W

Wspaniałe filmy dokumentalne które zmieniły moje życie

wspaniałe filmy dokumentalne

Ostatnio porzuciłam kompletnie produkcje Holywoodzkie na rzecz filmów dokumentalnych. Naprawdę, nie wiem czemu nie zdecydowałam się na to wcześniej bo rozrywka przy oglądaniu dokumentów jest taka sama, a jeszcze można się czegoś nauczyć. Chciałam się z Wami podzielić moimi ulubionymi dokumentami związanych z podróżami i naturą, takimi które kompletnie odmieniły moje światopoglądy. Ciekawi? Zaczynamy seans!

Before the Flood

Na początek mam dla Was całkowicie nowy film o globalnych zmianach klimatu. Czy rzeczywiście jest takie zjawisko, dlaczego jest takie zjawisko i czy mamy na nie jakikolwiek wpływ? Aktualnie jest to najważniejszy problem ludzkości i nie możemy już dłużej go ignorować, to ostatnia szansa, by dokonać zmian zanim sprawy przyjmą katastrofalny obrót.

Cały dokument można obejrzeć za darmo, jest to oficjalna wersja opublikowana na kanale National Geographic:

Łowcy (The Hunt)

Świeża produkcja BBC oraz Davida Attenborough. Nazwisko tego pana jest na pewno znane wszystkim fanom dokumentów, bo Attenborough tworzy filmy i programy przyrodnicze już prawie pół wieku. W ramach możliwości oglądajcie jego filmy z napisami, spokojny głos Davida koi wszystkie problemy, a jednocześnie skutecznie zaraża pasją która drzemie w tym człowieku.

Łowcy to serial o 6 odcinkach, który opowiada o strategiach polowania stosowanych przez drapieżników. Czasem w filmach przyrodniczych drapieżnicy są przedstawiani jako „źli”, którzy zabijają urocze zwierzątka, ale w Łowcach niedźwiedzie polarne, gepardy czy rekiny walczą o przetrwanie, próbują złapać ofiarę po kilkadziesiąt razy, ciągle bez skutku. Osoby które od dawna nie oglądały filmów dokumentalnych będą też strasznie zdziwione jak bardzo technika nagrywania ich poszła do przodu, to już nie są nudne filmidła i zwierzaki kręcone z odległości wielu kilometrów, jak w latach 90. To wejście w sam środek akcji, do paszczy polującego niedźwiedzia. Podczas oglądania zadawałam sobie ciągle pytanie: jak oni to w ogóle nakręcili? Musicie koniecznie zobaczyć.


Planeta Ziemia (Earth)

Jeśli już od dawna nie oglądacie dokumentów to pewnie nie znacie tego filmu, ale Planeta Ziemia z 2009 to aktualnie klasyka gatunku, uważana jest za najlepszy film dokumentalny jaki powstał. Jest na podstawie serialu o wielu odcinkach który był nadawany przez BBC, ale sam film pełnometrażowy zrealizowali razem BBC, Discovery i Disneynature. Planeta Ziemia próbuje jak najpełniej pokazać różnorodność i cykle życia na naszej planecie – taki tam błahy opis, ale sam film jest po prostu piękny, oglądałam go już 3 razy i za każdym razem byłam zachwycona. Po prostu niesamowita, głęboko przejmująca produkcja która powinna być obowiązkowo pokazywana każdemu mieszkańcowi Ziemi.


Oceany (Oceans)

Disneynature to studio Disneya zajmujące się wyłącznie produkcją filmów o naturze – czy to znaczy, że kupka pieniądzy które wydałam na Disneyland nie poszła na marne? Mam nadzieję.

Oceany to właśnie film produkcji Disneynature. To też film który oglądałam już kilka razy i za każdym razem nie mogłam się oderwać od ekranu. Zdjęcia do tego dokumentu są piorunujące, będziecie co chwilę zatrzymywać film by ochłonąć z wrażenia. Nie mam pojęcia jak oni nakręcili te sceny, nawet nie miałam pojęcia, że podobne sytuacje w ogóle dzieją się na świecie – większość ujęć była kręcona pod wodą, na co jeszcze kilka lat temu nie pozwalała technika. Ten film to po prostu magia.

Jeśli lubicie filmy o morzach i oceanach to polecam też trzyodcinkowy „Atlantic Ocean” o Atlantyku. Uwielbiam też wszystkie filmy Disneynature, niektóre (Monkey Kingdom, Bears) są skierowane do młodszej widowni, ale i tak warto je obejrzeć bo są urocze.


The Story of China

Co wiecie o Chinach? Wydaje mi się, że przed oglądaniem The Story of China nie wiedziałam o tym państwie absolutnie nic. Nie wiedziałam o kulturze i tradycjach mających tysiące lat, nie wiedziałam o osiągnięciach Chińczyków oraz o tym, jak i dlaczego państwo Chińskie tak bardzo zmieniło się w XX wieku. The Story of China nauczyło mnie pokory i to kolejna pozycja obowiązkowa, zwłaszcza dla osób które dotąd miały przede wszystkim styczność z kulturą Zachodu.

Super jest też pan Michael Wood, narrator filmu. Widać w nim ogromną pasję i ciekawość do chińskiej kultury, stara się też być jak najbardziej bezstronny gdy opowiada o historii – co jest trudne, biorąc pod uwagę, że jest Brytyjczykiem. Stworzył też inny film, Story of India, który jak najszybciej muszę obejrzeć.


The Silk Road

Kilkuodcinkowy, prosty serial o Jedwabnym Szlaku. Historyk Sam Willis odbywa drogę wzdłuż Jedwabnego Szlaku, śledząc w ten sposób drogę jaką przez setki lat podróżowały odkrycia i idee ze Wschodu na Zachód. Choć często o tym zapominamy, nie żyjemy i nigdy nie żyliśmy w oderwaniu od kultury Wschodu i tak naprawdę bardzo wiele jej zawdzięczamy. The Silk Road doskonale nam to uświadamia. Serial jest też bardzo rozluźniony, idealny na spokojny, letni wieczór.


Japan: Earth’s Enchanted Islands

Fantastyczna podróż po japońskiej przyrodzie. Uroczo (choć może trochę zbyt idealistycznie?) pokazana jest też relacja między ludźmi i naturą w Japonii, fakt że można współistnieć nie krzywdząc się wzajemnie. Super, że zostało też pokazanych wiele osób zajmujących się ochroną przyrody, ludzi którzy poświęcają życie by ratować zagrożone gatunki. Zdecydowanie warto!


Patagonia: Earth’s Secret Paradise

Mimo tego, że wiele z nas kojarzy nazwę Patagonia, mało wiemy o tym obszarze. Pozostaje on jednym z najbardziej tajemniczych, nietkniętych przez człowieka terenów na Ziemi. Trzyodcinkowy serial Patagonia pokazuje jak ludzie i zwierzęta radzą sobie w tym trudnym środowisku, jak żyło się tam tradycyjnie i żyje nadal. Od szczytów Andów, przez pustynie aż po zamarznięte południe, Patagonia to przepiękne miejsce a ten serial jest idealną okazją, by je bliżej poznać!


Great Barrier Reef

Kolejna produkcja pana Attenborough, tym razem o Rafie Koralowej. Pan David odkrywa różne części rafy, nurkuje w głąb oceanu pokazując różne stadia rozwoju koralowców i ich wpływ na organizmy na całej Ziemi oraz tłumaczy najnowsze odkrycia naukowców dotyczące tego niezwykłego organizmu. Wszyscy wiemy też, że Wielka Rafa Barierowa umiera i być może nawet za naszego życia zniknie kompletnie – od lat 80 zginęła jej ponad połowa. Ten film jest wyjątkową pamiątką z tego miejsca i pokazuje dlaczego, a co nawet ważniejsze: jak możemy chronić Wielką Rafę Koralową. Tak, to co robisz w domu w Polsce również ma wpływ na to miejsce w Australii. Mam tylko nadzieję, że ten film nie będzie jedynym, co nam z rafy pozostanie…

Zobaczcie też super stronę internetową stworzoną specjalnie dla filmu!


Cosmos: A Spacetime Oddysey

Cosmos: a personal Voyage stworzony przez Carla Sagana jest klasyką programów naukowych i zmotywował wiele dzieci do kariery naukowej. Stworzony dwa lata temu Cosmos: A Spacetime Oddysey jest po części kontynuacją, a po części nawiązaniem do filmów Sagana. Prezentowany teraz przez pana Neila deGrasse Tysona, jednego z najsłynniejszych fizyków, Cosmos to fascynująca podróż w czasie i przestrzeni, podczas której dowiadujemy się o najtrudniejszych, ale też najbardziej kluczowych konceptach współczesnej nauki w przystępny sposób. Jeśli chcesz chociaż trochę orientować się w najnowszej fizyce, koniecznie zobacz Cosmos!


Koniecznie polećcie swoje ulubione filmy dokumentalne! Jeśli zobaczę jeszcze coś ciekawego to na pewno dam znać :)

KategorieBez kategorii
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Zu says:

    „Pod opieką wiecznego słońca”. Dokument rosyjskiego reżysera o Korei Północnej. Najlepszy film z tegorocznego Docs Against Gravity, zdecydowanie polecam. Znakomite zdjęcia!

    A na polecone przez Ciebie filmy koniecznie rzucę okiem :))))

  2. Eliza Dec says:

    Ohoho, „Łowcy” <3 Pamiętam, że jak tylko pojawił się w Polsce, to rzuciłam się na DVD i pyknęłam wszystkie odcinki na raz. Mr Attenborough jest moim życiowym idolem i to dzięki niemu zainteresowałam się biologią!
    A teraz zabieram się za inne polecone przez Ciebie :)

    1. Eeech, żałuję że nie jestem młodsza bo szczerze gdybym oglądnęła te filmy Attenborough 10 lat temu toby się pewnie zupełnie inaczej moja „kariera” potoczyła i zrobiłabym to, co Ty ;) Bardzo fajnie że Ty wybrałaś taką drogę, podziwiam! :)

      1. Eliza Dec says:

        No zobaczymy jak to się skończy :D Ale ja właśnie oglądałam jego dokumenty za dzieciaka, choć Czubówną uwielbiam, to wyczekiwałam zawsze bardziej Attenborough. Polecam pojechać do Natural History Museum w Londynie i zobaczyć Kokon – miejsce, w którym ma się naukowców na wyciągnięcie ręki… dosłownie! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.