N

Na czym i jak oszczędzać w podróży – wielka lista stron i wskazówek

W jaki sposób planuję swoje wakacje? Gdzie szukam najlepszych połączeń, restauracji, hoteli? Zdradzam strony z których korzystam zawsze przed wyjazdem.

Oszczędzanie na dojazdach

Hitchwiki – baza wiedzy o autostopie. Od przydatnych wskazówek dotyczących stopowania, przez najlepsze miejsce na łapanie aut po najnowsze wiadomości dla „stopowiczów”.

Skyscanner.pl – wyszukiwarka najtańszych połączeń lotniczych. Skanuje wszystkie linie i biura turystyczne aby znaleźć najlepszą dla Ciebie trasę i cenę. Jeśli polujesz na tańsze bilety do jakiegoś miasta możesz ustawić sobie na nie alert i na Twój mail będą przychodziły nowe oferty.

Rome2Rio – odkryłam tę stronę planując powrót z Południowego Tyrolu i jestem zachwycona. Wpisujesz skąd startujesz, miejsce docelowe i datę, a Rome2Rio wyszukuje najwygodniejsze i najtańsze połączenia lotnicze, autobusowe, pociągowe itd. Niezastąpiony serwis jeśli nie robi Ci różnicy którędy jedziesz lub planujesz daleką trasę.

Tanie-loty, Mleczne Podróże, Loter – oczywiście jeśli szukacie świetnych cen biletów lotniczych, warto też obserwować liczne strony na Facebooku które na bieżąco wrzucają informacje o wszelkich promocjach. Dzięki szybkiej decyzji można łatwo „upolować” tanie bilety na podróż życia.

Ryanair, Wizzair, EasyJet – wielka trójka najtańszych europejskich linii lotniczych. Mimo plusów Skyscannera, zazwyczaj rezerwuję bilety bezpośrednio na ich stronach.
Wskazówka: szukaj biletów w trybie incognito (ctrl+shift+N w Chrome), bo przewoźnicy często zmieniają ceny jeśli często wchodzisz na ich stronę.
Wskazówka 2: im wcześniej decydujesz się na podróż, tym taniej! Tydzień przed odlotem ceny mogą być nawet o tysiąc (!) złotych wyższe niż kilka miesięcy wcześniej.

Koleo.pl – aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie najtańszych i najkrótszych połączeń kolejowych w Polsce. Szuka wśród wszystkich przewoźników w Polsce, u części można też bezpośrednio kupić bilety. Działa zarówno w przeglądarce, jak i w formie apki na telefon!

+ Poruszanie się po mieście

Kayak.pl – mega przydatny, wszechstronny „planer” podróży. Wyszukuję tam połączeń lotniczych, hoteli czy samochodów. Jest w tym dziale bo właśnie najbardziej polecam Kayak do wypożyczania samochodów za granicą, nigdzie nie widziałam tak dużego wyboru wypożyczalni i aut, a jednocześnie tak niskich cen.

Jakdojade.pl – wyszukiwarka połączeń transportem publicznym w polskich miastach. Moim zdaniem trochę zbyt dużo opcji a nie zawsze pokazuje optymalną trasę, ale i tak skutecznie pomaga się odnaleźć w obcym mieście.

Google Maps – najłatwiejszy sposób na wyszukiwanie tras za granicą, często niedoceniany. Uwielbiam to dzieło Google za dwie opcje: planowanie trasy samochodem (na żywo pokazuje gdzie są korki i aktualizuje czas dojazdu) oraz… transport publiczny dostępny w większości europejskich miast (wpisujemy start i cel, następnie zaznaczamy opcję „Transport Publiczny”). W Lizbonie nawet gdy jadę gdzieś dalej korzystam wyłącznie z Google Maps, który pokazuje gdzie są przystanki, w który autobus najwygodniej wsiąść i jaki będzie czas dojazdu.

