O

Oszustwa na Airbnb: prawdziwe przykłady

Od początku tego miesiąca już dwójka Czytelników napisała do mnie z podobnym problemem. Szukali w Internecie mieszkania do wynajęcia – i dostali wiadomość, że transakcja będzie finalizowana przez Airbnb, tylko trzeba zapłacić przelewem. Chcę wytłumaczyć, czemu to jest oszustwo i jak możecie się ustrzec przed podobnymi sprawami :)

Pierwsza była Monika, drugi Artur. Szukali mieszkania do wynajęcia: Monika nie zdradziła mi gdzie, ale Artur szukał na OLX. Obydwa mieszkania miały być w Polsce, były bardzo tanie i na zdjęciach wyglądały świetnie. Pierwsza korespondencja z wynajmującym wyglądała tak:

Zwykła prośba o kontakt mailowy, ale poza serwisem OLX.

Nie wiem, jak działa OLX, ale jeśli korzystacie z Airbnb i dostajecie prośbę o kontakt mailowy – to na 100% jest to oszust. Po prostu wszystkie wiadomości muszą pozostać na Airbnb, nie dajcie się przekonać nawet jeśli (a zwłaszcza jeśli) ktoś proponuje zniżkę na wynajem poza serwisem.

Po napisaniu maila zainteresowani dostali odpowiedź od „właścicielki”, która podaje się za Angielkę – sympatyczną panią Sophię/Annę/Grace (użyto tego samego zdjęcia właścicielki, ale innych imion). Pani SAG ma różne życiorysy, oczywiście jest szanowaną matką, ale jest sprawa – ona mieszka w Wielkiej Brytanii, w Londynie, choć mieszkanie w Polsce jest jej własnością. Chętnie wyśle jednak zainteresowanemu klucze, by obejrzał mieszkanie.

Wbrew pozorom, jej wiadomość wcale nie wygląda na podejrzaną i pewnie sama bym się na nią nabrała.

Kolejne wiadomości są już jednak podejrzane. Najemca pragnie sfinalizować transakcję przez Airbnb, zaraz zarejestruje w serwisie zainteresowanego i po otrzymaniu przelewu wyśle klucze.

„You don’t need to open an account with Airbnb because this transaction is a rental and the Landlord must open the transaction” czyli „Nie musisz otwierać konta na Airbnb bo to transakcja wynajmu, którą rozpoczyna wynajmujący”

Pierwsza czerwona flaga: nikt oprócz Was samych nie może zarejestrować Was przez Airbnb. Do rejestracji w serwisie są potrzebne pełne dane, łącznie ze zdjęciem dowodu osobistego. Widziałam, że obowiązek przesłania zdjęcia dowodu budzi podejrzliwość i oburzenie wśród wielu osób, ale serwis robi to właśnie po to, by ustalić tożsamość wszystkich najemców/wynajmujących. Druga czerwona flaga: to właśnie wy zaczynacie transakcję, będąc zainteresowanymi wynajmem – nigdy w drugą stronę!

Trzecia czerwona flaga: Airbnb nigdy nie wysyła kluczy. Zazwyczaj proces wynajęcia wygląda tak, że na miejscu czeka na Was gospodarz (lub inna osoba, np. jego znajomy), albo klucze są w skrytce lub w bezpiecznym miejscu (często mi się zdarza, że są po prostu pod wycieraczką). Nikt mi nigdy nie wysyłał kluczy, a mam z 50 podróży Airbnb na koncie…

W powyższej wiadomości oszust podaje też linka do strony Airbnb Trust & Safety, która jest prawdziwą stroną na serwisie, co pomaga w uśpieniu czujności. To, co jest na stronie kompletnie jednak nie pokrywa się z tłumaczeniem oszusta.

Oszust pisze, że Airbnb jest serwisem typu escrow, czyli powiernictwa. Ok, można tak powiedzieć. Natomiast na Airbnb nie ma czegoś takiego, jak „escrow deposit” (depozyt dla powiernika), za który płaci się przelewem.

Naprawdę działa to tak, że Airbnb na swojej stronie ma listę mieszkań do wynajęcia. Z tej strony zainteresowany wynajmem wybiera mieszkanie i płaci za nie, a w cenę wliczone są opłaty transakcyjne – tak zarabia Airbnb. Nawet na Airbnb Trust & Safety jest jednak napisane, że:

 1. Nie należy płacić inaczej, niż za pośrednictwem Airbnb – żadnych przelewów!
 2. Należy komunikować się i płacić wyłącznie za pomocą Airbnb – żadnych maili!

Kolejne wiadomości oszusta to już kradzież materiałów Airbnb ;)

Logo i font Airbnb, układ treści podobny, ale jednak to nie jest to.

Warto dokładnie sprawdzić też adres mailowy, z którego została wysłana wiadomość. Oficjalne maile Airbnb mają zawsze adres (cośtam)@airbnb.com a oszust będzie miał (cośtam)@booking-center-airbnb.co.uk lub podobne dziwactwa. Po tym można zweryfikować autentyczność maila.

Poniżej możecie zobaczyć prawdziwe potwierdzenie od Airbnb:

Drugi oficjalny mail od Airbnb jaki dostaję, to rachunek za transakcję – bo przeprowadziłam ją na oficjalnej stronie, więc nie potrzebuję żadnych danych do przelewu/transferu pieniędzy do oszusta. Bowiem kolejna wiadomość od oszukujących jest oczywiście o płatności:

To dane do transferu pieniędzy przez Money Gram do „agenta” Airbnb, który „zatwierdza” wynajem. Zainteresowany wynajmem miałby iść do punktu Money Gram i wpłacić gotówkę wprost do obcej osoby. Prawdziwe Airbnb nie przyjmuje jednak ani transferu pieniędzy, ani przelewów, co jest wyszczególnione na tej stronie

Oczywiście, dane do przelewu są ostatnią wiadomością, jaką dostają oszukani – po zapłaceniu „wynajmujący” po prostu znika…


Czemu o tym piszę? Bo jednak takie sytuacje się zdarzają, i to naprawdę często! Po ostatnim wpisie o oszustwach na Airbnb dostałam wiadomości, że na pewno nikt by się nie dał tak głupio oszukać – no niestety, ale dał się! Ten wpis jest po to, żeby kilka osób mniej straciło pieniądze.

Airbnb jest fajnym serwisem z którego korzystam już czwarty rok i jestem bardzo zadowolona. Byłam w wielu super miejscach i każdemu polecam serwis, ale naprawdę, warto mieć świadomość jego działania, a jeszcze bardziej warto wiedzieć jak działają oszuści.

  Pamiętajcie proszę, że wszystkie wiadomości z gospodarzami i płatności muszą pozostać na Airbnb – nie dajcie się przekierować na inną stronę, nie dajcie sobie wmówić że można zapłacić przelewem, nie można i tyle.

Trzymam kciuki i mam nadzieję, że komuś pomogłam. Wielkie dzięki Artur za udostępnienie screenshotów! :)


Poniżej pozostawiam link do oficjalnej strony Airbnb, rejestrując się przez niego po raz pierwszy otrzymacie zniżkę na pierwszą podróż!

ODBIERZ 100ZŁ ZNIŻKI na pierwszą podróż z Airbnb!

KategorieBez kategorii
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

   1. Joasia says:

    Dobrze,że natrafiłam na ten artykuł ,ponieważ właśnie dostałam takiego e-maila . Trochę mnie zdziwiło ,ale fakt jest faktem ,że szukam w tym momencie mieszkania do wynajęcia. Teraz już wiem ,że na pewnie nie dam się już oszukać. Bo raz prawie, przez swoją głupotę zostałam okradziona wystawiając przedmiot na olx. Dziękuję

   2. Emi says:

    Hejka ! Po przeczytaniu artykułu jestem w szoku ona badz on wciaz grasuje wlasnie wczoraj prawie stałam się kolejna ofiarą na szczęście Moja siostra mnie uświadomiła, że nie ma takiej opcji aby płacić miesięcznie 1100 zł za 3 pokojwe mieszkanie w Gdańsku; ) tym razem się nie udalo . ..

  1. Cultiversum says:

   5ta czerwona flaga (która w zasadzie powinna być pierwszą): cena za miesięczny wynajem. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wynajmie mieszkania na Mokotowie za 1000zł miesięcznie, nawet zapuszczonej rudery. Przypuszczam, że i za 2000 byłoby ciężko coś znaleźć. Ale tak działa „przekręt nigeryjski” – oferuje pożądaną rzecz za dużo niższą cenę.

    1. Kasia says:

     Do wszystkich, którzy, którzy korespondowali z Angelą Melzer, Gertrudą jakąśtam czy innym Martinem: ludzie, zgłaszajcie takie rzeczy na policję. Organa państwowe działają jak działają, powoli, mozolnie, ale to jest nieważne, im jest nas więcej tym lepiej. Na otodom co chwila pojawiają się te ogłoszenia, to idzie na całą Polskę. Obserwuję olxa, odkąd sama dałam się naciąć w listopadzie zeszłego roku. 2500 zł poszło w świat, za późno natrafiłam na ten artykuł. Zgłosiłam to, zaniosłam wydruki maili, wydruki stron z tymi fejkowymi ogłoszeniami oraz wydruk tego artykułu razem z komentarzami. Nawet jeżeli jesteście dopiero w trakcie korespondencji i jeszcze nie wysłaliście pieniędzy – zgłaszajcie. Najlepiej wtedy gdy już dostaniecie informację z numerem konta na jaki wysłać przelew. Zgłaszajcie wszyscy i wszystko bez wyjątku. Nie może być tak, żeby jakieś qurwy panoszyły się do tego stopnia i oszukiwały ludzi. Ci, którzy dali się oszukać i wysłali kasę – nie wstydźcie się. Tak to jest, kiedy ogromna potrzeba spotka się z miłym traktowaniem, wtedy się raczej nie myśli, nawet gdy intuicja podpowiada, że to pułapka. Ma się do końca nadzieję, że to jednak prawda i jest to jak najbardziej zrozumiałe zachowanie. Good luck!

   1. Jakub says:

    Witam,
    Jezu Ola dziękuję za ten artykuł!
    Właśnie jestem po dwóch mailach z Andrea Melzer, która dokładnie tak samo próbuje mnie naciągnąć – to wciąż się dzieje!!!

    Dziękuję

  2. Weronika says:

   Niestety mnie oszukano na 2600f jaka ja jestem naiwna , nie wiem co mogę teraz z tym zrobić… pieniędzy nie odzyskam ;(

  3. Jessica says:

   Zostałam właśnie oszukana w dokładnie taki sam sposób. Zastanawiam się czy bank zwróci mi pieniądze. Chętnie podam szczegóły żeby przestrzec inne osoby.

 1. dobrze, że o tym piszesz, bo sama aplikacja jest bardzo fajna i przejrzysta. ja tylko raz z niej korzystałam, bo na innym popularnym portalu miałam zazwyczaj lepsze ceny za noclegi. wielka szkoda, że ludzie żerują na czyjeś niewiedzy :(

  1. Andrzej Tokarz says:

   z cenami to zależy, sam korzystam z rożnych portali i czasem najkorzystniej jest na airbnb, druga sprawa jeśli dobrze zrozumiałem aluzję to zgadzam się, że jeżeli artykuł jest sponsorowany, to taka informacja powinna się pojawić na wstępie, co prawda jest to prywatny blog i dobór treści jest dowolny, jednak w internecie na wielu portalach taka informacja jest podawana i to raczej standard no i takie stawianie sprawy jest bardziej w porządku

   1. artykuł NIE JEST sponsorowany. Jestem prywatną osobą, prowadzę stronę sama, napisali do mnie ludzie którzy zostali oszukani. Jeśli na blogu pokazują się artykuły sponsorowane, to zawsze ta informacja jest podana :)

    1. Kinga says:

     Bardzo dziękuję Ci za ten wpis!!! Byłam tuż tuż przed akceptowaniem płatności jak coś mnie „tknęło”, jakieś przeczucie. Czytając ten artykuł punkt po punkcie zaczęły się pokazywać kolejne niespójności. Omg… wynajem długoterminowy, byłabym naprawdę w d…. Dziękuję! <3

    2. Nikola says:

     Właśnie miałam teraz taki przypadek ale przed tym sprawdzałam na internecie jakie kolwiek dane osoby i trafiłam tu dzięki tej stronie ominęła mnie próba oszustwa

 2. Rafał says:

  Hej, Na Gran Canarii te oszustwa są robione na potęgę!!Mnie oszukano naszczęście na 400 euro, a nie na 2000 euro jak co niektórych. NIEprawdziwa strona internetowa jest niemalże identyczna z Airbnb. Oszust/oszuści mają na swojeje stronie również NIEPRAWDZIWY SYSTEM PŁATNOŚCI ONLINE, KTÓRY WYGLĄDA JAKBYŚMY PRZEPROWADZALI TRANZAKCJĘ PRZEZ PRAWDZIWĄ STRONĘ AIRBNB. Różni się nieco adres strony. (minimalnie). Moim zdaniem jest to wykorzystywanie marki danej firmy do robienia przestępstw na wielką skalę i firma Airnbn powinna ścigać oszustów. Przedstawienie całego procesu oszustwa łącznie z przesłaniem korespondecji i zrzutów ekranu z komputera zostało zignorowane przez główną siedzibę firmy. Co zniechęciło mnie całkowicie do korzystania z ich usług, gdyż nie dbają o bezpieczeństwo swoich klientów ponieważ tranzakcje są robione online, strona wygląda identycznie i jest to łamanie praw autorskich danej firmy a także oszustwo pienieżne.

  1. myślę, że Airbnb próbuje pilnować takich sytuacji, ale często ciężko jest w ogóle znaleźć winnego, bo np. działa z zaszyfrowanej sieci – ci oszuści umieją świetnie unikać odpowiedzialności i zacierać swoje ślady.
   Kolejna sprawa: z mojego punktu widzenia oszustwom nie jest winne Airbnb, tylko niestety klienci którzy nie sprawdzają dokładnie… Analogiczna sytuacja: można kupić podróbkę torebki Louis Vuitton i gdy się zepsuje po pół roku – domagać się od prawdziwej firmy odszkodowania. Ale czy firma jest naprawdę odpowiedzialna za producentów podróbek? Louis Vuitton pilnuje, by nikt podróbek nie robił, ale to nie gwarantuje, że nie będzie…
   Jest mi jednocześnie mega przykro, że miałeś taką sytuację i naprawdę współczuję. Próbuję tylko spojrzeć na sprawę obiektywnie.

    1. Mieszkanie może nie istnieć, tylko będzie na Airbnb opisane ze zdjęciami. Jak się zapłaci poza Airbnb, to jest zero gwarancji, że mieszkanie naprawdę istnieje. Można przyjechać do miejsca, które nie istnieje i w takim przypadku nie masz komu się komu „pożalić” bo wybrałeś płatność poza serwisem.

     1. Czyli na tej zasadzie w ogóle by nie można byłoby brać ofert z ogloszeń? Wszystko to może być oszustwo przecież…

      Od tego mamy reviews, sprawdzanie dokumentów (wzajemne) i inne sposoby.

     2. Review można wystawić tylko wtedy, kiedy się zapłaciło przez Airbnb, dokumenty sprawdza Airbnb, Airbnb daje Ci gwarancję autentyczności. A potem chcesz ich omijać i nie płacić prowizji systemowi, który za Ciebie zrobił robotę i jest gwarantem prawdziwości oferty?
      Ogłoszenia. Jak mieszkasz w danym mieście i szukasz mieszkania, to masz szansę pojechać, zobaczyć, oglądnąć miejsce. Spoko. Co innego, gdy mieszkanie jest kilka tysięcy kilometrów od Ciebie. Przed czasami internetu jeździłam w ten sposób, rezerwowałam „na telefon” i prawie za każdym razem się okazywało, że miejsce wygląda kompletnie inaczej, niż było mi opisywane. Mam tak, że wolę zapłacić więcej i mieć poczucie bezpieczeństwa, niż oszczędzać na każdym kroku i być oszukiwana, a co najmniej niezadowolona z wakacji.
      Nie ma tego w powyższym artykule, ale dostawałam maile, że ktoś zobaczył „prawdziwą” ofertę na Airbnb, chciał ominąć prowizję, przelał tysiąc euro komuś na konto. I potem jest zgłaszanie sprawy na policję. Proszę Cię.

     3. Jest mnóstwo forów, na których się wystawia reviews.
      Co do zaś tego, że „inne niż w ogłoszeniu”, to ja miałem podobną sprawę na platformie podobnej do Airbnb.
      Też facet narzekał, że inne niż w opisie (chyba go nie przeczytał jak trzeba). Niestety, nie uznano jego racji i nie dostał z powrotem ani grosza.
      Tak ja, jak i moi koledzy wynajmujemy za pośrednictwem ogłoszeń, Facebooka itd. Jesteśmy też na platformach – tam mogą o nas też poczytać (również reviews).
      Ale tendencja jest taka, żeby więcej wynajmować poza. I nikt nie narzeka.

 3. Weronika says:

  Masakra! Bardzo dziękuję za tak wartościowy artykuł! Prawie uwierzyłam ?
  Szukałam mieszkania na wynajem w Warszawie i dostałam maila, nawet treści nie zmieniają!

 4. Carolina Gołda says:

  Dzięki wielkie za artykuł!!! Właśnie przed chwilą uniknęłam identycznej sytuacji tylko z udziałem „Alisson Hassany” hassaniservco@gmail.com! Dobrze że zapaliły mi się w głowie lampeczki i jak zawsze zaczełam tego maila i nazwiska szukać w sieci – brak. Jak wpisałam airbnb trust… natknełam się na twój artykuł i ta sama historia!! Straciłam troche danych kontaktowych, ale przynajmniej nie 2tys złotych.

 5. Kasia Kownacka says:

  Dzięki wielkie!!!!!
  Właśnie mam podobne maile w sprawie wynajmu mieszkania na długi okres. Niby była oferta na olx, mail typu: ulica2017@interia,pl, potem się okazuje, że to w sumie Airbnb, mieszkanie po dziadkach itd. Mieszkanie ze zdjęć piękne, zadziwiająco tanie, ale depozyt trzy miesięczny i wysyłanie kluczy wzbudziły moją czujność i zaczęłam szukać o co chodzi…dobrze, że trafiłam tutaj!

 6. Ola says:

  Dzięki!!!!! Przemiłą Pani Bernadette Qerry właśnie napisała mi, że mieszka w Londynie, nie mówi po polsku, mieszkanie odziedziczyła, klucze wyśle poprzez airbnb
  mój kontakt z tą Panią właśnie się urwał haha

 7. Magda says:

  To same w Poznaniu. Do tego dodam, że nie tylko treść ogłoszenia się nie zmienia, ale także zdjęcia wynajmującego. Jedna osoba o wielu twarzach :D

 8. Andrzej says:

  SEEERDECZNE dzięki za tę przestrogę!
  Właśnie zacząłem korespondować z niejakim Tomasa Warsen.
  Ta sama historia co do mieszkania, też z Londynu , itd.
  Pozdraiwam ;)

 9. jgoo says:

  Nie wyobrażasz sobie jak ci dziękuję! Muszę przyznać że byłam o krok od wpłacenia pieniędzy, kiedy postanowiłam wpisać Tomasa Warsen w wyszukiwarkę i trafiłam na twój wpis. Gdyby nie on, plułabym sobie w brodę jeszcze bardzo długo. A maile bardzo podobne, Tomasa ani razu nie odpowiedziała mi w mailu na moje pytania, bo ma gotowe formułki które wysyła wszystkim. Dziwię się sobie, że dałam się omamić.

 10. WiktoriaG says:

  Ta sama sytuacja wczoraj, Tomasa Warsen, mieszkanie w Krakowie, niska cena, po prostu brać
  Jakoś mnie skusiło żeby wyszukać nazwisko i trafiłam na ten artykuł 😁
  Super, że to zrobiliście, bo uratujecie więcej osób przed tym oszustwem

 11. kk says:

  Kolejna historia z Tomasa Warsen 😁 Dostałam odpowiedz na moje zapytanie co do jednego z mieszkań na wynajem długoterminowy w Krakowie. Wyglądało pięknie i aż dziwne, że tak tanio, ale pomyślałam ze zapytam bo może są jakieś ukryte opłaty po prostu. Dostałam w odpowiedzi maila i gdyby nie to, że imię mi bardzo dziwnie brzmiało oraz sam mail trochę mi nie pasował chociaż napisany poprawnie, to bym nie próbowała googlowac. Aż dziwne, że oszust używa tego samego imienia i nazwiska kilka razy… Dobrze, że trafiłam na ten artykuł.

 12. Magdalena Izabela Czarnecka says:

  Witam serdecznie, chciałam poinformować iż oszuści mają nowy sposób. Teraz już nie Wysyłają klucza ani nic z tych rzeczy. Kwota którą ewentualny oszukany traci stosunkowo mała bo w moim potencjalnym przypadku 320 Euro. I co ciekawe szukałam mieszkania za granicą w Niemczech na niemieckim olx (ebay) również wiadomość na maila a nie przez portal i poinformowanie o rezerwacji przez Airbnb. Tylko że mail który przychodzi nie jest prawdziwy. Na Airbnb jest informacja z jakich adresów wysyłają maile i ten fałszywy rzeczywiście podobny bardzo. U mnie była to Pani Christine Saß (Sass) mieszkająca w Hiszpanii z córką na studiach. Cóż życzę wszystkim przezorności i szczęścia w poszukiwaniach.

  1. Dorota says:

   Dzięki za to że są osoby którym chce się przestrzegać innych.na otodom znalazłam ” cudowną” ofertę wynajmu mieszkania tyle że była zbyt cudna i zaczęłam grzebać w internecie,Andrea miała jeszcze mieszkanie do wynajęcia w miejscowości w której obecnie mieszkam, weszłam na mapy i co w tym miejscu są szeregowce czar prysł,nadmieniam że ta pani wysłała do mnie mejla ale żadna z jej ofert nie jest już dostępna, bądźcie ostrożni podobno okazję się nie zdarzają

 13. Piotr says:

  Witam serdecznie

  Prosze o pomoc . Dostałem takiego maila od Lindy Wegen.

  Hello,

  Thanks for your email query regarding my apartment located in: Jelenia Góra,ul. Sudecka
  I am sorry but i do not speak polish. I lived all my life in United Kingdom. This apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it.

  My name is Linda Wegen. I’m a research engineer for a pharmaceutical company .

  The apartment is completely furnished with high quality furniture, all the necessary equipment and appliances. New fitted kitchen . The apartment is in excellent condition, very clean and well kept. You have full access to all building amenities, near you have public transportation, coffee’s shops and other facilities. Pets are allowed.

  The rent will be PLN 800 per month including all utilities (water, electricity, internet, cable ). The time period for the lease is negotiable – what ever suits you well. I am asking for a rental guarantee (kaution) equal with 2 months rent because as you can see in the pictures my apartment is finished to high standards. The rental guarantee will be refunded at the end of the contract in full.
  If further interested, please give me some information about yourself (age, job, lifestyle or whatever you think makes you a good tenant).

  W kolejnym pisze ze mnie zarejestruje i wysle klucze

  Przekręt ?

  bardzo dziekuje za pomoc z góry

  1. Patryk says:

   Witam.
   Niestety ja stałem się ofiarą wyłudzacza Lindy Wegen. Wszystkie wiadomosci jakie od niej dostawałem są takie same jak załączone w poście oraz od innych osób w komentarzach tutaj. Niestety za późno tutaj trafiłem… Wyłudził/a ode mnie 570 euro za mieszkanie w Jaworznie. Zgłosiłem ta sprawę do banku, a oni złożyli reklamacje. Odpowiedz dostanę do 9dni. Pozostaje mieć nadzieję, że pieniądze uda się zwrócić…

 14. Edyta says:

  Dziękujemy za ten opis sytuacji – właśnie wczoraj zaangażowaliśmy się w proces wynajmu mieszkania w Gdynii i maile wyglądają identycznie tylko właścicielką jest niejaką Ewa Karren. Dobrze że powstają takie artykuły!

 15. Anna says:

  Dziękuję bardzo za ten wpis! :)
  Właśnie dzisiaj dostałam takiego emaila na temat mieszkania w Gdyni. Już od samego początku wydało mi się to podejrzane, ładne mieszkanie 40 m2 za 950 PLN na Świętojańskiej – niemożliwe! Ale jednak napisałam, odpisała Ewa Karggen – Brytyjka z polskimi korzeniami, która to mieszkanie ma w spadku po dziadkach, chciała żebym napisała coś o sobie jako o idealnym lokatorze. Nie wydawało mi się to jeszcze w tamtej chwili dziwne do czasu, gdy mi odpisała dokładnie to samo co jest zamieszczone w powyższym artykule o depozycie itp. Wtedy zapaliła mi się czerwona lampka i zaczęłam poszukiwać wiadomości, po minucie znalazłam ten post który upewnił mnie w przekonaniu, że to zwykłe oszustwo.
  Jest jakiś sposób na ukrócenie tego i złapanie osób, które w taki sposób dorabiają?
  Pozdrawiam!

  1. Aleksandra Bogusławska says:

   Niestety, nie słyszałam o sposobach na znalezienie takich osób :( Kilka oszukanych pisało do mnie, że zwracają się do sądu ale nie wiem, na czym to się skończyło…

  2. Bogusława says:

   Identyczna sytuacja. Lampka się zapaliła w odpowiednim momencie. A ta strona utwierdziła mnie w przekonaniu że niestety to paskudne oszustwo. Mój oferent to Andrea Mozler. Dzięki za tą stronę. Ludzie uważajcie.

 16. Wiktoria says:

  Właśnie dziś konwersowałam z tak zwanym „Martin Brummer” który „wynajmuje” mieszkanie w Lublinie w taki sam sposób. Bardzo dziękuję za ten artykuł, bo po dostaniu podobnych mejli pierwsze co zrobiłam to wpowadziłam w google Airbnb Trust and Safety Account i jako pierwszy wyskoczył ten blog:)
  Dziękuję bardzo!

  1. Justyna says:

   Też z nim pisałam- uważajcie niejaki Martine Brummer który odziedziczył mieszkanie w spadku od dziadków a całe życie mieszka w Niemczech… co za oszustwo

 17. Vlad says:

  Otrzymałem też takie listy od oszusta o imieniu Martin Brummer:

  Hello,

  I am sorry for my delayed answer,i got your email couple of days ago but i was in vacation and could not answer
  If you still want to rent my apartment let me know and i can send you more pictures with it.

  Thank you for your interest in my apartment located in Wroclaw, ul.Deszczowa

  I apologize for the delayed response, but it’s chaos everywhere due to the COVID-19 pandemic and I didn’t know what to do with the rental.
  I do not speak polish,i lived all my life in Germany.

  My name is Martin Brummer. I’m a warehouse manager for a shipping company. The apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it.
  The apartment is completely furnished with high quality furniture, all the necessary equipment and appliances. New fitted kitchen. The apartment is in excellent condition, very clean and well kept. You have full access to all building amenities, near you have public transportation, coffee’s shops and other facilities. Pets are allowed. It’s a very spacious apartment.

  The rent is 1300 PLN per month and includes a private parking place and all the utillties. The time period for the lease is flexible, what ever suits you well. Also, I’m asking a security deposit (kaution) equal with 2 months rent because as you can saw in the pictures my apartment is finished to high standards. The security deposit will be refunded at the end of the contract in full.
  If you are further interested, please give me some information about yourself ( age, job, lifestyle, etc.) and confirm the following:

  – How many people will be occupying the property?
  – What month you are looking to move-in
  – What is the duration of the lease you would like

  Thank you and I look forward to hearing back from you.

  Sincerely,
  Martin Brummer

  ————————————————————

  Hi there,
  Thank you for your prompt response and for your kind email. If you are still interested I agree to rent it to you. I promise you that you will love the place. You seem to be a nice person and I can assure you we will not have any problems. I prefer to rent my flat cheaper but to a nice and responsible person.
  Obviously you will have to see the apartment before discussing further details because you cannot rent an apartment that you haven’t seen. I am willing to send you the keys so you can visit it and see it suits your needs.
  The delivery for the keys (apartment keys, interphone, alarm) and viewing permit (signed by me), will be made through an authorized courier and using a Airbnb Trust and Saftey Account (AIRBNB is the largest rental site in the world ) to make sure that we can trust each other.
  Using Airbnb Trust and Safety Account involves three parties: me as owner, you as a potential tenant and Airbnb as a responsible third party authorized to proper conduct of the transaction.
  Here is the procedure explained :
  The Airbnb Trust and Safety Account works the same way as the Safety account on which you place the deposit when you rent an apartment, except that instead of a bank, we use Airbnb. Of course, nobody can touch that money until you have not returned the keys.
  The Safety deposit, the first month rent + security deposit must be filed by bank transfer to activate the Safety account.
  The delivery will be by a licensed company such as DHL, Federal Express or UPS and it will be sent by Airbnb at your home.
  To initiate the process, I need the following information about you:
  -Shipping Address (address where you want the package to be delivered) and name of recipient;
  -Delivery Schedule (local time you’ll be at home to receive the package and sign the receipt);
  -Phone number;
  -You don’t need to open an account with Airbnb because this transaction is a rental and the Landlord must open the transaction, just send me your personal details and i will open a case with them immediately.
  – You will receive the package (keys, apartment documents and lease agreement) in 3 business days. After the keys will be delivered at your address you will have 5 business days (inspection time) to check the apartment. The inspection time will start from the moment you will be at the building.
  This will be in writing in the Airbnb contract I will sign.
  The Airbnb fees will be paid by me when I will initiate the procedure.
  I’ll wait your quick reply and if you agree, I will need your full name, shipping address and your phone number (mobile if possible) so I can initiate the Airbnb rental transaction.
  Thanks again for your time and look forward to hear from you soon.
  Sincerely,

 18. Zosia says:

  Do mnie też napisał Martin Brummer z adresu email „Luka Dieter” – dokładnie ta sama treść, mieszkanie na ul Białobrzeskiej w Warszawie, za 1000 zł/mc. Dziękuję Wam za ten post i komentarze. Dzięki Wam „Martin” dostał dziś odpowiedź i mam nadzieję, że się spocił :

  Hello Martin,

  That’s so nice to hear from you. It’s even nicer to know that you are a very, very bad boy.
  I know already that it’s a fraud.

  In case you wouldn’t understand english :

  Sie werden der Polizei gemeldet .

  Have a nice day.

 19. Marta says:

  W weekend było ogłoszenie na olx z Krakowa, śliczne mieszkanie, wyjątkowo niska cena, czujność wzbudziło już to że zanim dostałam odpowiedź ogłoszenie skasowano jak i użytkownika, który je zamieścił, a na moją wiadomość odpisał Luka Dieter, nawet nie wklejam treści maili, bo są dokładnie takie jak w komentarzach powyżej. Mam nadzieje, że nikt się nie da oszukać tylko trafi tutaj.

  1. Aleksandra Bogusławska says:

   nie ogarniam jak to jest możliwe, że dalej te same imiona, ten sam sposób… Straszne. I nic się nie da zrobić.

  2. Karolina says:

   Dzięki za wpis i załączenie korespondencji z oszustami. Na pytania o ofertę wynajmu mieszkania w Warszawie dostałam odpowiedzi od Lukas Finn. Treści maili są niemalże identyczne…

 20. Małgorzata says:

  Bardzo dziękuję za ten wpis! Uratował moje pieniądze. Mail bardzo podobny, tylko tym razem od Niemki, która odziedziczyła po dziadkach mieszkanie w Krakowie. Prawie uwierzyłam, jednak zadziwiło mnie to, że po jednym moim mailu już zgodziła się na wynajem i wysłanie kluczy. Kolejny mail, o tym, że trzeba było już wysłać pieniądze, niby za pośrednictwem Airbnb, zaniepokoił mnie już całkiem. Więc zaczęłam szukać po necie . I jednak oszustwo. Ludzie są na prawdę pomysłowi !
  Pozdrawiam !

 21. Krzysztof says:

  A do mnie napisał Luka Dieter, mieszkanie w Jeleniej Górze, ul. Elewów, zdjęcia piękne, cena bardzo atrakcyjna, treść maila identyczna, to jakaś masakra :-(

  Dziękuję za Twoje przestrogi :-)

 22. Melissa says:

  Nawet nie wiesz jak bardzo Ci dziękuję za tego posta! O mały włos padłabym ofiarą takiego oszustwa. Na szczęście wynajmowałam już kiedyś przez Airbnb i wysyłka kluczy wydała mi się dziwna. W moim wypadku była to Pani Hanna mieszkająca w DE. Niestety trafiła na mnie, pół Niemkę biegle mówiącą po niemiecku i pomimo dwukrotnego zasugerowania, że możemy przejść na niemiecki i podania nr telefonu żeby się zdzwonić bo łatwiej obgadać szczegóły, nie było na to reakcji. Dobrze, że posiadam jeszcze instynkt samozachowawczy i zapaliła mi się lampka…

 23. Robert says:

  Ahahah normalnie to samo mnie dzisiaj spotkało. U mnie przedstawiła się ta osoba jako:
  Shauna Grainne. Ten sam styl wypowiedzi. Mieszkanie po dziadkach, mieszka w Niemczech i takie tam, wszystko identycznie. Na szczęście nie dałem się nabrać

  1. Dawid says:

   Do mnie też pisała Pani Shauna… Tym razem mieszkanie w Opolu. Dodatkowo okazało się, że pod podanym adresem znajduje się salon piękności, a nie żadne mieszkanie ;)

   Dziękuję Pani za ten artykuł :)

  2. Martyna says:

   Dzięki Robert że napisałes jej imie i nazwisko, dzieki Tobie znalazlam ten artykuł! Dzisiaj miałam do czynienia z Shauną i jak tylko zaczęła się rozpisywać o Airbnb to zaswieciła mi się czerwona lampka…

   Dzięki Ola za artykuł! Mam nadzieje, że uchroniłaś wielu ludzi :)

  3. Katarzyna says:

   Tak, też kontaktowała się ze mną „Shauna Grainne”, wiadomości dokładnie te same co przytoczone powyżej.

   Uwaga, naciągają już nie tylko na airbnb, ale też przy próbie wynajęcia mieszkania na stałe przez otodom…

 24. Agnieszka says:

  To samo. Oferty wynajmu długoterminowego mieszkań w różnych miastach w Polsce wystawione przez jakieś Biuro. Wysłałam zapytanie odnośnie jednej w Krakowie ze względu na niewiarygodnie niską cenę najmu. Odpowiedź od Shauny Grainne, identyczna historia o życiu w Niemczech i mieszkaniu po dziadkach a oferta dotyczyła mieszkania w nowym budownictwie, osiedle oddane przed rokiem… Dziś mail ponowny od Shauny, zachęcający do najmu. Natomiast wszystkie oferty z portali olx i otodom zniknęły…

 25. Kostek says:

  Co do weryfikacji adresu e-mail nadawcy to się NIE zgodzę: DA SIĘ łatwo wysłać e-mail gdzie nadawcą może być dowolny adres – choćby nawet prezydenta RP. Zobaczcie sobie materiał z „niebezpiecznika”

 26. Milena says:

  Mam dokładnie taką samą sprawę, czy można to zgłosić np. na policję? Albo na airbnb jako sposób wyłudzenia? Dobrze by było jakby ktoś za to odpowiedział…

