Alfama – fascynująca dzielnica Lizbony

alfama-lizbona
alfama_dzielnica_lizbony
alfama_lizbona copy
lizbona_alfama_swieto
lizbona_antoni
lizbona_centrum
lizbona_katedra_se
lizbona_zolty_tramwaj
lizbona-dzielnica-alfama
lizbona_panteon

Turyści bardzo chętnie odwiedzają Alfamę, nie jest to jednak typowa „popularna” dzielnica jak w każdym innym mieście. To miejsce ma specyficzny klimat i tworzy niepowtarzalny organizm który od lat fascynuje i inspiruje.

To właśnie w Alfamie zaczęła się piękna Lizbona i to wyjątkowe miejsce dalej ma niesamowity średniowieczny urok który trudno znaleźć w innych miastach. W tej dzielnicy stromych, wąskich uliczek i małych placyków życie płynie jak na prowincji. Rozklekotane domki zamieszkują rdzenni mieszkańcy Lizbony, którzy znają się i pozdrawiają nawzajem. Najstarsi obserwują z okienek upływ czasu: zmieniające się rządy, losy swoich sąsiadów, a teraz turystów robiących zdjęcia ich wyjątkowej enklawie.

Z dzielnicą związany jest również święty-patron Lizbony, Antoni. Urodził się on właśnie w Alfamie i jego święto jest obchodzone co roku od 12 do 14 czerwca. Wtedy na ulicach miasta wystawiane są grille i stoiska z napojami, gdzie przez całe trzy dni spotykają się ludzie i odbywają huczne imprezy. Nad nimi powiewają kolorowe girlandy a w oknach wystawione są ołtarzyki dla świętego. Jeśli w tym czasie weźmie się ślub, związek będzie wyjątkowo udany – to dlatego w kościołach odbywają się masowe śluby setek par z całej Portugalii.


Choć oficjalnie fado powstało w dzielnicy Mouraria, jest ono nieodłącznie związane z Alfamą. Piosenkarzy i poetów inspirowały wąskie uliczki, średniowieczny, portowy klimat oraz zrujnowane budynki przypominające tylko o dawnej świetności. Warto zgubić się w labiryncie Alfamy, poczuć z bliska rytm życia jej mieszkańców i przenieść się w czasie o sto, dwieście – a nawet i więcej lat.


Niektóre zabytki w Alfamie:

  • Katedra Se – romańska katedra, najstarszy kościół Lizbony
  • Miradouro das Portas do Sol + Santa Luzia – piękne tarasy z widokiem na Alfamę i rzekę Tag.
  • Zamek Sao Jorge – tysiącletnia warownia Maurów, fantastyczne widoki na centrum Lizbony.
  • Panteon Narodowy – z cudowną kopułą górującą nad dzielnicą.
  • Muzeum Azulejos – cała historia sztuki dekoracji płytkami.

Polecam pojeździć po Alfamie żółtym lizbońskim tramwajem 28 odjeżdżającym z Martim Moniz – przejeżdża on przy najsłynniejszych zabytkach i pozwala dobrze się wczuć w klimat miasta.

Proszę nie promuj swoich linków w komentarzach, dzięki!

  • An Z

    wrześniowe światło i mniejsza liczba turystów zdecydowanie dodają Alfamie uroku, w lipcu była nie do zniesienia ;)