Oficjalne aplikacje transportu publicznego – polecam zwłaszcza poza Europą, przewoźnicy w wielkich miastach w końcu idą „z duchem czasu” i produkują swoje oficjalne aplikacje do planowania podróży po mieście. Ściągnijcie sobie taką apkę przed wyjazdem i oszczędzajcie na czasie :)

Uber – jednych wkurza, innych oburza (w Portugalii ich strona jest zablokowana), ale przeciętnym podróżnikom ratuje portfel. Uber to aplikacja która umożliwia bardzo tanie podróżowanie taksówkami po dużych miastach Europy i Ameryki Północnej. Za przewóz płaci się od razu w aplikacji, więc nawet nie musimy pamiętać o wypłaceniu pieniędzy z bankomatu. Kosi konkurencję jak diabli, ale co zrobić skoro ich ceny są nawet dwa razy niższe niż przeciętna.

Oszczędzanie na noclegach

Najważniejsza zasada podczas rezerwacji noclegów – rezerwuj je przed czasem! Kupując miejsce w hotelu miesiąc przed wyjazdem możesz zapłacić nawet 100 złotych mniej za noc. Nie jedź też „na ślepo” tylko znajdź nocleg przez Internet – w 90% przypadków jest to wygodniejsze, łatwiejsze i skuteczniejsze rozwiązanie. Zaoszczędzisz pieniądze oraz czas na miejscu. Moje ulubione portale to:

Booking.com – nie wyobrażam sobie poszukiwań hotelu bez Booking. To ogromna sieć która w swojej ofercie ma miliony noclegów – od hosteli po pięciogwiazdkowce. Można tam sprawdzić opinie na temat naszego noclegu (nie ryzykuj z tymi które mają ocenę gorszą niż 7 na 10), w ciągu kilku minut zarezerwować i mieć z głowy szukanie kąta do spania.
Korzystanie z Booking.com jest bezpłatne oraz całkowicie bezpieczne – przeprowadzili miliony skutecznych rezerwacji, sama wielokrotnie korzystałam z tego serwisu (podając również numer karty) i nigdy nie miałam żadnych problemów. W hotelu miej przygotowany numer rezerwacji, chociaż najczęściej wystarczy tylko Twój dokument.
Wskazówka: wybierz hotel który ma darmowe anulowanie rezerwacji do 24 godzin przed przyjazdem. Poza sezonem hotele w ostatniej chwili obniżają ceny i trzy dni przed wyjazdem możesz mieć szansę zmienić nocleg na korzystniejszy.
Wskazówka 2: Jeśli znasz już termin letniego urlopu, zarezerwuj hotel jeszcze zimą: im wcześniej, tym więcej oszczędzisz.

AirBnb – pozwala na wynajem całego mieszkania lub pokoju. Mimo tego, że serwis chciałby zastąpić hotele i reklamuje się na krótsze noclegi, zdecydowanie najbardziej opłaca się wynająć mieszkanie na dłużej, bo w ten sposób możesz trochę oszczędzić na jedzeniu gotując w domu – no i oczywiście nic nie zastąpi „domowej” atmosfery prawdziwego mieszkania. Jest też idealne jeśli chcesz gdzieś pomieszkać kilka miesięcy ale nie chcesz się zajmować formalnościami np. podpisywaniem umowy. W ten sposób od pięciu miesięcy mieszkam w Lizbonie, korzystałam też z AirBnb na mniejszych wyjazdach i zawsze byłam bardzo zadowolona.

Hostelworld – wpisz miasto, datę i jedź na przygodę! Zasada działania podobna jak Booking.com, ale skupia się bardziej na hostelach. Jedna z większych i pewniejszych wyszukiwarek noclegów.

Couchsurfing – najsłynniejszy portal ułatwiający poszukiwanie darmowych noclegów, często na tytułowej kanapie. Dużym plusem jest fakt, że możesz się zaprzyjaźnić z właścicielem, iść na lokalną imprezę i poznać miasto od środka – świetna sprawa. Sama miałam świetne doświadczenia, ale nie korzystałam z serwisu już od kilku lat i przyznam, że z niepokojem obserwuję coraz częstsze znaki, że Couchsurfing staje się serwisem „randkowym”… Dziewczynom polecam jechać we dwójkę albo mieć zawsze opcję zapasową.

Camping.info
ACSI Eurocampings – dwie najpopularniejsze wyszukiwarki campingów w Europie. Na polach namiotowych zazwyczaj nie ma potrzeby rezerwacji miejsc (prócz 15 sierpnia!), wystarczy więc znaleźć odpowiadające nam miejsce i po prostu jechać.
Często też korzystam z mapek campingów dostępnych w regionalnych informacjach turystycznych.

SleepingInAirports – każdemu się może zdarzyć lot o czwartej rano a wiadomo jakie ceny mają hotele przy lotniskach. SleepingInAirports podpowie jak się zachować, czego się spodziewać oraz jak traktują pasażerów poszczególne lotniska.

Oszczędzanie na jedzeniu w turystycznej knajpie

Tripadvisor, Foursquare – niezbędne zarówno dla turystów jak i mieszkańców, te serwisy zbierają opinie o restauracjach i kawiarniach, ale również zabytkach czy hotelach. Nie dość, że można tam znaleźć informacje o godzinach otwarcia, cenach czy najlepszych potrawach, ale jeszcze poczytać o czystości lokalu czy świeżości jedzenia – najlepiej jest nie wchodzić do knajpy której ocena jest niższa niż 3,5 gwiazdki na 5.

Spotted by Locals – jeszcze raczkująca strona, na której mieszkańcy dużych miast polecają swoje ulubione miejsca. Korzystam się gdy czuję się „przygnieciona” ilością informacji na Tripadvisor, ale i tak zawsze wolę sprawdzić oceny na tym serwisie.

Oszczędzanie na zwiedzaniu

Lokalne karty turystyczne – jeśli lubicie bardzo intensywne zwiedzanie, to zawsze warto zainteresować się kartą turystyczną, dzięki której wstęp do większości zabytków i muzeów jest za darmo, a często oferuje również darmową komunikację publiczną i zniżki do restauracji.

WikiTravel – podróżnicze Wiki które pomaga zrozumieć dane państwo oraz podpowiada gdzie najlepiej jechać a gdzie aktualnie lepiej się nie zapuszczać. Najbardziej podobają mi się krótkie opisy państw, na przykład to o Portugalii – kilka minut czytania i wiesz więcej niż przeciętny turysta.

TripWolf – aplikacja pozwalająca na zaznaczanie interesujących nas obiektów i zapisywanie ich na mapie offline. Niestety kosztuje prawie tyle ile papierowy przewodnik więc nie jest dla każdego.

Tripadvisor – po raz kolejny ratuje przed rozczarowaniem na wakacjach. Zaznaczam sobie najlepsze zabytki na mapie i mam pewność, że nic mnie nie ominie. Na stronie są również „gotowe” wycieczki za darmo, na przykład taką na 3 dni w Paryżu.

Google – zastanawiasz się czy podczas planowania listy atrakcji nic Cię nie ominęło? Po prostu zapytaj wujka (po angielsku): „what to see in Portugal” i dostaniesz wszystko jak na talerzu, razem ze zdjęciem, mapką i krótkim opisem. Przydatne!

Dzięki Mapom Google możesz także zaplanować swoje trasy w danym mieście, wystarczy wybrać zabytek i zaznaczyć go gwiazdką, można też zapisać ich mapy offline. Nie jest to zbyt widoczna opcja ale w pierwszej pozycji w nawigacji (My Places/Moje Miejsca) można zapisać mapę na samym dole.

Free Walking Tours – wycieczki prowadzone przez mieszkańców, organizowane już w praktycznie każdym miejscu na świecie. Oprowadzanie jest darmowe, ale niektórzy spodziewają się drobnej opłaty za swoją pracę więc na wszelki wypadek miej gotowe kilka euro.
Godziny i miejsca spotkań wycieczek do sprawdzenia w Google, np. tutaj oprowadzanie po Lizbonie.

Blogi Podróżnicze – ogromny zbiór polskich blogów podróżniczych. Wyszukaj swój cel i znajdź: przewodniki, polecane knajpki, najpiękniejsze miejsca i ciekawe zabytki.

Inne

Prepaid Data Sim Wiki – zgrabne Wiki wyłącznie o kartach prepaid do Internetu. Jeśli chcecie podczas wakacji mieć dostęp do Internetu (oczywiście wyłącznie do map, jaki znowu Instagram), to jest to niezastąpiony serwis.