 27. Darek says:

  Witam, ja właśnie kilka dni temu podałem ogłoszenie że poszukuje mieszkania w Niemczech w serwisie Ebay. Kontakt pierwszy przyszedł SMS (a nie na info Ebay) .Osoba podała się za panią doktor która z mężem wyemigrowała do Madrytu a w mojej miejscowości ma mieszkanie do wynajęcia. Oczywiście super cena, w pełni wyposażone itd. Dalsza korespondencja poszła przez email. Ogólnie pani się „sparzyła” na poprzednim wynajmującym i generalnie aby przyjechała z Madrytu podpisać umowę to muszę wpłacić depozyt 2100Euro przez Booking.com i agent Booking.com w ciągu 48h skontaktuje się z nami i pokaże nam mieszkanie. Oczywiście jak mieszkanie się nie spodoba to depozyt zostaje automatycznie przez bookin.com zwrócony. Dodam że oprócz zdjęć mieszkania pani też przesłała swój skan dowodu osobistego.

  pozdrawiam Darek

 28. Karolina says:

  Dokładnie to samo przytrafiło się mi tyle że w Niemczech, szukałam mieszkania bliżej pracy, znalazłam tanią ofertę wynajmu po napisaniu wiadomości, odezwali się na mojego E-maila po wymienieniu paru wiadomości wysłali mi link Airbnb na którym miałam zarezerwować mieszkanie oraz dokonać przelewu a po 3 dniach się wprowadzić, po zrobieniu przelewu napisali do mnie że wystąpił błąd na ich koncie abym wycofała go i zrobiła ponownie na innym linku Airbnb który mi wysłali podali mi również dane jakiejś księgowej: Miranda Carrera Eva Maria, numer konta oraz adres banku, później nie dostałam już żadnej wiadomości po dwóch dniach znalazłam osobę której danymi się posługiwali ona również została oszukana

 29. Weronika says:

  Szukałyśmy z koleżanką mieszkania na wakacje w Gdańsku. Znalazłyśmy super ofertę od niejakiej Weroniki Raatikainen. Wszystko wydawało się w porządku. Jednak ze względu na to, że nigdy nie korzystałyśmy z airbnb nie wiedziałyśmy jak to działa. Przelałyśmy pieniądze na konto „agenta”. Pani następnie chciała więcej pieniedzy za kolejne miesiące z góry. Pisała dużo, długich maili. Wszystko wyglądało normalnie, ale coś nam się nie do końca podobało, że tak nalegała na kolejną wpłatę, przed zobaczeniem mieszkania. Zaczęłyśmy wszystko weryfikować i wyszło, że to zwykłe oszustwo. Czy ktoś z Was bedąc w takiej sytuacji, uzyskał jakims cudem zwrot pieniędzy ?

 30. Monika says:

  Podobną propozycję dostałam. Zaniepokoiła mnie informacja o transakcji i wysyłce kluczy, postanowiłam poszperać w internecie i trafiłam na was :) Dziękuje . Mogę udostępnić swoją korespondencje

 31. Domi says:

  Teraz Pani podaje się za Helenę Wiest i jest Niemką, która pracuje nad dużym projektem w Barcelonie. Poprosiła o wpłatę 3 tys złotych…. a klucze dostanę kurierem. Odrazu sprawdziłam na google i znalazłam ten artykuł, dzięki bo podejrzewam że dałabym się oszukać.

 32. Milena says:

  Andrea Melzer, dostałam dziś identyczną wiadomość jak większość z Was. „Nie mieszkam w Polsce, mieszkanie dziedziczone po dziadkach, którzy mieszkali w Polsce. Wyśle klucze przez DHL i za pośrednictwem airbnb, żebyśmy mogli sobie ufać”. Za ładne to mieszkanie jak na 750zł ze wszystkim. Dziękuję za ten artykuł i komentarze. <3

  1. Piotr says:

   Andrea Melzer, identyczna treść, mieszkanie w Świdnicy. 700 zł z opłatami. Dobrze, że wygooglowałem nazwisko. Dziękuję za artykuł.

  2. Gabriela says:

   Dostalam podobna wiadomosc: Hello there,

   Nie mówię po polsku, całe życie mieszkałem w Niemcy. Jeśli to możliwe, prosimy o odpowiedź w języku angielskim. Jeśli nie mówisz po angielsku, daj mi znać, a ja przetłumaczę mój email na język polski.

   My name is Andrea Melzer, I’m 53 years old and I’m looking to rent my flat

   The monthly rent is PLN 700 and it includes all additional costs (water, electricity, internet, administrative fees etc.)

   I’m sorry for my late reply. I work all day because I am involved in a large project in Barcelona / Spain and I am getting tired at home and forget to check the mail.The apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it. The apartment it is available to rent it right away, quiet, has all the facilities and aids: TV, parking, air conditioning, high speed internet, pets are allowed as long as you clean after them. The apartment is available indefinitely so you can stay as long as you want. It is close to public transportation, schools, cafes and other facilities.
   I’m asking for a security deposit (Kaucja) equal with 2 months rent because as you can saw in the pictures my apartment is finished to high standards. The security deposit will be refunded at the end of the contract in full.
   The apartment is equipped with all necessary equipment and devices.
   I would like to know how many people will live in the apartment and
   also how long do you intend to rent the apartment for?

   Thank you for your interest and look forward to future cooperation and friendship.

   Looking forward for your answer.
   Andrea Melzer

 33. Paulina says:

  Zostałam oszukana w dokładnie ten sam sposób. Tym razem okazało się to mieszkanie w Rzeszowie. Szkoda że tak późno trafiłam na ten artykułów który od razu uświadomił mi ze dałam się oszukać. Maile wydawały się prawdziwe, długie, dostawałam odpowiedzi na wszytki pytania. Jestem tylko ciekawa czy któraś z osób podobnie oszukana dostała zwrot pieniędzy od banku?

  1. Katarzyna says:

   Ja również dałam się w ten sposób oszukać, niestety moja naiwność i desperacja chęć wyprowadzenia się z mieszkania, w którym obecnie się znajduję uśpiły moją czujność i 3 tyś poszły w świat. Sprawę zgłosiłam dziś na policji, liczę, że uda się odzyskać pieniądze. Czy zgłosiła Pani swoją sprawę na policji ?

 34. Doris Elfriede says:

  Nastepna ofiara. Mieszkanie oferowane w Olsztynie. Jestem juz stara, ale jeszcze nie madra. Niestety. Mimo dziwnych rzeczy placilam poniewaz oferta po prostu zbyt dobra :-(

 35. Doris says:

  Mieszkanie w Olsztynie. Sam sposób. od poczatku nawet sama pysalam, ze to wszystko brzmialo zbyt piekne, by bylo prawdziwe. Mimo to sprobowalam. Placilam mimo szereg dziwnosci. Co zrobic? Zglosic na policje? Juz tak wielu ludzi! Czy nikt nie ma pomyslu jak znalezc i powstrzymac ich? Przez OLX? Przez Airbnb? Musza ostrzegac! Czy nie? Ja nie znam mozliwych dróg, bo nie jestem Polki. To niemozliwe, zeby to trwalo i trwalo.

 36. Elza says:

  Andrea Melzer grasuje również w Gliwicach :( na razie odpisałam na jedną wiadomość, ale 850 PLN ze wszystkim to byłby jakiś cud nad Kłodnicą. Uważajcie na siebie :)

 37. Elza says:

  Ktoś taki jak Andrea Melzer grasuje również w Gliwicach :( na razie odpisałam na jedną wiadomość, ale 850 PLN ze wszystkim to byłby jakiś cud nad Kłodnicą. Uważajcie na siebie :)

 38. Zuzanna says:

  Na szczęście zawsze byłam czujna. Jak tylko przeczytałam że kwota wynajmu zawiera już w sobie czynsz i wszystkie opłaty to wiedziałam że coś jest nie tak, a jak już doszła propozycja zapłaty przez Airbnb to już byłam pewna. Wyszukałam i trafiłam na ten post. Poniżej podsyłam wiadomości jakie dostałam by algorytm google pokazał ten post kolejnym osobą które będą wyszukiwać. Bądźcie czujni!

  Wiadomość 1:
  Hello there,

  Nie mówię po polsku, całe życie mieszkałem w Niemcy. Jeśli to możliwe, prosimy o odpowiedź w języku angielskim. Jeśli nie mówisz po angielsku, daj mi znać, a ja przetłumaczę mój email na język polski.

  My name is Andrea Melzer, I’m 53 years old and I’m looking to rent my flat located in: Poznan, ul. Mieczyslawa Niedzialkowskiego

  The monthly rent is PLN 970 and it includes all additional costs (water, electricity, internet, administrative fees etc.)

  I’m sorry for my late reply.The apartment is inherited from my grand-parents who lived in Poland. Now the apartment is empty and i want to rent it. The apartment it is available to rent it right away, quiet, has all the facilities and aids: TV, parking, air conditioning, high speed internet, pets are allowed as long as you clean after them. The apartment is available indefinitely so you can stay as long as you want. It is close to public transportation, schools, cafes and other facilities.

  I’m asking for a security deposit (Kaucja) equal with 2 months rent because as you can saw in the pictures my apartment is finished to high standards. The security deposit will be refunded at the end of the contract in full.
  The apartment is equipped with all necessary equipment and devices.
  I would like to know how many people will live in the apartment and
  also how long do you intend to rent the apartment for?

  Thank you for your interest and look forward to future cooperation and friendship.

  Looking forward for your answer.
  Andrea Melzer”

  Wiadomość 2:
  'Thank you for your quick reply.

  The apartment is available for rent for long time period,you choose the rental period.
  At this moment I am not there as i told you and can not be present to deal face to face because of the actual Cornonavirus situation,i prefer not to travel now. This won’t affect you at all. I can make arrangements to rent the apartment through Airbnb which is an international company dealing specifically in rentals apartments. I hope you are familiar with Airbnb , but if not i’ll explain you how it works. You need to book the apartment through airbnb .After booking is complete airbnb will contact you to set a date that suits you to visit the apartment and sign the contract. We use airbnb only this time so we can be both protected.The apartment is available for rent for long time period,you choose the rental period.
  If you agree please give me this details:

  Your Full Name:
  Phone Number:
  Planned duration of stay:
  Total number of peoples who will be living there:
  Your address:

  After that i will contact airbnb to send you a notification with a preapproved booking on your name which is valid 24 hours.

  Thank you’

 39. Karol says:

  Cześć,
  Bardzo dziękuję za ten artykuł okazał się bardzo pomocny gdyż szukałem informacji bo znalazłem się w podobnej sytuacji, artykuł przekonał mnie że to oszustwo.
  Nawet zdjęcie osoby było takie samo

 40. Paulina says:

  Hej
  Ja również dostałam taką wiadomość – tym razem od pani Helen Wiest… na szczęście moja czujność na takie dziwne maile jest wysoka i od razu wygooglowalam „panią”. Poniżej wiadomość jaką otrzymałam:

  Hello there,

  Nie mówię po polsku, całe życie mieszkałem w Niemcy. Jeśli to możliwe, prosimy o odpowiedź w języku angielskim. Jeśli nie mówisz po angielsku, daj mi znać, a ja przetłumaczę mój email na język polski.

  My name is Helen Wiest, I’m 60 years old and I’m looking to rent my flat

  The monthly rent is PLN 800 and it includes all the utilities.

  About the apartment, I`m the owner.My daughter Karina lived in the city for 3 years and I bought it for her to rent it as a rental business for her. Now Karina is back in Germany so we decided to rent it for long term.

  I’m asking for a security deposit (Kaucja) equal with 2 months rent because as you can saw in the pictures my apartment is finished to high standards. The security deposit will be refunded at the end of the contract in full.
  The apartment is equipped with all necessary equipment and devices.
  I would like to know how many people will live in the apartment and also how long do you intend to rent the apartment for?

  Looking forward for your answer.

  Helen Wiest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.