J

Jak wypożyczyć samochód? Poradnik dla początkujących – update 2019

Jak wypożyczyć samochód

Coraz więcej osób decyduje się na wypożyczenie auta na urlop. To ogromna wygoda, ale ponieważ sam proces może być dla niektórych przytłaczający, chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć w skrócie jak wypożyczyć samochód za granicą, jak to wygląda i na co zwrócić uwagę.

Mogę z pewnością stwierdzić, że wynajmowanie aut otworzyło pewien nowy rozdział w moich podróżniczych przygodach. Już nie tylko odwiedzam miasta, ewentualnie zaglądając do miejsc gdzie można dotrzeć autobusem i pociągiem. Teraz czuję się bardziej niezależna, sama ustalam trasę, nocuję w małych hotelikach poza miastem, mogę zabrać tyle bagażu ile chcę, i czuję, że mam większą kontrolę nad jakością swojego wyjazdu. Jeździłam już w Portugalii, na Wyspach Kanaryjskich, we Włoszech i… w Polsce. Przejechałam już kilkanaście tysięcy kilometrów i myślę, że czeka mnie jeszcze sporo roadtripów!

Naprawdę zachęcam do wynajmu, gdziekolwiek jedziecie. Dzięki Internetowi wszystko jest bardzo wygodne i zajmie Wam tylko kilka chwil.

Na jakich stronach szukać samochodów?

W Internecie dostępnych jest sporo porównywarek cen samochodów, które zbierają dane z wielu wypożyczalni i przedstawiają najlepsze opcje. Osobiście najbardziej polecam korzystać właśnie z nich. Z tego co wiem, większość porównywarek cen nie pobiera opłat za korzystanie z ich strony, rozliczają się bezpośrednio z biurem wynajmu.

Porówywarki cen

Ostatnio korzystałam z Kayak.pl/cars, gdzie po prostu wpisujecie w jakim miejscu chcecie wypożyczyć auto i kiedy, a na następnej stronie wyświetla się lista dostępnych aut wraz z cenami. Plusem Kayaka jest fakt, że zbierają dane z miejsc na całym świecie i równie łatwo można pożyczyć samochód w Warszawie, co w Buenos Aires. Po wybraniu auta które nam się podoba klikamy po prostu na „Wybierz” lub „Rezerwuj” i Kayak przekierowuje już bezpośrednio na stronę wypożyczalni lub innego serwisu transakcyjnego. Kayak to duża strona i zbiera tylko sprawdzone wypożyczalnie i strony, nie ma strachu przy podawaniu numeru karty kredytowej.1

Korzystałam również z porównywarki Ryanair oraz strony Rentalcars.com. Jeśli jednak nie ufacie porównywarkom to zawsze możecie tam tylko sprawdzić ceny, a następnie wejść bezpośrednio na stronę sieci która wypożycza samochody i zarezerwować u nich. Tylko uwaga, czasem będzie drożej!

Bezpośrednio u firmy

Co do biur to największe wypożyczalnie w Europie to Hertz, Europcar, Avis oraz Sixt. Ponieważ są to duże firmy, właśnie im ufam najbardziej. Często mają też swoje „budżetowe” oddziały, w których wynajmują troszkę niższego standardu auta w niższych cenach.

Wiem, że sporo osób korzysta również z małych, lokalnych wypożyczalni samochodów które miewają sporo niższe ceny niż duże firmy. Fajnie, gdy te firmy widnieją w wyszukiwarkach, natomiast często ich nie ma i wtedy trzeba je wyszukać samemu w Internecie lub próbować swojego szczęścia już na miejscu. Dla mnie jest to problem bo nie wiem jakiej wypożyczalni można zaufać (firmy te często zmieniają nazwy, na przykład jeśli nazbierają zbyt dużo negatywnych recenzji w Internecie…), poza tym z wypożyczaniem na miejscu może się okazać, że zabraknie dla nas aut lub cena będzie dużo wyższa niż obiecali nam przez telefon czy w mailu. Wypożyczajcie więc tylko w tych miejscach, które polecali Wam znajomi lub którym jesteście w stanie zaufać.


Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu przez Internet?

  • Termin wynajmu – nie mogę tego dostatecznie podkreślić, ale auta trzeba rezerwować bardzo, bardzo, bardzo dużo przed czasem. Zwłaszcza jeśli wyjeżdżacie podczas sezonu należy zacząć myśleć o samochodzie najlepiej 3 miesiące przed urlopem, bo ceny będą nieporównywalnie niższe niż tydzień przed (3-4 razy niższe, nie żartuję), kiedy to przedsięwzięcie po prostu nie będzie się już opłacać.
  • Miejsce wynajmu – wbrew powszechnej opinii zauważyłam, że na lotnisku jest właśnie taniej wypożyczyć auto niż w centrum miasta. Czasem nawet bardziej opłaca się specjalnie pojechać na lotnisko. Podczas rezerwacji można również zaznaczyć inne miejsce oddania auta niż odbioru, to super opcja ale zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem.
  • Czas wynajmu – wiele wypożyczalni ma takie swoje „doby” wynajmu, działające podobnie co hotelowe. Czyli na przykład jeśli wypożyczacie auto o 8 rano jednego dnia i oddajecie o 16:00 następnego, to płacicie za dwa dni, nie za jeden. Jak to działa najlepiej sprawdzić w Internecie, wpisując różne godziny odbioru lub oddania samochodu. Na szczęście czasem piszą, że oddawanie po terminie skutkuje pobraniem dodatkowych pieniędzy, a w praktyce tego nie egzekwują więc można się odrobinę spóźnić, nic się nie stanie.
  • Wiek kierowcy – sporo wypożyczalni, zwłaszcza tych dużych, pobiera dodatkowe opłaty jeśli kierowca ma mniej niż 25 lat. Można z łatwością znaleźć sieć która nie ma tej zasady, ale zwróćcie na to uwagę tak czy inaczej.
  • Kiedy i czy można anulować – generalna zasada jest taka, że anulować trzeba jak najwcześniej, czyli od razu gdy zdecydujemy, że jednak nie wypożyczamy auta. Podczas wynajmu trzeba jednak sprawdzić, czy anulowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, szczególnie ważne gdy korzystamy z pośredników.
  • Limit kilometrów – coraz rzadziej już się z tym spotykam, ale w niektórych wypożyczalniach jest określona dozwolona ilość kilometrów jakie możemy przebyć samochodem.

Co należy posiadać wynajmując auto:

  • Prawo jazdy – to chyba oczywiste?
  • Drugi dokument tożsamości dla potwierdzenia danych z prawa jazdy
  • Kartę kredytową lub wypukłą debetową – podajemy jej numer i CVV podczas rezerwacji na stronie, następnie kwota za wypożyczenie jest (zazwyczaj) blokowana do dnia wypożyczenia, rzadziej pobierana od razu. Karta musi być na nazwisko głównego kierowcy, czyli wiecie, nie można skorzystać z karty mamy lub nawet pasażera który nie posiada prawa jazdy.
  • Dodatkowe pieniądze (na karcie) na kaucję lub „wkład własny” w ubezpieczeniu – podczas wynajmu firmy zawsze pobierają kaucję, jej wysokość zależy od firmy, czasu wynajmu oraz ubezpieczenia jakie wybierzemy. Na czas tygodnia jest to kwota rzędy 1000 euro. Nie wypożyczajcie więc auta mając na koncie pieniądze „na styk” i zorientujcie się wcześniej, ile będzie zablokowane na kaucji.

BARDZO WAŻNA ZMIANA

Na początku 2018 roku wiele wypożyczalni zmieniło zasady i wypożyczają auto tylko na karty kredytowe.

Wiem na pewno, że jest tak w Polsce i we Włoszech i był to wynik dużej ilości oszustw. Sytuacje były takie: wypożyczający uszkodził auto, wypożyczalnia pobiera za to kaucję, użytkownik blokuje cofa transakcję przez bank i znika. Wypożyczalnia musi więc kierować sprawę do sądu, szukać człowieka, trwa to kilka miesięcy. Podobno w przypadku karty kredytowej zabezpieczenia od strony firmy są dużo lepsze.

Dlatego przed każdym wyjazdem upewnijcie się na 100%, czy firma nie potrzebuje karty kredytowej! Zadzwońcie, zapytajcie!

Jeśli karta kredytowa będzie wymagana ale nie uda Wam się jej zdobyć, nie kupujcie ubezpieczenia dodatkowego (przez Rentalcars itd), tylko wykupcie je bezpośrednio u wypożyczalni, w czasie odbioru auta. Jest to droższe, ale nie trzeba mieć karty kredytowej i kaucja jest dużo niższa!


Ubezpieczenie

Temat długi, szeroki i trudny. Prawie zawsze podczas wynajmu przez Internet auto ma podstawowe ubezpieczenie (OC, AC i od kradzieży), ale warto kilka razy sprawdzić w umowie czy na pewno. Bardzo często w wypożyczalniach obowiązuje tzw. wkład własny, czyli kwota do wysokości której sami jesteśmy odpowiedzialni za uszkodzenia, dopiero powyżej niej ubezpieczyciel przejmuje koszta. Czyli na przykład: jeśli wkład własny to 800 euro, to jeśli uszkodzimy samochód i naprawa będzie warta mniej niż 800 euro, to po prostu z własnej kieszeni płacimy za uszkodzenia.

Można również wykupić dodatkowe ubezpieczenie, ale bardzo szczerze polecam kupować je wyłącznie przez oficjalną stronę firmy (np. Europcar) lub po prostu na miejscu, podczas wynajmu (cena rzadko będzie się różnić od tej w Internecie). Często pośrednicy sprzedają dodatkowe ubezpieczenie, a na miejscu okazuje się, że nasz wkład własny jest bardzo wysoki (więcej informacji poniżej).

Każda firma ma inne ubezpieczenia i ani się na tym nie znam wystarczająco dobrze, ani nie jestem tu w stanie opisać wszystkich opcji, dlatego zachęcam do dokładnego przeczytania warunków ubezpieczenia jeszcze przed rezerwacją auta i sprawdzenia co każdy niejasny termin oznacza, to bardzo ważne.

Warto też zapisać sobie na telefonie numer do ubezpieczyciela i sprawdzić jakie dokumenty należy uzupełnić, gdyby cokolwiek się stało na drodze.


Prawo drogowe za granicą

Sprawdźcie koniecznie czy i jak różni się prawo drogowe w porównaniu do Polskiego: jakie są limity prędkości, co musimy posiadać na drodze, jakie są winiety i opłaty za drogę, w końcu jaki jest numer po pomoc. To tylko kilka minut spędzonych w Internecie, a dzięki temu będziecie dużo bardziej pewni siebie na drodze. Krótki opis różnic w przepisach drogowych w Europie znajdziecie na przykład tutaj.


Na co zwrócić uwagę podczas odbioru auta?

  • Stan samochodu – jeszcze na parkingu wypożyczalni zróbcie zdjęcia, na zewnątrz i w środku auta. Każde, nawet drobne, uszkodzenie lub rysę bez wahania zgłoście pracownikowi (o ile nie są one już zaznaczone w karcie auta którą dostaniecie przy wypożyczeniu).
  • Ilość paliwa w baku – często wypożycza się auto na zasadzie „full to full” czyli dostajecie auto z pełnym bakiem i macie zwrócić też z pełnym. Sprawdźcie, czy na pewno macie pełny bak, ale przy okazji też stan oleju, wodę w wycieraczkach i inne takie. W dużych wypożyczalniach to dobrze kontrolują, ale na wszelki wypadek warto być czujnym.
  • Kiedy mamy oddać samochód – jak już pisałam w pierwszym akapicie, mogą nam policzyć więcej za późniejsze oddanie auta. Warto też dopytać kiedy wypożyczalnia jest otwarta (i czy nie mają przypadkiem przerw), tak by się nie stresowa i nie spóźnić na lot.

Na co zwrócić uwagę podczas oddawania auta?

  • Protokół oddania – czyli po prostu można po przyjacielsku zapytać pracownika spisującego ten protokół czy wszystko z samochodem w porządku, czy nie widzi jakieś usterki itd.
  • Kaucja – jeśli wszystko jest w porządku, to dostaniemy kwit potwierdzający odblokowanie kaucji na naszym koncie i po kilku dniach już możemy z nich znowu korzystać. Nie zapomnijcie zabrać i protokołu, i pokwitowania, na wszelki wypadek warto mieć swoją kopię dokumentów i trzymać przez kilka miesięcy po wynajęciu.

W jaki sposób wypożyczalnie samochodów „kombinują” by dostać więcej pieniędzy?

  • Nie wspominają w dokumentach o wkładzie własnym – wypożyczacie auto, płacicie za ubezpieczenie przez Internet, a na miejscu okazuje się, że „ubezpieczenie jest po stronie pośrednika, nie biura” (czyli: spory wkład własny i tak musicie wpłacić, a jeśli wypożyczalnia coś potrąci to pośrednik Wam odda te pieniądze). Musicie wtedy dać wypożyczalni zablokować tysiąc euro albo… zapłacić za ubezpieczenie bezpośrednio u nich (w Europie zazwyczaj 10-15 euro za dzień) i wtedy pobiorą niższą kaucję, na przykład 150 euro. Zdarzyło mi się tak w Ryanair Car Hire, zapłaciłam te kilka euro za dzień żeby mieć spokój.
  • Próbują wcisnąć dodatki – GPS, klimatyzacje, dodatkowe ubezpieczenia, czytniki winiet. Musicie myśleć chłodno i rozsądnie. Będą Wam wmawiać, że to wszystko jest absolutnie potrzebne, dlatego warto mieć na takie sytuacje mobilny Internet by szybko sprawdzić o co chodzi lub po prostu odmówić, o ile nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
  • Nie chcą przyjąć karty debetowej – bo nie mogą zablokować na niej pieniędzy. Może się to wiązać z dodatkowymi opłatami, dlatego najlepiej wcześniej zadzwonić do wypożyczalni i upewnić się, że przyjmą naszą kartę.

Sprawdźcie po powrocie do domu:

  • Czy pieniądze z kaucji są odblokowane/z powrotem na koncie – w niektórych przypadkach odblokowują następnego dnia, w innych w ciągu miesiąca, ale jeśli po ponad 30 dniach nie macie jeszcze pieniędzy, to warto wrócić do protokołu i kwitu za wypożyczenie i przypomnieć im się.
  • Czy nie ma na Waszym koncie nowych transakcji z wypożyczalni. Nie chcę tu straszyć ani zniechęcać do wypożyczania, ale zdarzyło mi się, że 1,5 miesiąca po odblokowaniu kaucji Europcar Lizbona próbował pobrać mi z konta 500 euro (na szczęście tyle nie miałam, #życienabogato). W takim przypadku, bez paniki, dzwonimy na początek do banku i prosimy o wycofanie transakcji, najlepiej jeszcze mówiąc im że została dokonana bez naszej zgody. Bank to wyjaśnia i cofa naprawdę szybko. Następnie dzwonimy do wypożyczalni i próbujemy się dowiedzieć co się stało. Moja sytuacja została rozwiązana pozytywnie i nawet dalej wypożyczam w Europcar, ale pozostawiam to tutaj jako przestrogę.

Jak widać, jest kilka rzeczy o których warto pamiętać podczas wynajmu i mogą być one stresujące, zwłaszcza za pierwszym razem. Możliwość zwiedzania z własnym autem kompensuje jednak moim zdaniem te trudności i jeśli raz się odważycie, to potem będziecie wynajmować coraz chętniem (wiem, co mówię). Naprawdę zachęcam!

A jeśli już wypożyczaliście samochody na wakacje to chętnie poczytam o Waszych doświadczeniach i oczywiście jeśli znajdziecie jakikolwiek błąd w artykule, to dajcie znać :)

  1. Jakby co, to Kayak mi nie zapłacił za ten post, korzystałam po prostu ostatnio z ich wyszukiwarki i mi się spodobała
KategorieBez kategorii
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Joanna Szczepaniak says:

    Cześć! Podróżowaliśmy z mężem wypożyczonym autem po Macedonii. Faktycznie wygoda niesamowita! Korzystaliśmy z pojazdu firmy Sixt i rezerwowalismy dużo wcześniej. Firmę polecamy, tym bardziej, że dostaliśmy na miejscu lepsze auto niż było zamówione i to w cenie tego tańszego:) pozdrawiam

  2. Sławomir Pietuszko says:

    Kilka razy wypożyczałem auto w Stanach. Ubezpieczałem je zawsze w pełni i tak na prawdę to cena ubezpieczenia stanowi ponad połowę całej kwoty ( Amerykanie mają łatwiej, bo ich normalne ubezpieczenie samochodowe jest „przenoszone” na wynajmowane auto ). W tym roku zapytano mnie, czy moja karta kredytowa nie obejmuje przypadkiem ubezpieczenia auta z wypożyczalni ?
    Ktoś coś na ten temat?

  3. Grzegorz Karwowski says:

    Cześć,
    właśnie wróciłem z urlopu w Portugalii gdzie wynająłem samochód, aby móc zwiedzić ten wspaniały kraj. Przed wynajęciem samochodu przeczytałem wiele negatywnych komentarzy nt. tanich wypożyczalni samochodów. Z tego powodu skorzystałem z trochę droższej firmy ale za to pewnej. Ta firma to RENT AUTO. Dostępna tylko za pośrednictwem http://www.zestcarrental.com. Jestem ogromnie zadowolony *(i dlatego piszę ten komentarz ;).
    A oto jak przebiegała transakcja wynajęcia i zwrotu auta:
    O umówionej porze na lotnisku w Lizbonie czekał na mnie przedstawiciel firmy z kartką z moim imieniem i nazwiskiem. Podpisałem się ze 2 razy na formularzach. Pan spisał numer mojej karty kredytowej, nie sprawdzał ile jest na niej środków, nie była też zrobiona blokada środków na depozyt. Nie wciskał mi żadnego dodatkowego ubezpieczenia, nie chciał nawet pobrać pieniędzy za transponder do autostrad (bo to zostanie pobrane z karty kredytowej po rozliczeniu moich przejazdów). Zaprowadził mnie do zaparkowanego niedaleko samochodu w parkingu podziemnym. Sam pokazał gdzie są niewielkie rysy na zderzaku i za chwilę wyjechałem nowiutkim autkiem w podróż.
    Przy zwrocie po telefonicznym kontakcie i ustaleniu godziny odbioru, którą de facto zmieniałem jeszcze kilka razy :) ten sam pan czekał przed bramkami wjazdowymi na parking przy lotnisku, odebrał bilet z automatu, wskazał miejsce gdzie mam zaparkować i tyle. Wypakowaliśmy bagaże i po wzajemnych pozdrowieniach poszliśmy na lotnisko. Żadnego sprawdzania czy nie ma jakiś uszkodzeń, czy wyszukiwania wyimaginowanych usterek. Piszę ten komentarz dopiero po otrzymaniu rachunku za przejazdy autostradami (choć takich staraliśmy się unikać) i wyniósł on 2 EUR :) i na tyle została obciążona moja karta plus opłata za wynajem transpondera 12 EUR (zgodnie z opcją którą wybrałem). Wybrałem opcję z paliwem – zwrot takiego samego stopnia zatankowania i nie miałem z tego tytułu żadnych dopłat przy zwrocie.
    Jeszcze raz polecam tą firmę!
    Grzegorz

  4. Autopogoń says:

    serio, karta tylko na głównego kierowcę? ostatnio we Włoszech była na mnie, a znajomy prowadził. ale teraz chce zarezerwować w Portugalii i widzę, że niektóre firmy faktycznie tego wymagają…

      1. Autopogoń says:

        A ja dzisiaj zarezerwowałam w końcu na avis.pl. karta musi być na głównego kierowcę, ale może być debetowa :) w dodatku nie biorą depozytu poza opłata paliwową, cena auta ok. wygląda na fajna opcje

        1. Tomasz Rejmer says:

          Tak, jeżeli rezerwujesz przez polską stronę AVIS. Mnie w CTA spotkała bardzo niemiła niespodzianka. Do pana przemówiła dopiero dokonana rezerwacja w PL. Może nie poinformowany, ale bardzo nieprzyjemny.

        2. Margo says:

          Niemniej jednak wypożyczenie samochodu na tej stronie jest bardzo kosztowne ( w porównaniu do innych wypożyczalni … )

  5. Maciej Lubieniecki says:

    Jak wypożyczyć auto online, skoro nie wiem, czy mi się zmieści wózek dla dziecka do bagażnika i cała reszta bagaży, a nie chcę brać największego auta? :D

  6. Paweł says:

    Planuje podróż do Italii. Chciałbym więc wypożyczyć wystarczający dla mnie i dziewczyny Fiat 500 (typowo Włoskie autko :P ). Bierzemy ze sobą 2 małe i jedną duża walizkę. Wydaje mi się, że bagaże nie zmieszczą się w calosci w bagazniku. Można więc położyć część z nich na tylnich siedzeniach? Co na to wypożyczalnie? Spotkałaś się z taką sytuacją?
    Nie chciałbym większego auta ze względu na ciasne włoskie uliczki. No i ten klimacik fiata 500 we Włoszech :P

  7. Viola says:

    Bardzo fajnie że powstają takie przewodniki, gdyż świadomość ludzi wzrasta. Moje doświadczenia z wypożyczalniami (USA, Kanada, Hiszpania, Austria, Portugalia, Japonia) są bardzo pozytywne, nigdy nie miałam problemów a to dlatego że trzymam się trzech zasad. Pierwsza, nie korzystam z porównywarek/pośredników, a z firm bezpośrednio i głównie znanych i dużych jak Europcar czy Avis, wyjątek Hiszpania- Malaga u Drive ( https://www.malagaudrive.com/pl/ ) oraz Japonia- Nico Nico ( https://niconicorentacar.jp/ ). Druga, sprawdzam opinie o firmie w różnych źródłach, także Facebook czy TrustPilot. Trzecia, zawsze wykupuję pełne ubezpieczenie i zawsze bezpośrednio u nich a nie u pośredników. Polecam świadome wypożyczanie i życzę wspaniałych podróży. Pozdrawiam autorkę ;)

  8. Alex says:

    Fajnie, ze tu trafilam, bo juz troche jestem oswiecona… ;) Wlasnie planuje podroz do Wloch. Bedzie to moj pierwszy raz i we Wloszech i z wynajmem samochodu! NIestety, pogubilam sie w tym gaszczu roznych oplat… :|

    Prosze mnie oswiecic. Firma Sixt podaje na str. takie info: excess
    The car has a damage excess of EUR 1000.0 (Includes tax) and a theft excess of EUR 1900.0 (Includes tax). Please ensure that you have the excess amount available on your card when you pick up the car.
    Deposit
    The supplier will require a deposit amount of EUR 450.0 at pick-up. It is a guarantee held on the credit card in the event of damage or theft of the vehicle. It will be automatically released if there is no damage or theft during the rental period.

    I ja nie rozumiem, ile w koncu mi zablokuja pieniedzy na karcie kredytowej?
    TYlko 450 Euro, czy 1000 E za excess i 450 depozyt razem 1,450,oo. ??

    Przysiegam, ze zglupialam…

    1. Aleksandra Bogusławska says:

      Wiesz co, najlepiej zadzwoń do nich i się zapytaj. Wydaje mi się że wiem o co chodzi ale nie chcę Cię wprowadzać w błąd więc myślę, że warto zapytać u źródła :)

  9. Bartosz says:

    Bardzo ważne jest to by były jasno przedstawione koszty wynajmu – to, że wypożyczalnia poda koszt podstawowy to nie wszystko, a tak często w ofertach jest to przedstawiane, a przecież mogą oni sobie doliczać pełno dodatkowych kosztów np. przekroczenie limitu kilometrów, odbiór auta poza stacją itp.

  10. Anna says:

    Czy karta którą rezerwuje musi być tą samą ktira potem przedstawię w wypożyczalni?
    Chce zarezerwować auto (we wloszech) ale nie mam jeszcze wyrobionej karty kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *