J

Jak poradzić sobie z kryzysem psychicznym?

O napisanie dzisiejszego artykułu poprosiłam Kamilę Paszelke z bloga Uważniej.pl – psycholożkę, koncentrującą się na psychologii rozwoju, emocji i rodziny. Kamila dzieli się spostrzeżeniami psychologa na temat odnajdywania wewnętrznej równowagi – nawet w czasie kryzysu.

Od pojawienia się koronawirusa w Polsce minęło już kilka miesięcy, podczas których wszyscy zostali zmuszeni do nauczenia się funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób wciąż jest to bardzo trudna sytuacja. Przestrzeganie różnego rodzaju obostrzeń i brak wpływu na to, co się dzieje, może powodować dyskomfort i kryzys psychiczny.

Największym atutem każdego kryzysu jest to, że się kiedyś skończy. I tak samo będzie z koronawirusem, choć nikt nie wie, kiedy sytuacja zostanie opanowana na tyle, że będziemy mogli wrócić do codziennego funkcjonowania jeszcze sprzed czasów pandemii. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć swój indywidualny sposób na poradzenie sobie z kryzysem psychicznym i na odnalezienie wewnętrznej równowagi.

Jak poradzić sobie z kryzysem psychicznym?

Po pierwsze – bądź blisko siebie

Dzięki temu znacznie łatwiej jest nazwać swoje emocje i znaleźć ich źródło. Niektóre z nich są bardzo trudne, ale wszystkie są ważne. Warto pozwolić sobie na odczuwanie smutku, strachu czy bezradności, których doświadcza się w danej chwili. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, aby zbyt długo nie pogrążać się w tych trudnych emocjach. Ponadto bardzo ważne podczas radzenia sobie z kryzysem psychicznym jest bycie dla siebie dobrym. Traktowanie siebie jak najlepszego przyjaciela jest pomocne w odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi.

Po drugie – sprawuj kontrolę i stwórz swoją rutynę

Poczucie sprawowania kontroli zmniejsza lęk, jednak istnieją takie sytuacje, na które nie mamy żadnego wpływu. I jedynymi sposobami na zapewnienie sobie poczucia kontroli podczas pandemii koronawirusa są np.: kontrolowanie częstotliwości mycia rąk, noszenie maseczek czy też zachowanie odstępu w przestrzeniach publicznych. Stworzenie codziennej rutyny daje nie tylko poczucie sprawowania kontroli, ale również poczucie celu. Różnorodne aktywności – praca, obowiązki, relaks, aktywność fizyczna – to jest właśnie to, czego ludzki mózg potrzebuje.

Po trzecie – zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Form i sposobów na zadbanie o zdrowie psychiczne jest wiele. Wszystko zależy od tego, jakie czynności przynoszą ze sobą ulgę, działają odstresowująco oraz przywracają komfort psychiczny. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdza się aktywność fizyczna, nawet jeżeli miałby to być spacer w odosobnionym miejscu. Wśród pozostałych czynności można wymienić: rozmowę z kimś bliskim, relaksującą kąpiel, czas spędzony z książką, malowanie. Warto próbować różnych form, ponieważ u każdego może sprawdzić się coś zupełnie innego.

Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy, jest dla wielu osób trudna. Dlatego bardzo ważną rolę pełni nazywanie i przeżywanie swoich emocji. Najlepszą rzeczą, jaką możemy dla siebie zrobić w trudnych chwilach, jest samowspółczucie, bycie dla siebie dobrym i dbanie o swój komfort psychiczny.


O autorce

Nazywam się Kamila Anna Paszelke. Jestem psycholożką (SWPS w Warszawie/ WZ Sopot) oraz magistrem nauk społecznych o specjalności komunikacja społeczna (UAM w Poznaniu). Ukończyłam I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (SOS CTSR Sopot).

Swoje zainteresowania psychologiczne koncentruję przede wszystkim na takich dziedzinach jak: psychologii rozwoju, psychologii emocji oraz psychologii rodziny. Interesuję się tym, jak to, co dzieje się wokół nas wpływa na nasze zachowanie oraz emocje.

KategorieBez kategorii
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

  1. Irmina says:

    Oj tak, bycie dla siebie dobrym jest teraz ultra ważne, w końcu i tak rzeczywistość kopie nas po zadkach, więc nie ma co jeszcze dokładać własnych trzech groszy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *