M

Miradouros w Lizbonie – tarasy z widokiem na miasto

Dzięki swojemu położeniu na siedmiu wzgórzach, Lizbona obfituje w tarasy widokowe z których oglądać można panoramy miasta. Chodź ze mną na wycieczkę po miradouros w stolicy Portugalii.

Over seven hills, which are as many points of observation whence the most magnificent panoramas may be enjoyed, the vast irregular and many-coloured mass of houses that constitute Lisbon is scattered.

Tak najsłynniejszy portugalski pisarz Fernando Pessoa opisywał Lizbonę: przez pryzmat jej cudownych pejzaży roztaczających się z legendarnych siedmiu wzgórz. Tak też możemy oglądać do dziś stolicę Portugalii – przemieszczając się między jej tarasami widokowymi i oglądając miasto ciągle z innej perspektywy. Zobacz najpiękniejsze pejzaże Lizbony!


Miradouro das Portas do Sol

Najsłynniejszy chyba taras na którym każdego dnia powstają zdjęcia-pocztówki z Lizbony. Widok z Portas do Sol roztacza się na białe mury i czerwone dachy Lizbony, a całość cudownie kontrastuje z niebieską rzeką Tejo. Praktycznie zawsze można tam posłuchać koncertu gitarowego wykonywanego przez jednego z legendarnych gitarzystów.

Miradouro de Santa Luzia

Taras-altana bardzo blisko Portas do Sol, z białymi kolumnami i nakryty winoroślami. Mój ulubiony, chociaż zazwyczaj jest tam dość tłoczno. Poza sezonem idealny na romantyczną randkę.

Zamek Świętego Jerzego (Sao Jorge)

Podczas odwiedzania zamku Świętego Jerzego możesz cały czas liczyć na piękne widoki na Lizbonę. Widać stamtąd najpopularniejsze zabytki w centrum miasta (na przykład Praca do Comercio, Convento Carmo czy plac Rossio), warto też docenić obronną rolę tego zamku.

Miradouro de Sao Pedro de Alcantara

Turyści uwielbiają ten taras za panoramę zamku oraz niedawno odnowiony niższy poziom, gdzie zawsze jest miejsce by odpocząć po intensywnym zwiedzaniu Lizbony. Znajduje się tuż koło kolejki Gloria kursującej między Bairro Alto i placem Restauradores.

Miradouro de Santa Catarina

Cechą charakterystyczną tego tarasu jest znajdująca się przy nim rzeźba Adamastora – mitycznego potwora morskiego którego można spotkać też w Pałacu Pena. Widok z Santa Catarina jest przede wszystkim na rzekę Tejo (Tagus) oraz port w Lizbonie.

Miradouro da Graca + Senhora do Monte

Niedaleko od siebie znajdują się dwa rzadziej odwiedzane, ale bardzo ciekawe tarasy: da Graca przy kościele o tej samej nazwie oraz Senhora do Monte. Na tym pierwszym można wypić popołudniową kawę z bliskim widokiem na zamek św. Jerzego, a na tym drugim spędzić spokojny wieczór z daleka od turystów.

Parque Eduardo VII

Nie jest taki jak reszta powyższych miradouros, ale warto się tam przejść dla żywopłotów oraz pięknego widoku na miasto oraz rzekę Tejo. Park jest przyjemnym miejscem do pikniku na trawie, a w lecie warto wpaść do pobliskiego Estufa Fria, czyli palmiarni.


KategoriePortugalia
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. malgosya says:

    Uwielbiam trasy widokowe po Lizbonie. Moim ulubionym miejscem jest ogród na Zamku Św. Jerzego zwłaszcza z dodatkową atrakcją – w czerwcu organizowane są milongi na Zamku. Tango z widokiem na Lizbonę – cudo

  2. An Z says:

    Aktualnie miradouro de Santa Luzia w totalnym remoncie :(
    A Pedro Alcantara częściowo zamknięty i widok przysłonięty przez kilka dźwigów… W ogóle w krajobrazie Lizbony pierwsze co się rzuca w oczy, to mnóstwo dźwigów psujących widoki i zdjęcia z miradouro :(

    1. Hm, Luzia już od wielu lat domagał się remontu bo widok piękny, ale sam taras w opłakanym stanie… Myślę, że Lizbona się zaczęła remontować bo coraz więcej turystów, miasto miało naprawdę zniszczone miejsca więc dobrze, że robią z tym porządek :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *