B

Benidorm: informacje praktyczne

Przyszedł czas na post, w którym zbieram wszystko, co wiem o Benidormie. Mimo tego, że byłam w mieście bardzo krótko, mój wyjazd był strasznie intensywny, udało mi się dużo zobaczyć i doświadczyć. Tu znajdziecie to, co chcecie wiedzieć o Benidorm, informacje o samodzielnej organizacji wyjazdu, dojazdy, hotele i restauracje :)

Dla kogo jest Benidorm

Benidorm to miasto turystyczne – to już wiemy. Jeśli lubicie być jedynymi turystami w mieście – Benidorm może nie być miejscem dla Was (chociaż ciszę i spokój jak najbardziej da się tam znaleźć, wystarczy odejść kawałek od centrum). Jest to miasto zbudowane na potrzeby turystów i od początku założeniem architektów Benidormu było stworzenie miejsca nie tylko przyjaznego dla ludzi, ale również zrównoważonego ekologicznie i jak najmniej obciążającego środowisko naturalne. Mi to imponuje i uważam to za dobry powód, by wspierać takie miejsca i do nich jeździć. Rozumiem jednak, że nie wszystkim może pasować taki wygląd miasta – i super :)

Benidorm jest jak najbardziej dla:

  • wielbicieli wodnych atrakcji – zdecydowanie nie brakuje ich w Benidormie, o tym niżej
  • rodzin z dziećmi – znajdą tam oni dla siebie setki atrakcji, nie będzie nudy
  • osób starszych – poza sezonem do Benidormu przyjeżdża mnóstwo starszych osób
  • osób LGBTQ+ które znajdą tam mnóstwo przyjaznych hoteli, restauracji i barów

Ile czasu przeznaczyć na Benidorm

Jeśli chcecie zobaczyć „zabytki” – ich w mieście nie ma wiele. Jeszcze 40 lat temu była tu mała wioska rybacka, Benidorm nie był nigdy ośrodkiem kulturowym, jak np. Walencja. Dlatego żeby wpaść i zobaczyć starczy Wam jeden dzień. Jeśli jedziecie odpoczywać: szczerze sądzę, że można tam siedzieć kilka tygodni, nie braknie atrakcji.


Gdzie warto nocować?

Jeśli lubicie być blisko życia nocnego i knajpek: jak najbliżej plaży Levante. Jeśli wolicie ciszę i spokój: wybierzcie okolice plaży Poniente, nawet bliżej Tossal de la Cala. Weźcie wtedy jednak pod uwagę, że wybór gastonomiczny może być tam mocno ograniczony.

Wybrane przeze mnie noclegi w Benidorm:

Szukaj najlepszych noclegów w BENIDORMIE!


Co zobaczyć w Benidorm?

Jak pisałam wyżej: jest to miasto młode, więc nie ma się co spodziewać dużej ilości zabytków. Jest jednak sporo rzeczy, które tam można robić, tutaj znajdziecie ich listę.

Sprawdzone przeze mnie agencje turystyczne i atrakcje w Benidormie:

  • Marco Polo Expediciones – świetna, bardzo przyjazna agencja, dzięki której naprawdę możecie zrobić wszystko w Benidormie. Od wypożyczenia rowerów i skuterów, przez wycieczki za miasto, aż do skoków ze spadochronu – wpadnijcie do nich i zobaczcie jaką mają ofertę.
  • Diving Stones – u nich można nauczyć się nurkowania i snorklingu w przyjaznej i komfortowej atmosferze. Chłopaki naprawdę sprawili, że czułam się bezpiecznie podczas nurkowania, bardzo polecam!
  • Carlos Water Sports – główna wypożyczalnia skuterów wodnych i innych wodnych sprzętów. Znajduje się przy plaży Levante, jest to całkiem popularne miejsce.

Jak się dostać do Benidormu?

By dostać się do Benidormu, trzeba przylecieć na lotnisko w Alicante. Stamtąd do Benidormu jedzie autobus ALSA (Aero-Beni). Podróż zajmuje nieco ponad godzinę i kosztuje 10 euro. Więcej informacji i rozkłady jazdy znajdziecie na stronie ALSA.es. Jeśli jesteście większą grupą, to dobrą opcją jest wynajęcie prywatnego transferu, polecam firmę Beniconnect.

Oczywiście, zawsze można też wynająć auto i dojechać samemu do Benidormu – zajmuje to około godziny.


Komunikacja miejska

Po centrum miasta nie da się podróżować komunikacją miejską, najlepiej jest chodzić pieszo, wypożyczyć rowery lub jeździć taksówkami. Szczerze jednak: przejście z jednego na drugi koniec miasta nie zajmuje więcej niż godzinę.