Na pewno wprawionym podróżnikom ta lista wyda się… oczywista. Zgadzam się, bo prawie wszyscy szukamy najtańszych połączeń, hoteli czy restauracji właśnie w tych serwisach, a strony które mają najwięcej użytkowników zazwyczaj najlepiej też funkcjonują ;) Taka jest prawda, że oszczędne podróżowanie i samodzielne planowanie wyjazdów to nie jest czarna magia, wystarczy tylko wydzielić sporą ilość czasu i szukać, szukać, szukać… A w Internecie jest wszystko, obiecuję. Powodzenia!

KategorieBez kategorii
Aleksandra Bogusławska

Dwa lata spędziłam w podróży, żyjąc na walizkach i co kilka tygodni zmieniając adres zamieszkania. Dziś mieszkam na stałe w domku na szkockiej wsi. Dużo spaceruję, gotuję wegańsko, spędzam czas w ogrodzie, doceniam małe przyjemności i spokojne życie.
Jestem autorką wszystkich tekstów i zdjęć na stronie.

    1. Aleksandra says:

      mnie w sumie ze dwa razy w Portugalii, bo Portugalczykom najbardziej się podoba gdy jest tłuste żarcie i tanio, wtedy wystawiają najlepsze recenzje… Za to już się nauczyłam ufać tylko turystom ;)

  1. Valmis Asia says:

    Ja też nie wyobrażam sobie życia bez Booking.com. Dadała bym jeszcze, że najwięcej oszczędzamy, jeżeli letnie wakacje rezerwujemy zimą. Ostatnio zawsze tak robię i np. w zeszłym roku pobyt w Chorwacji wyniósł mnie tyle samo co w Polsce. Jeżeli chodzi o przewodników to o żadnym z tych programów nie słyszałam, a sądzę, że się przydadzą.

  2. Ja się trochę dziwię dlaczego ludzie jeszcze kupują przewodniki skoro teraz wszystko można znaleźć w internecie, a potem ew. wydrukować.
    Powoli odkrywam airbnb:) Myślałam, że ceny takich noclegów są wyższe, a tu okazuje się, że warto spróbować.

  3. Zachęcam wszystkie osoby, które lubią podróżować a nie mają czasu na
    samodzielne organizowanie wycieczek, do skorzystania z wyszukiwarki
    turystycznej http://www.travelgoogle.pl,
    która jako JEDYNA szuka w czasie rzeczywistym (bezkonkurencyjna przy
    szukaniu ofert Last Minute) w wielu wiarygodnych biurach podróży. Wersja mobilna dostępna jest w pod nazwą
    „Oferty biur podróży” we wszystkich sklepach z aplikacjami.

  4. Monika Sza says:

    Dzięki za świetną listę, o części z tych stron nigdy nie słyszałam.
    Ze swojej strony gorąco polecam Couchsurfing! Zdarzyło mi się nocować u kilku hostów, zawsze trafiałam na przesympatyczne osoby, które chętnie dzieliły się ze mną nie tylko kanapą, ale i historiami swojego życia. Cudownie spędzony czas ❤

  5. Izabela Wójcik says:

    Dobrze napisany artykuł Aleksandra! :) Jeśli chodzi o autostop, oto cztery strony internetowe z dobrymi informacjami, które pomogły mi lepiej zrozumieć, jak to zrobić:
    https://www.hitch-hiking.org/faq/
    Anegdoty, najczęściej zadawane pytania i wskazówki dla początkujących autostopowiczów.

    http://www.hitchhikingtips.com/hitchhiking-tips-backpacking-insights/
    Informacje dotyczące zarówno przygotowania materialnego, jak i psychicznego do autostopu i podróżowania z plecakiem, rzeczy do spakowania, gdzie odpocząć, zasad szacunku i technik do zastosowania.

    https://www.stiffarmingsociety.com/hitchhiking/
    Seria strategii autostopu na długich dystansach, w tym sposoby planowania architektury podróży, wybór przydatnych przejazdów i korzystanie z mapy, a także linki do zewnętrznych zasobów autostopu.

    http://artoftravel.com/13hitchhiking.htm
    Porady dla autostopowiczów dotyczące potencjalnego ryzyka, tworzenia znaków i etykiety autostopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.