Tanie połączenia lotnicze z Mediolanem kuszą, ale czy cena na miejscu nie odbije się zbyt mocno na naszym budżecie? Sprawdzam ile kosztuje weekend w słynnym włoskim mieście.
Dojazd
Tanie loty do Mediolanu-Bergamo są jednym z głównych powodów dla których mnóstwo Polaków odwiedza tę część Włoch. Często widuję na stronach tanich linii połączenia za nawet 20 złotych w jedną stronę. Jeśli nie chcesz czekać na takie okazje, to i tak bilety można spokojnie kupić z miesięcznym wyprzedzeniem za około 100 złotych w jedną stronę w Ryanair czy Wizzair.
Dojazd z lotniska do centrum
Większość busów z Bergamo kosztuje koło 5 euro w jedną stronę, najtańsze są Terravision – przy wcześniejszej rezerwacji kosztują 4 euro. Do dworca Milano Centrale jedzie się z lotniska w Bergamo godzinę, koszt taksówki jest bardzo wysoki ponieważ do pokonania jest pięćdziesiąt kilometrów.
Zakwaterowanie
Pamiętaj o rezerwacji hotelu dużo przed wyjazdem. Mediolan jest trzecim najpopularniejszym wśród turystów miastem Włoch i miejsca noclegowe bardzo szybko się kończą. Tak jak w większości miast, najtaniej jest spać daleko od centrum. Największy tłok jest w lecie i znalezienie wtedy dobrego hotelu graniczy z cudem.
Wszystkie hotele na poniższej liście mają bardzo wysokie oceny (powyżej 7) i wybrałam je specjalnie dla Ciebie :) Ceny niestety mogą się różnić w zależności od daty, często hotele podnoszą stawki gdy widzą wzrost zainteresowania. Jeszcze raz chciałabym pokreślić konieczność wczesnej rezerwacji, było mi ciężko znaleźć miejsca nawet z półrocznym wyprzedzeniem!
Wybrane przeze mnie noclegi w Mediolanie do 50 euro/noc:
Niestety, wybór hoteli w niskich cenach nie był zbyt duży i większość albo była naprawdę droga, albo bardzo daleko od miasta. Jeśli jednak decyzję o wyjeździe podejmiecie dużo wcześniej, to da się upolować sporo niższe ceny.
Wybrane przeze mnie noclegi w Mediolanie powyżej 50 euro/noc:
Szukaj najlepszych hoteli w MEDIOLANIE!
Najwięcej hoteli w Mediolanie jest w przedziale 100-150 euro, ale średnio zapłacimy od 50 do 100 euro. Fajną opcją którą rekomendowało naprawdę sporo Czytelników jest… mieszkanie w Bergamo. Serio, to miasto koło lotniska jest jest przepiękne, bardzo warte zwiedzenia i pokoje dwuosobowe w przyzwoitych hotelach zaczynają się tam od 40 euro.
AirBnb
Średnia cena w AirBnb w Mediolanie to ponad 80 euro. Pokój w mieszkaniu dzielonym z właścicielami można jednak znaleźć już od 25 euro za noc, całe mieszkanie 2-osobowe można znaleźć już za 60 euro (za dwie osoby). Warto również poszukać mieszkań kilkuosobowych, zwłaszcza jeśli wybieracie się do Mediolanu większą grupą. Nie zapomnijcie też, że klikając w ten link dostajecie zniżkę 20 dolarów na pierwszą rezerwację!
Poruszanie się po mieście
Transport publiczny
O ile nie zamieszkasz w ścisłym centrum, trzeba będzie dojeżdżać do najważniejszych zabytków w mieście. Ja wybrałam mieszkanie w dzielnicy Loreto i choć bardzo lubię chodzić, było mi ciężko pokonywać osiem kilometrów do centrum i z powrotem.
Jeden bilet kosztuje 1,50 euro. Jest ważny przez 90 minut w autobusie i trolejbusie, ale tylko na jeden przejazd metrem lub pociągiem podmiejskim Suburbana (mapka tych połączeń tutaj). Dostępne są też bilety czasowe, 24 i 72 godzinne. Wszystkie rodzaje biletów oraz zasady korzystania z nich można znaleźć tu. WAŻNE: jeśli masz dużą walizkę, musisz kupić dodatkowy bilet na bagaż.
Bilety na transport publiczny dostępne są w automatach na stacjach metra.
Samochód
Nie wynajmowałam samochodu w Mediolanie, ale szczerze nie polecam tego robić. Miasto jest wiecznie zakorkowane i nieprzejezdne, nawet jeśli jedziesz z Polski to najlepiej zostawić auto na parkingu daleko od centrum i dojechać metrem.
Taksówki
Średnia cena taksówek to 1,50 euro za kilometr (w strefie, w dzień), za wejście płaci się 5 euro.
MilanoCard
Nie korzystam nigdy z turystycznych kart, ale ta w Mediolanie jest w bardzo przystępnej cenie 7 euro za dzień. Oprócz darmowego transportu oferuje też darmowe wejścia lub zniżki do zabytków i muzeów – więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie MilanoCard.
Jedzenie
Śniadanie
Włoskie śniadanie to zazwyczaj espresso + mały rogalik. Ceny w Mediolanie nie różnią się specjalnie od tych w całych Włoszech i za taki zestaw zapłacimy 2-3 euro w dowolnej knajpie. Na pewno nie będziesz mieć też problemów ze znalezieniem kawiarni ;)
Lunch
Często w Mediolanie jedliśmy na lunch piadinę w Pascoli Piadineria Artigianale, czyli przekąskę z pomidorami, serem i innymi dodatkami zawiniętymi w duży placek podobny do tortilli. Piadina jest też dostępna w innych miejscach w Mediolanie (i w całych Włoszech) i kosztuje koło 4-5 euro. Można też kupić pizzę na plastry czy tosty, głód na pewno nam nie grozi, a ceny nie są przesadzone.
Obiad/Kolacja
Ceny posiłków w restauracjach w Mediolanie są prawie takie same, jak wszędzie we Włoszech. Nawet w ścisłym centrum, w restauracji Obica Duomo z widokiem na katedrę zapłaciliśmy średnio za jedną pizzę 14 euro. W lepszej restauracji, np. Andry cena wzrasta do 15-16 euro, nie widziałam jednak nigdy droższej pizzy niż 20 euro. Do cen w menu trzeba też w większości restauracji doliczyć tzw. coperto, czyli opłatę za nakrycie stołu, chleb, obsługę kelnera itd. Kosztuje to 2-3 euro za osobę i nie można zrezygnować z tego dodatku np. nie spożywając chleba.
Zakupy w supermarketach
We Włoszech nie tylko w restauracjach można znaleźć świetnej jakości jedzenie. W dowolnym sklepie kupimy fantastyczną szynkę, pyszne sery, pomidory, oliwki, makarony, wino i inne warte uwagi przysmaki. Jeśli masz dostęp do kuchni (na przykład w AirBnb), bardzo polecam gotowanie sobie samemu, ze składników we Włoskich sklepach można łatwo wyczarować przepyszne jedzenie.
Przykładowe ceny w sklepach:
Duża bułeczka ciabatta: 0,40 euro
Ser świetnej jakości: 1,50 euro (0,1 kilograma)
Mleko: 1,20 euro (litr)
Kilogram pomidorów: 2,30 euro
Kilogram pomarańczy: 1,70 euro
Zwiedzanie
Tak jak pisałam w poprzednim poście, w Mediolanie nie ma wielu atrakcji – na szczęście, bo wejściówki do nich są dość drogie. Oto ceny wstępu do najważniejszych zabytków:
- Duomo di Milano – Duomo pass oferujący wstęp na dach katedry, do środka, do muzeum, do kościoła San Gottardo in Corte i do części archeologicznej: 15 euro (8 euro ulgowy). Samo wejście pieszo na dach katedry: 8 euro.
- Zamek Sforza oraz wszystkie muzea w zamku (w tym Pietà Rondanini, ostatnie dzieło Michała Anioła): 5 euro.
- Santa Maria delle Grazie i zwiedzanie Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci: 6,50 euro
- La Scala i zwiedzanie muzeum teatru: 7 euro
- Pinacoteca Brera – jedno z najlepszych muzeów w Mediolanie: 10 euro
Ile kosztuje weekend w Mediolanie?
Chociaż niskie ceny biletów lotniczych do Mediolanu są kuszące, kwota jaką wydamy już na miejscu niestety może być bardzo wysoka. Priorytetem w planowaniu wyjazdu do Mediolanu jest znalezienie taniego i dobrego hotelu – zrób rezerwację nawet kilka miesięcy wcześniej, bo zostaną tylko najdroższe pokoje złej jakości. Koszt weekendu w Mediolanie:
Ekstremalnie oszczędni zapłacą koło 110 euro lub mniej. Nocleg będzie wtedy w jednym z najtańszych hosteli, daleko od centrum.
Średnia cena z noclegiem w dobrym hotelu, jedzenie w nie-najtańszych restauracjach i intensywne zwiedzanie to wydatek 200 euro.
Trudno powiedzieć jaka jest górna granica wydatków na zwiedzanie Mediolanu, noclegi w hotelach i ceny posiłków w restauracjach mogą tam osiągnąć astronomicznych kwoty.
Są to ceny za jedną osobę za dwa dni, bez lotu do Mediolanu. Nie doliczałam też pamiątek, zakupów i innych drobnych wydatków.
Dalej jestem przekonana co do tego, że nie warto jechać do Mediolanu. Miasto jest przepełnione i nie ma wielu ciekawych atrakcji, a ceny noclegów są bardzo wysokie. Zdecydowanie lepiej jechać do mniejszego miasteczka w północnych Włoszech.
W nawiązaniu do ostatnich postów, napiszę, że Mediolan wspominam bardzo miło, chociaż nie widzę sensu by spędzać tam więcej niż kilka dni.
Uliczni 'sprzedawcy’ to faktycznie zmora, niestety nie tylko w Mediolanie. Chyba bardziej doświadczyłam tego nagabywania w Paryżu, zdecydowanie powinno się coś z tym zrobić:/
Piękne zdjęcie z tramwajem:)
No jasne, są gorsze miasta na świecie niż Mediolan, po prostu nie sądzę, że akurat tam warto spędzić długo wyczekiwany urlop ;) Jeden-dwa dni ok, ale więcej po prostu nie ma po co. W Paryżu też jest problem ze sprzedawcami to prawda, chyba wszędzie jest już teraz…
Na końcu kwietnia wraz ze znajomymi wybraliśmy się w podróż do Rzymu, zwiedzając po drodze kilka włoskich miast, między innymi Mediolan. Nocleg znaleźliśmy za 40 zł za osobę za noc w nie najgorszym hotelu jednogwiazdkowym (Diablo), blisko centrum ze śniadaniem (tak jak wspomniałaś rogalik z kawką). Parking mieliśmy za darmo. Wydaliśmy niespełna 100 zł za dwudniowy pobyt w Mediolanie ze zwiedzaniem, ale bez płacenia za wstępy do muzeum. Jeśli się chce – można naprawdę tanio zwiedzić to miasto. Jesteśmy studentami, więc nie wymagamy od podróży luksusów. PS zdjęcie z Dolce&Gabbana jest świetne!
Spedzilem prawie 5 najlepszych lat w tym miescie i powiem ze zawsze chetnie tam wracam. Np w tym roku w lipcu na urlop wybralem sie wraz z rodzina do Milano. I naprawde jest tam co zwiedzac. Pozdrawiam