C

Cascate di Stanghe – wodospady w marmurze

Niedaleko Vipiteno, przy miejscowości Stange, znajduje się jedyny na świecie wąwóz z białego marmuru – Gilfenklamm.


Jego dnem płynie rzeka Rio di Racines która w marmurowym kanionie tworzy mnóstwo wodospadów. Ścieżka przy wąwozie została otworzona ponad sto lat temu i do tej pory zachwyca turystów – drewniane kładki, mosty i schody prowadzą od jednej ściany do drugiej, nad wodospadami i rzeką.

Trasa do wodospadów Stanghe zaczyna się przy miasteczku o tej samej nazwie, są znaki. Idąc od tej strony, czyli od dołu, można zaobserwować jak rwąca rzeka przeistacza się w spokojny strumyk i aż ciężko uwierzyć, że to właśnie on wyrył kanion w marmurze. W górnym biegu jest też najciekawiej, możecie się spodziewać przytulania do pionowych skał, bycia oblewanym przez wodospady i, przy odpowiedniej porze, widoków tęczy dlatego warto wydzielić niepełne dwie godzinki na wizytę w Cascate di Stanghe.


KategorieWłochy
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *