Symbol portugalskiego Wieku Odkryć zbudowany w miejscu, skąd odpływały statki na wyprawy i szlaki handlowe.

Pierwszy, tymczasowy Pomnik Odkrywców (Padrao dos Descobrimentos) został otwarty podczas wystawy światowej w 1940 roku ale został zniszczony trzy lata później. Pomysł jednak tak bardzo się spodobał rządowi Lizbony, że postanowiono wybudować „właściwy” pomnik. Wyrzeźbiony z różowego marmuru z Sintry i przedstawiający w wyidealizowany sposób portugalskie odkrycia pomnik otwarto w 1960 roku.

Mająca przypominać statek 52-metrowa budowla przy rzece Tagus otoczona jest 33 ogromnymi postaciami odkrywców, kartografów, artystów, misjonarzy itd. Na samym przodzie stoi Henryk Żeglarz, uważany za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego. Natomiast u stóp pomnika znajduje się sprezentowana przez RPA marmurowa mozaika-mapa świata z zaznaczonymi szlakami portugalskich żeglarzy.

Na górę Pomnika Odkrywców można wejść lub wjechać windą (kosztuje to 4 euro), w środku są również sale wykładowe.

KategoriePortugalia
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Asia Gorgolewska says:

    Niestety pomnik jest aktualnie remontowany i cały obstawiony rusztowaniami. Mimo wszystko warto go zobaczyć, wejście na górę otwarte :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.