Do atrakcji podmiejskich, takich jak parki rozrywki, można dojechać autobusem. Poniżej znajdziecie linie trasy autobusów Llorente (pełną, interaktywną mapę znajdziecie na stronie Benidorm-info). Trasy i rozkłady Llorente bus są dostępne na tej stronie.

Rowerem po Benidormie 🚲

To miasto jest świetne na jazdę rowerem, nie tylko jest dużo ścieżek rowerowych, ale są one bezpieczne i dobrze przygotowane. W Benidormie znajdziecie mnóstwo wypożyczalni rowerów, nie tylko tradycyjnych, ale również elektrycznych. Z wypożyczalni (bardzo!) polecam Tao Bikes, która jest wypożyczalnią ekologiczną, oraz Marco Polo Expediciones.


Pieszo po Benidormie

Benidorm wygląda na spore miasto, ale tak naprawdę wszędzie da się chodzić. Jak pisałam wyżej, przejście z jednego krańca miasta na drugi zajmuje godzinę. No i jest to spacer bardzo przyjemny, po plaży lub wśród ciekawych knajpek. O ile nie mieszkacie naprawdę daleko od Benidormu, nie musicie się martwić o dojazdy.

Benidorm z dzieckiem, osobą starszą lub niepełnosprawną

Myślę, że jest to jedno z najlepszych miejsc dla dzieci, osób starszych i z problemami ruchowymi. Wszystko jest dla nich dostosowane (obniżane chodniki, windy itd), ale znajdą tam oni dla siebie sporo atrakcji :) Myślę też, że świetnym miejscem dla dzieciaków jest plaża Poniente, która jest długa i szeroka, a zarazem bardzo spokojna – najmłodsi mogą się więc bawić w morzu i piasku do upadłego.


Jak się dostać na wyspę Benidorm?

Z każdego punktu miasta widoczna jest wyspa. Większość jej jest objęta ochroną z powodu dzikich gatunków zwierząt które występują na wyspie. Można jednak popłynąć tam statkiem, co kosztuje 15 euro w dwie strony, zjeść coś w tamtejszej restauracji i wrócić. Czy warto? Trudno powiedzieć. Może to być jakaś odmiana od leżenia na plaży, ale to po prostu skalista wyspa i nie można po niej całej chodzić. Zdecydujcie sami :)


Gdzie zjeść w Benidorm

Przygotowałam specjalny post ze świetnymi restauracjami w tym mieście, zobaczcie!


Pogoda w Benidorm – i kiedy warto tam pojechać

Oczywiście lipiec i sierpień są najpopularniejszymi miesiącami dla Benidormu. Panuje tam wtedy pogoda świetna do leżenia na plaży całymi dniami, może być jednak wyczerpująca, bo powietrze ma poło 30 stopni. Wtedy też do miasta przyjeżdża najwięcej osób, jest też najdrożej.

Najlepszym momentem na przyjechanie do Benidormu są z kolei kwiecień do czerwca (włącznie) i wrzesień do listopada (włącznie). Wtedy jest tu mniej ludzi, a pogoda jest łagodniejsza. Poniżej znajdziecie wykres średnich najwyższych/najniższych temperatur dziennych w ciągu roku. Wykres pochodzi ze strony Holiday-weather.com.

Temperatura morza w Benidorm

Kiedy byłam w Benidormie, czyli w maju, woda była (dla mnie) zimna, miała koło 18 stopni. Nie przeszkadzało to w uprawianiu sportów wodnych i nie miało znaczenia gdy świeciło mocne słońce, ale tym, którzy lubią pluskać się całymi dniami polecam inne miesiące, od czerwca do października.

Poniżej możecie zobaczyć temperatury morza w Benidormie, wykres pochodzi ze strony Seatemperature.org


Koszt wyjazdu do Benidorm

Tak naprawdę oprócz kosztu dojazdu, hotelu i jedzenia – wszystko zależy od Was. Możecie całymi dniami nic nie robić oprócz plażowania, możecie też korzystać z atrakcji, wynajmować rowery, jeździć do parków rozrywki. Mniej-więcej koszta rozkładają się tak:

  • 10 euro w jedną stronę to najniższy koszt dojazdu z lotniska Alicante do Benidorm
  • 60 euro za noc to średnia cena pokoju hotelowego ze śniadaniem
  • 20 euro to średnia cena dobrego posiłku. Można też zamawiać tapas w zależności od głodu, jedno kosztuje 2-3 euro

Dodatkowe atrakcje:


Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek pytania do Benidormu, to koniecznie dajcie znać! :)


Wybrane przeze mnie noclegi w Benidorm:

Szukaj najlepszych noclegów w BENIDORMIE!


Dziękuję VisitBenidorm za zaproszenie!

KategorieHiszpania
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *