Co warto zobaczyć w Budapeszcie

Autor: Aleksandra Bogusławska

Budapeszt to piękne i bardzo przyjazne miasto – idealne na każdą porę roku. Jest tam też mnóstwo niedrogich hoteli – jeśli chcecie porównać ich ceny to wpadnijcie na stronę Trivago – więcej informacji tutaj :)

A co warto zobaczyć w Budapeszcie? Oto moja lista…

Góra Gellerta

Czyli wielkie, zielone wzgórze w samym centrum miasta. Na jego szczycie znajduje się cytadela zbudowana przez Habsburgów oraz Pomnik Wolności – kiedyś poświęcony Armii Czerwonej, dziś ma bardziej uniwersalne przesłanie. Spod nich jest świetny widok na Dunaj i cały Budapeszt. Południowe stoki góry Gellerta to świetne miejsce na spacer – są łagodne i nie ma tam zbyt wielu turystów.


Zamek w Budzie

Powstały w XIII wieku zamek góruje nad Starym Miastem Budy. Chociaż był wielokrotnie przebudowywany, cały czas robi duże wrażenie. Aktualnie zwiedzić tam można kolekcję sztuki węgierskiej, komnaty pałacowe oraz wystawę poświęconą archeologii.

Na wzgórze zamkowe prowadzi też kolejka (dla leniuchów, którym nie chce się wchodzić ;) ) – jest bardzo krótka dlatego mnie zawsze dziwią tłumy ludzi którzy się ustawiają by nią przejechać…


Most łańcuchowy

Most Széchenyi, zbudowany w połowie XIX wieku, był pierwszym stałym połączeniem między Budą i Pesztem. Oparty na dwóch kamiennych łukach z przewieszonymi między nimi łańcuchami, w swoich czasach był uważany za wybitne osiągnięcie architektury europejskiej i stanowił symbol postępu. Z czterech stron strzegą go wielkie kamienne lwy.

Jest też najładniejszym mostem jaki widziałam – tak tak, przebija nawet Dom Luis w Porto :)


Parlament

Najbardziej znany budynek Budapesztu i Węgier – neogotycki, ogromny parlament stojący tuż nad brzegiem Dunaju. Zbudowany został po połączeniu trzech miast: Budy, Obudy i Pesztu w Budapeszt. Wnętrze można zwiedzać (oczywiście w trakcie obrad nie wszystkie sale są dostępne) – nie byłam w środku więc nie wiem jak tam jest, ale chyba pięknie.

IMGP6297

Plac świętej Trójcy

Jest to jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miejsc – nie ma się co dziwić, bo na placu świętej Trójcy jest bardzo ładnie. Jego centrum stanowi kolumna morowa upamiętniająca epidemię dżumy (podobną można zobaczyć na przykład w Wiedniu). Wrażenie też robi kościół Macieja (od króla Macieja Korwina, ale pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny), z wielokolorowymi dachówkami.

Kościół otaczają białe mury z Basztami Rybackimi, z których można podziwiać panoramę Dunaju. W okolicy są też liczne, dość drogie, restauracje, kawiarnie i sklepiki. Dużo ciekawostek o Placu świętej Trójcy można znaleźć tutaj :)


Plac Bohaterów

Na środku ogromnego placu stoi Pomnik Tysiąclecia, z archaniołem Gabrielem na szczycie. Za nim jest natomiast dwuczęściowa kolumnada z ważnymi postaciami z historii Węgier – warto oddalić się od Starego Miasta i pojechać na Hosok tere, by to zobaczyć. Z dwóch stron placu Bohaterów znajdują się również gmachy Muzeum Sztuk Pięknych, a za nim – las miejski z zamkiem Vajdahunyad.


Bazylika świętego Stefana

Monumentalna budowla ku czci najważniejszego świętego i pierwszego króla Węgier – Stefana. W środku zresztą można oglądać jego tysiącletnią, zmumifikowaną prawą łapkę.

Dla mnie oczywiście największą atrakcją była możliwość wejścia na szczyt bazyliki, z której można zobaczyć cały Budapeszt – oglądanie miast z góry to moje ulubione zajęcie :)

IMGP6227


Wyspa Małgorzaty

Razem z bratem ustaliliśmy, że to nasz ulubiony park w Budapeszcie. Wyspa Małgorzaty ma 2,5km długości (tak, przeszliśmy ją całą), dookoła niej jeździ autobus miejski. Są na niej (między innymi) baseny z wodą termalną, place zabaw, ścieżki do biegania, kościół, hotel, największa fontanna Węgier, a nawet darmowe mini zoo. Wszystko oczywiście w otoczeniu drzew i kwiatów – można tam spokojnie spędzić pół dnia i się nie znudzić.

IMGP6269


Łaźnie Gellerta

W całych Węgrzech jest mnóstwo basenów z wodą termalną, ale chyba żadne swoich wyglądem nie dorównują łaźniom Gellerta. W wielkim secesyjnym budynku z 1918 roku są liczne baseny (temperatura wody od 20-kilku do nawet 60 stopni), sauny i pokoje do masażu. Latem można się też kąpać na zewnątrz.

Z Januszem spędziliśmy tam prawie 4 godziny za ok. 60 zł (cennik tutaj). Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to fakt, że miejsce nie było od dawna remontowane i przydałoby się je trochę odświeżyć… Za to mają super basen ze sztucznymi falami :)


Oczywiście nie są to absolutnie wszystkie miejsca warte uwagi w Budapeszcie – warto się wybrać samemu, by docenić urok tego miasta. Tylko pamiętajcie – weźcie ze sobą mały słowniczek polsko-węgierski ;)

Facebook17Google+5Twitter1Pinterest0


Aleksandra Bogusławska Blog założyłam żeby uporządkować sobie miejsca w których byłam, trochę powspominać i, być może, komuś pomóc. Na co dzień fotografuję i oglądam obrazki z lisami.
Kontakt i reklama na stronie
Instagram @TailsOfWonders
  • http://gisel-zdrowie-i-uroda.blogspot.com/ Gisel

    Piękne zdjęcia i przydatne informacje dla osób wybierających się do Budapesztu;)