Kiedy byłam nastolatką i wracałam do domu ze szkoły, moja babcia już przy progu mówiła do mnie „idź się ucz”. Codziennie słyszałam te słowa kilka razy i chyba nie muszę pisać, jak bardzo mnie irytowały. Ale teraz, ponad dziesięć lat później, widzę jak duży też miały na mnie wpływ. Dosłownie cały czas uczę się czegoś nowego, ciągle mam nowe hobby – i w końcu uczenie się sprawia mi przyjemność.
Teraz mamy wszyscy trochę więcej czasu, więc postanowiłam podzielić się z Wami stronami do nauki… wszystkiego. Naprawdę dużej ilości rzeczy. Linki są do stron i aplikacji przede wszystkim po angielsku, ale to nie jest skomplikowany podręcznikowy angielski, tylko bardzo prosty bo skierowany też do osób zza granicy. Część z kursów i stron jest płatna, a część nie. W sumie jak patrzę na listę, to prawie ze wszystkich w którymś momencie korzystałam, więc to pewnie dużo o mnie mówi. Lecimy!
Strony, na których można się nauczyć wszystkiego
- Youtube – wiem, że to tak strasznie banalny wybór na początek tej listy, ale zanim szukam gdzie indziej, sprawdzam Youtube. Nieważne czego chcę się nauczyć, zawsze znajdzie się jakiś kanał w przystępny sposób tłumaczący dane zagadnienie, albo przynajmniej wprowadzający mnie w temat. Szczególnie fajnie się uczyć umiejętności „miękkich” typu szycie, malowanie, gotowanie… Poszukajcie też lekcji po polsku.
- Skillshare – nieco się obawiam polecać Skillshare bo poziom jest bardzo różny, ale generalnie jest to platforma zbierająca filmiki do nauki różnych umiejętności. By mieć dostęp do wszystkich kursów, trzeba wykupić abonament.
- Udemy – ogromny wybór różnego rodzaju kursów, od marketingu przez muzykę do tresowania psa. Ceny różne i często zmieniają się w przeciągu kilku dni.
- Highbrow – bardzo ciekawy pomysł. Wybiera się temat, a potem przez dziesięć dni dostaje na skrzynkę mailową krótkie lekcje. To świetny sposób, by codziennie uczyć się czegoś nowego.
Kursy uniwersyteckie
- Coursera – darmowe kursy prowadzone przez uniwersytety i znane firmy z całego świata. Za dodatkową (sporą) dopłatą na Coursera można zdać egzaminy i zdobyć oficjalny stopień naukowy. Kursy biznesu, marketingu, programowania, sztuki i wiele, wiele innych.
- EdX – kursy online prowadzone przez uniwersytety: programowanie, biznes, finanse, inżynieria, języki. Tu również można uzyskać stopień naukowy za dodatkową opłatą.
- Alison – darmowe kursy nauki na poziomie uniwersyteckim, a nawet wyżej. Ogromny wybór kursów: HR, praca z dziećmi, psychologia, matematyka…
- Khan Academy – strona non-profit aktualnie głównie skierowana do uczniów szkół, ale można też znaleźć lekcje na poziomie uniwersyteckim. Historia, matematyka, biologia, sztuka… Wybór jest ogromny, część lekcji jest po polsku.
Zdobywanie nowych kwalifikacji i kursy dla profesjonalistów
- Lynda.com – legendarne kursy do nauki programowania, ilustracji i dizajnu. Pierwszy miesiąc za darmo.
- Hubspot Academy – darmowe i profesjonalne lekcje strategii, marketingu czy SEO, prowadzone przez ekspertów. Wszystkie ich lekcję są bardzo wysokiej jakości.
- LinkedIn Learning – platforma LinkedIn do nauki i doskonalenia umiejętności przydatnych w pracy. Świetne źródło wiedzy dla osób, które chcą nieco podwyższyć swoje kwalifikacje. Pierwszy miesiąc za darmo.
- Google Internetowe Rewolucje – bardzo przydatne kursy dla osób prowadzących małe biznesy, ale też dla osób interesujących się samorozwojem. Wiele lekcji o skutecznym korzystaniu z narzędzi Google.
- Platzi – kursy przede wszystkim marketingowe i biznesowe, za darmo.
- Masterclass – zaawansowane lekcje prowadzone przez specjalistów, ale też po prostu znane osoby. Można się uczyć gotowania od Gordona Ramsaya, pisania książek od Margaret Atwood, szachód od Garry’ego Kasparova, gitary od Toma Morello i aktorstwa od Natalie Portman. Różne tematy i różne poziomy lekcji, ale wszystkie płatne lub na abonament.
- CreativeLive – lekcje i kursy dla profesjonalistów z dziedzin kreatywnych. Można się uczyć fotografii, kaligrafii, a nawet kompozycji muzyki. Platforma jest na subskrypcję.
Nauka programowania
- Codecademy – ogromna platforma do nauki programowania. Można się uczyć różnych języków programowania i różnych zastosowań tych języków. Od kursów bardzo podstawowych do zaawansowanych. Część kursów za darmo, część płatna.
- Udacity – platforma założona przez wykładowców Stanford, pozwalająca na naukę programowania na prawdziwych przykładach. Lekcje są darmowe.
- Dash – darmowa platforma do nauki kodowania stron internetowych, oferująca języki HTML5, CSS3, Javascript.
- DataMonkey – świetne kursy do nauki analizy danych.
- Treehouse – praktyczna nauka programowania, na prawdziwych przykładach.
- Pluralsight – kursy i lekcje dotyczące różnych technologii. Aktualnie (w związku z wirusem) wszystko jest za darmo.
- General Assembly – nauka kodowania, marketingu, analizy danych itd. Jest to opcja zdecydowanie z tych droższych, ale za to lekcje są prowadzonych przez osoby ze znanych firm i uczą na prawdziwych, przydatnych przykładach.
Nauka języka
- Duolingo – jestem wielką fanką Duolingo, bo po prostu nauka języków jest na tej platformie… fajna. Aktualnie po polsku są dostępne kursy angielskiego, ale jeśli choć trochę znacie angielski to Duolingo ma ogromny wybór różnych języków. Platforma jest darmowa.
- Lingvist – strona do szybkiej nauki słówek w obcych językach i poszerzenia zakresu swojego słownictwa. W czasie kwarantanny wszystko jest za darmo.
- Memrise – szybko uczy przydatnych wyrażeń w obcym języku na podstawie nagrań native speakerów.
- Drops – nietypowy pomysł: nauka języka tylko przez pięć minut dziennie. Małymi krokami dociera się do świetnych rezultatów.
- Elsa – aplikacja służąca do doskonalenia swojej angielskiej wymowy i akcentu.
- Babadum – interaktywna gra pozwalająca na ćwiczenie słówek.
Nowe hobby
- Szeroki Kadr – wspaniałe i darmowe źródło fotograficznej wiedzy, po polsku. Szeroki Kadr towarzyszył mi od samego początku nauki fotografii.
- CreativeBug – bardzo ciekawe lekcje nowych umiejętności, takich jak szycie, wyszywanie, ceramika, robienie na drutach i wiele innych.
- Domestika – ostatnio odkryłam tę stronę i jej przeciekawe, profesjonalne kursy. Prowadzone przez artystów z Ameryki Południowej i tłumaczone na angielski, na Domestika można się nauczyć zarówno podstaw malowania, jak i obsługi programów graficznych czy nawet prowadzenia biznesu kreatywnego. Kursy są płatne, często jednak są duże promocje.
- Yousician – strona do nauki gry na pianinie, gitarze, basie, ukulele ale też… śpiewu. Mój brat właśnie uczy się grać na gitarze i świetnie mu idzie.
- Simply Piano – zawsze chciałam się nauczyć gry na pianinie, więc teraz korzystam z tej aplikacji do nauki!
Mam wrażenie, że w tym poście jest więcej niż zazwyczaj anglicyzmów za co przepraszam – niezbyt dobrze umiem tłumaczyć na polski treści, które czytam po angielsku. Może tego się powinnam nauczyć! ;) W każdym razie, dajcie znać która z powyższych stron i aplikacji Wam się przyda, albo czy znacie coś, czego tu nie wymieniłam. Ściskam mocno i trzymam kciuki!
Dziękuje Aleksandro ;) Korzystam i uczę się w okresie pandemii.
Hej, fantastyczny zbiór w jednym miejscu, dzięki! Bardzo doceniam i zabieram się za naukę :)
Super, bardzo się cieszę i życzę powodzenia! :)
Ja zawsze uczę się na Udemy, chociaż wiele kursów prowadzą Hindusi, których czasami jest ciężko zrozumieć.
Przyznam, że do tej pory moimi głównymi źródłami nauki były e-booki oraz kursy kupione od konkretnych osób, więc tym chętniej sprawdzę strony, które poleciłaś. Dzięki za zebranie tego wszystkiego w jednym miejscu:)
kursy od konkretnych osób też są super jeśli są to ludzie których znam, cenię i wiem że warto :) Super, że zbiór Ci się podobał! :)
Zapisuję do ulubionych! Choć liczę, że to nie będzie tyle! :D Czytając was uświadomiłam sobie jak wiele jest miejsc w sieci z darmową (albo prawie darmową wiedzą) dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wiem, że to straszne generalizowanie, ale gdy tak sobie o tym pomyśle, to serio nie wiem że ludzie narzekają na słabe prace. Przecież to raz dwa zacząć jakiś kurs i się przebranżowić. Sama znam kilku szaleńców, którzy dzięki kursom online zaczęli programować.
Ja również znam osobiście wiele osób, które zostały programistami po takich kursach online :)
Tak przy okazji, jestem Aleksandra i jestem jedyną osobą, która prowadzi bloga :D Pozdrawiam i ściskam!
Wielkie Dzieki! Ten wpis to kopalnia wiedzy i rozrywki. Podziekowania raz jeszcze!
Świetna lista stron do nauki! Chociaż większość z nich znam, to zawsze dobrze mieć przypomnienie, gdzie można poszukać inspiracji i nowych umiejętności. Przyznaję, że niektóre z platform jak Skillshare czy Masterclass są dość drogie, ale warto czasem zainwestować w siebie i swój rozwój. Może warto też polecić jakieś darmowe aplikacje mobilne, które w prosty sposób pozwalają nauczyć się np. języków obcych czy obsługi różnych programów. W sumie nie da się ukryć, że dzisiejsze technologie ułatwiają niesamowicie zdobywanie nowej wiedzy. Jedyne, co mnie zastanawia, to czy część osób nie przesadza czasem z tym ciągłym poszukiwaniem nowych umiejętności kosztem faktycznego ich opanowania. W końcu lepiej jest rozwijać do perfekcji kilka najważniejszych kompetencji niż być po trochu ekspertem od wszystkiego. Ale generalnie – bardzo przydatna lista, świetna robota!