Lx Factory: Lizbona nowoczesna

lizbona-lx-factory
           
lizbona-hipster-miloszek
           
lizbona-dla-hipstera
           
ler-devagar-ksiegarnia-lizbona
           
ler-devagar
           
lizbona-street-art lx factory
           
lx-factory-food
           
lizbona-ulice-street-art
           
nature-lisbon
           
lx-factory-art copy
           
america-street-art-lisbon
           
lizbona-sztuka
           
lisbon-art
           
hipsterska-lizbona
           
cafe-lx-factory
           

Śliczne kawiarnie, sklepy z lokalnymi markami, domowe ciasta i street art – Lx Factory to przestrzeń dla tych, którzy w Lizbonie szukają czegoś więcej niż zabytków i fado. Tam spotkacie ciekawych ludzi, poszperacie w najbardziej nietypowej księgarni Europy i kupicie niebanalne prezenty.

Lx Factory powstało więc na gruntach ogromnego kompleksu „Companhia de Fiacao e Tecidos Lisbonense” (były to przędzalnie i fabryki tekstyliów, z czasem również powstały tam inne fabryki), założonego aż w 1846. Swojego czasu było jednym z najważniejszych przedsiębiorstw w Portugalii, ale powoli upadło i w 2007 ich ostatnie fabryki w dzielnicy Alcantara zostały sprzedane.

Któż jednak nie lubi industrialnych klimatów? Zrujnowane przędzalnie, drukarnie i inne budynki zostały wypełnione kawiarniami, galeriami sztuki, salkami konferencyjnymi, przestrzeniami do coworkingu, artystom pozwolono malować mury i tworzyć instalacje, lokalnym przedsiębiorcom – sprzedawać swoje dzieła na coniedzielnym targu.

Chyba najsłynniejsza w Lx Factory jest księgarnia „Ler Devagar” (Czytaj Powoli), założona w byłej drukarni. Półki wypełnione stosami książek i rowery podwieszone pod sufitem są same w sobie wystarczającym powodem by wpaść do Alcantary, ale przecież Lx ma mnóstwo innych sklepików bo to w końcu bardzo duża, wielopiętrowa przestrzeń.

Dla mnie jednak to oaza spokoju i świetna alternatywa do przepełnionych knajp w centrum, których czystości mogłabym wiele zarzucić. W Lx Factory każdy się stara, żeby było fajnie, ładnie i z gustem. Lx Factory staje się powoli najmodniejszym adresem w stolicy Portugalii, i nie ma się co dziwić bo to nowoczesna przestrzeń której zdecydowanie brakowało!

Większość sklepów jest czynna od 12:00 do 19:00, kawiarnie zamykają duuużo później. Najciekawiej jest w weekendy, kiedy uliczki LxFactory zamieniają się w targ i zapełniają ludźmi. Idźcie koniecznie!

Proszę nie promuj swoich linków w komentarzach, dzięki!