Wenecja… to miasto jedyne w swoim rodzaju. Dosłownie na każdym rogu skrywa nie tylko piękno, ale również historię Europy i Azji. Choć czasem się o tym zapomina, Wenecja przez wiele lat była stolicą Republiki Weneckiej, potęgi handlowej średniowiecznej Europy.
Bogactwo i przepych widać w Wenecji do dzisiejszego dnia: miasto urzeka nie tylko kanałami, ale też jedyną w swoim rodzaju architekturą. Dlatego stało się magnesem na turystów – i nie ma się co dziwić. Wenecja jest tylko jedna, i jest wspaniała.
Poniższa lista to jedynie wprowadzenie do Wenecji, to miejsca które wypada zobaczyć na początek, by móc potem zanurzać się coraz głębiej w miasto. Lecimy!
Plac Świętego Marka (Piazza San Marco) i Bazylika Świętego Marka
Plac Świętego Marka to serce Wenecji! To tam zbiera się najwięcej osób, tam odbywały się (i dalej odbywają) najważniejsze wydarzenia w historii Wenecji. Plac otoczony jest ze wszystkich stron pięknymi zabytkami, w większości są to byłe budynki rządowe. Na samym środku la Piazza stoi wieża Campanila, czyli dzwonnica (można wejść na jej szczyt).
Przy placu stoi również bazylika świętego Marka. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się swoimi kopułami, ale po przyjrzeniu się dostrzeżecie jej wyjątkową architekturę i zdobnictwo. Zbudowana w stylu bizantyjskim, robi wrażenie pięknymi figurami i złotymi mozaikami. Wstęp do Bazyliki jest darmowy, ale zazwyczaj trzeba stać w baaardzo długiej kolejce do wejścia – warto jednak to zrobić! To unikalne miejsce które spodoba się każdemu. Bazylika jest miejscem pochówku Marka Ewangelisty.
Innym ciekawym zabytkiem przy Piazza San Marco jest zegar świętego Marka, renesansowa wieża (choć nie jest wyższa od sąsiadujących budynków) wyróżniająca się złoto-niebieską tarczą zdobioną znakami Zodiaka.
Na placu Świętego Marka są często poustawiane stoliki z otaczających go restauracji – nawet kawa wypita w jednej z nich jest sporym wydatkiem, a co dopiero obiad. W Wenecji trzeba się przygotować na bardzo wysokie ceny…
Pałac Dożów (Palazzo Ducale)
Była siedziba władców Wenecji (dożów, najwyższych urzędników), znajdująca się przy placu Świętego Marka. Miałam wątpliwości czy zwiedzać pałac, ale na szczęście się zdecydowałam i absolutnie nie żałuję, jest przepiękny. Najsłynniejsze w pałacu są jego złote schody Scala d’Oro, ale mi najbardziej podobało się w ogromnych, zdobionych złotem salach obrad.
Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)
Teraz kojarzy się z westchnieniami zakochanych przepływających pod nim gondolą, ale jego nazwa bierze się od westchnień… więźniów. Most prowadzi bowiem z Pałacu Dożów, gdzie znajdował się Trybunał Kryminalny, do budynku więzienia. Skazańcy patrzyli więc przez jego okna po raz ostatni na Wenecję przed odbyciem kary. Trudno jednak powiedzieć czy jest to prawda, bo most zawdzięcza swą sławę i nazwę XIX-wiecznym pisarzom.
Ponte dei Sospiri od środka zwiedza się przy okazji wycieczki po Pałacu Dożów – w środku jest ciasno i ciemno, więc można spokojnie przegapić moment jego przekraczania.
Canal Grande
Wielki i słynny kanał (cieśnina) w kształcie odwróconej litery S, przechodzący przez całe miasto, od Piazzale Roma do Piazetta de San Marco. Kiedyś w tym miejscu prawdopodobnie płynęła rzeka, kanał zbudowano w XV wieku. Nad Canal Grande stoją też najświetniejsze weneckie pałace które robią ogromne wrażenie swoją bizantyjską architekturą. Najlepiej podziwiać je z gondoli…
Most Rialto
To najsłynniejszy i najstarszy z czterech mostów nad Canal Grande. Wyróżniają go wysokie arkady i małe sklepiki które się na nim znajdują. Jest to też szczerze najbardziej zatłoczone miejsce Wenecji, przeleciałam przez niego najszybciej jak się dało, był tak straszny tłum… Najlepiej podziwiać Rialto z daleka. Po moście będzie też trudno wspinać się z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim, jest dość stromy.
Wycieczka gondolą
Gondola jest środkiem transportu używanym w Wenecji od XII wieku, a teraz przejażdżki łódką są jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Są też uwielbiane przez turystów, więc ok. 40-minutowa wycieczka kosztuje 80 euro za łódkę, 100 wieczorem (jest to regulowane przez miasto, ale czasem liczą sobie nawet więcej).
W Wenecji istnieją również taksówki wodne którymi możecie dopłynąć do dowolnego miejsca w mieście, ale one również są koszmarnie drogie. Szanującym własną kieszeń pozostają wycieczki tramwajami wodnymi po lagunie i spacery piesze – też niczego sobie!
Uliczki i kanały!
Nie muzea i zabytki stanowią dla mnie sedno Wenecji, a jej klimat kryjący się w małych zaułkach. Choć na głównych placach miasta ledwo da się przecisnąć w tłumie turystów, to już za rogiem będą się kryły małe uliczki i mostki na których można być praktycznie samemu. To było dla mnie ogromne zaskoczenie i dlatego bardzo polecam takie zwiedzanie w Wenecji – możliwe, że zrobi na Was większe wrażenie niż zabytki.
Murano
W lagunie weneckiej jest mnóstwo innych wysp, a jedną z najciekawszych jest Murano. Słynie na cały świat z produktów szklanych, wyrabianych tam jeszcze za czasów antycznych. Na Murano istnieją dalej fabryki szkła które można odwiedzać, ale jest tam też straszliwa ilość oszustów prowadzących „pokazy” dla turystów – uważajcie proszę! Na tej stronie jest lista najsłynniejszych mistrzów szkła, może właśnie do nich najlepiej skierować swe kroki? Wbrew pozorom, na Murano sprzedaje się również wyroby szklane z Chin, dlatego przemyślcie dobrze każdy zakup.
Targowiska Rialto
Dzielnica Rialto i okolice mostu Rialto przez stulecia była sercem weneckiego handlu. Do dzisiejszego dnia znajdują się tam liczne targowiska, na przykład Erberia z warzywami i owocami czy Pescaria, targ rybny. Warto choć chwilę pochodzić po Rialto podziwiając ogromny wybór produktów i poznając Wenecję z troszkę innej strony.
Santa Maria della Salute
Charakterystyczny kościół będący jednym z symboli miasta, stojący przy Grand Canal. Każdego roku 21 listopada odbywa się procesja po moście pontonowym budowanym między Salute i Placem Świętego Marka – jeśli będziecie w mieście w tym czasie, koniecznie ją odwiedźcie!
+ Karnawał, oczywiście
Mówiąc o Wenecji trudno nie mówić o karnawale. To ogromne wydarzenie przyciąga co roku miliony turystów do miasta. Jest mnóstwo rodzajów masek karnawałowych, a wszystkie mają w sobie sporą aurę tajemnicy… Co ciekawe, tradycyjnie maski nosiło się nie tylko podczas karnawału, ale również podczas Wielkiej nocy i adwentu, można więc było spędzić sporą część roku incognito.
Już niedługo szykuję więcej postów o Wenecji, dajcie znać co chcecie przeczytać! :)
Pociągiem! Ja jeździłam po całych Włoszech i było super, jak wcześniej zarezerwujesz bilety to ceny nie są wysokie, naprawdę polecam i postaram się niedługo o tym więcej napisać :)
Super, dzięki za odpowiedź :) Taki wpis byłby naprawdę przydatny :) a napiszesz mi już teraz na jakich stronach wyszukujesz połączenia/kupujesz bilety, spróbuję zacząć już sobie ogarniać te wycieczkę :D
http://www.trenitalia.com/ po prostu :D
Dziękuję! :D
czasem też korzystam z https://www.rome2rio.com/
italo ma superpromocje dla 2 osób, bilet należy kupować wcześniej, polecam również thello
Hm, to zależy od miasta i muzeum, ale ja pamiętam, że zazwyczaj dostawałam bilety na maila i pokazywałam przy wejściu tego maila lub PDF. Czasem kazali podejść do jakiegoś okienka żeby odebrać bilety. Tak czy inaczej kolejka dla osób które kupiły przez Internet zawsze była spoooro krótsza, np. w Muzeach Watykańskich: staliśmy ok. 5 minut, a ludzie tam stoją po 1-2 godziny po bilety…
Słyszałem różne rzeczy na temat Wenecji. Ale tutaj jest niesamowicie atrakcyjna. I każdy znajdzie coś dla siebie.
Pingback:Współpraca zagraniczna Gminy Dobra na tapecie - My w Dobrej
Mieliśmy okazję odwiedzić Wenecję tuż po powodzi. Fantastyczne miasto!