P

Park Narodowy Nuuksio – kontakt z naturą blisko Helsinek

Mniej niż godzinę drogi z Helsinek zaczyna się park narodowy Nuuksio. To spokojne, ciche miejsce, pozwalające na bliski kontakt z naturą niezależnie od pory roku. Odwiedziłam też fińskie centrum natury Haltia, które jest muzeum, restauracją, spa i centrum sportowym jednocześnie.

Park narodowy Nuuksio jest też niedaleko innego dużego miasta w Finlandii, Espoo. Ciekawostką jest to, że zanim Nuuksio zostało stworzone, większość tych terenów była używana przemysłowo – w niewielu miejscach jest to widoczne, większość parku to niezniszczony krajobraz. Jako że Finlandia to państwo tysiąca jezior, w tym parku narodowym również dominuje taki krajobraz.

 

 

Oczywiście zimą wiele z tych jezior jest zamarzniętych i można po nich chodzić co, dla mnie osobiście, było niemałą atrakcją. W otwartym dwa lata temu centrum natury Haltia wypożyczyliśmy rakiety śnieżne i wyszliśmy na spacer po lodzie. Korzystaliśmy też z aplikacji na telefon która prowadziła nas w wybrane punkty i zadawała ciekawe pytania o Nuuksio – niestety nie mogę się pochwalić wynikiem, ale przynajmniej się czegoś nauczyłam.

 

 

Innymi formami wypoczynku które oferuje centrum Haltia są narty cross-country (super!) czy medytacja w lesie. Samo centrum jest drewniane i kształtem przypominać ma łabędzia z mitologii fińskiej. W środku kryje też jedno z ciekawszych muzeów w jakich byłam, bardzo polecam odwiedziny! Można się sporo dowiedzieć o fińskiej naturze a interaktywne wystawy pokazują całą historię okolicy.


Haltia kryje też cudowną restaurację serwującą tradycyjne dania fińskie, z czystych lokalnych składników.


Informacje praktyczne:

Do centrum Haltia i parku narodowego Nuuksio dojechać można autobusem miejskim 85, 85a lub 85k z Espoo (kierunek Nuuksionpaa/Kattila. Do Espoo z Helsinek można się dostać pociągiem S, U lub E). Odjazd z przystanku naprzeciwko dworca, więcej informacji tutaj. W parku można chodzić poza szlakami, zbierać grzyby czy jagody, ale nie wolno biwakować poza wyznaczonymi miejscami. Jest to też świetne miejsce na rower i wycieczki piesze.

KategorieFinlandia
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

    1. Aleksandra says:

      Tym razem niestety nie będzie tego wiele bo nie miałam okazji dużo zobaczyć w Finlandii – byłam na konferencji. Ale tak się podekscytowałam tym państwem, że na pewno będę chciała się tam jeszcze wybrać! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.