 

[/r]


Jak dojechać do Oceanarium / Parque das Nações w Lizbonie?

 • Czerwoną linią metra – zatrzymuje się na Gare do Oriente, kosztuje 1,45 euro.
 • Autobusem 728, który jedzie z Praça do Comércio.

Dajcie znać, czy Wam się podobało! :)

KategoriePortugalia
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

 1. Magda says:

  Bilety już kupione więc teraz czytam i czytam :) Bardzo przydatne informacje, dziękuję. Może polecasz jakieś fajne miejsce na nocleg lub w której dzielnicy szukać? Myślałam o Belem wstępnie, jedziemy z dziećmi. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.