Muzeum Morskie w Lizbonie

muzeum-morskie
           
dom-henrique
           
stara mapa
           
muzeum-morskie-lizbona-portugalia
           
statki-portugalia
           
stary-kompas
           
pepper-wreck
           
kabina-krolewska
           
muzeum-lizbona-morze
           
portugalia-muzeum
           
muzeum-morskie-lizbona
           
lizbona-muzeum
           

Piękne muzeum w manuelińskim klasztorze przedstawia nieznaną w Polsce historię portugalskiej żeglugi i odkryć.

W Portugalii uderzający jest fakt, że to państwo mocno związane jest z oceanem: ulice noszą imiona żeglarzy, zabytki mają zdobienia nawiązujące do ryb i egzotycznych zwierząt, można nawet znaleźć pomniki legendarnych stworów morskich. Tak głęboko zakorzeniona tradycja żeglarska była dla mnie czymś niezwykłym.

Część jej historii można podziwiać w Muzeum Morskim w Lizbonie. W skrzydle klasztoru Jeronimos znajdziemy m.in. stare przyrządy nawigacyjne, modele statków (od średniowiecznych fregat po bardzo współczesne łodzie wojskowe) czy prawdziwą kabinę królewską z okrętu. W drugim budynku muzeum (należy do niego przejść na zewnątrz obok wejścia do Planetarium, trzeba drugi raz pokazać bilety) znajdziemy natomiast prawdziwe statki. Są tam w większości niewielkie żaglówki oraz gondole używane przez rodzinę królewską, jak również hydroplany.

    pepper-wreck

Dla mnie największą ciekawostką były przedmioty wyłowione z wraku statku Nossa Senhora dos Martires, zwanego „pieprzowym wrakiem” ponieważ jego ładunkiem był przede wszystkim pieprz (fotografia po prawej). W drugim budynku moją uwagę zwróciła barka królewska (to ta z mnóstwem wioseł) zbudowana w 1778 roku a ostatni raz używana przez… obecną królową Brytyjską w 1957. Moim zdaniem to jedno z ciekawszych muzeów Lizbony które dobrze przybliża historię „związku” Portugalii z oceanem.

Informacje praktyczne:

Adres: Praca do Imperio, Belem, Lizbona – po lewej stronie od wejścia do Klasztoru Jeronimos.
Godziny otwarcia: 1 październik do 30 kwietnia – 10:00 do 17:00; przez resztę roku 10:00 do 18:00 (wejścia do godziny 17:30)
Cena: 6 euro. Dzieci, studenci i emeryci: 3 euro.

Proszę nie promuj swoich linków w komentarzach, dzięki!

  • Byłam w tym muzeum, ale muszę powiedzieć że trochę się zawiodłam. Biorąc pod uwagę morską historię tego kraju, spodziewałam się czegoś więcej. Zdecydowanie bardziej podobało mi się muzeum morskie w Amsterdamie ;)

    • Nie byłam w tym muzeum w Amsterdamie, ale wobec tego wpadnę na pewno bo to w Lizbonie mi się bardzo podobało :D

      • Jezeli podobalo ci sie to w Lizbonie, to tym w Amsterdamie bedziesz zachwycona ;)